ABR Testi Nedir? Nasıl Yapılır ?
ABR Testi Nedir? Nasıl Yapılır ? | 23 Ağustos 2021

Yeni bebek sahibi olan ebeveynlerin aklında merak ettiği birçok soru vardır. Özellikle ABR/Bera testi kaç aylıkken yapılır sıklıkla merak edilmektedir. Bu yazıda işitme testi ile ilgili ABR testi nedir ve detaylarını okuyabilirsiniz. 

İşitme kaybının arkasında yatan birçok neden vardır. Bunlar sonradan çıkabileceği gibi doğuştan da gelebilmektedir. Yapılan araştırmalar, yenidoğan kategorisinde her 1000 bebekten 3 tanesinde bu problemlerin yaşandığına işaret etmektedir. 

Her ne kadar işitme kayıpları gözlemler sonucunda tespit edilebilecek de olsa, yenidoğan statüsünde olan bebekler için bu geçerli değildir ve imkânsızdır. Bu sebeple Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı, her bebek için işitme testini şart koymuştur. Bu oldukça önemlidir. Zira konuşabilmek için ilk olarak duymak gerekir. 

Aksi durumda dil gelişimi, çevreye uyum, iletişim problemleri meydana gelecek, psikososyal gelişim negatif etkilenecektir. 

İşitme Testi Nasıl Uygulanır?

BERA testi yapan hastaneler ilk önce tarama ABR olarak bilinen testi uygular. Böylece bebeğin işitmesi ölçülür. Burada sonuç geçti yahut kaldı şeklinde gösterilir. Bununla birlikte hafif ve orta dereceli kayıpları göstermeyebilir.

İkinci adımda ise aile içerisinde işitme kaybı bulunan, 36 haftadan evvel dünyaya gelen, sarılık tedavisi görmek için fototerapi alan bebekler ya da yenidoğan yoğun bakımda yer alanlar daha detaylı testten geçer. BU esnada BERA/ABR testi gerçekleştirilmekte olup işitme sisteminin, işitme sapının bütünlüğü üzerine bilgi sağlar. 

İşitme testinin üçüncü adımı ise klinik BERA/ABR testidir. Konuşma geriliği olduğuna dair şüphe bulunan çocuklara yapılır. Radyolojik değildir ve çocuğa zararı bulunmaz, kesme işlemleri uygulanmaz. Burada ilk önce test tarihinden bir gün önce ona banyo yaptırmak, kulak arkası ve kulağını iyi temizlemek, hastaneye giderken çocuğu uykusuz bırakmak, yol esnasında da uyumasına izin vermemek gerekir.

Eğer grip gibi hastalıklar olursa doktor uygulanmalıdır. İlk kontrollerde her bebeğe uygulanmalıdır ve unutulduğu takdirde ilk 3 aya dek gerçekleştirilmelidir. ABR testi, çocuklarda veya genel olarak yapılan bir işitme taramasını tamamlayamayan kişilerde kullanılır. ABR, işitme sorunları beyindeki veya bir beyin yolundaki işitme kaybından kaynaklanıyorsa da kullanılabilmektedir.

ABR/BERA Testi Nasıl Yapılır?

Anne babalar işitme testleri hakkında bebeklerine zarar gelmesinden doğal olarak endişelenmektedir. Ancak ABR/BERA testi esnasında yapılan işlemler onların canını acıtmamakta, zarar vermemektedir. Burada onların kulak arkasına ve alnına küçük boyutlu elektrotlar uygulanır. ABR testi tamamen güvenli ve zararsız bir uygulamadır. Test sırasında kullanılan elektrotların yerleştirildiği yerde küçük kırmızı noktalar kalabilmektedir fakat bu kızarıklıklar can yakmaz ve hızla ortadan kalkacaktır. Test sonuçları odyolog tarafından okunacaktır. Bunlar okunduktan sonra, odyolog size sonuçların ne anlama geldiğini söyleyecek ve çocuğunuzun ihtiyaç duyabileceği diğer tedaviler hakkında sizinle konuşacaktır.

Kulaklara da kulaklık takılmakta olup özel bir ses yollanır. Bundan alınan cevap kaydedilerek eşit belirlenir. Yeni doğan, doğumdan kısa bir süre sonra hastanede yapılan işitme tarama testini geçemezse bu test uygulanacaktır. Bununla birlikte daha büyük çocuklar için daha standart uygulanan işitme testleri ile doğrulanmayan bir işitme kaybı şüphesi varsa, genellikle bir ABR testi istenir. 6 aylıktan küçük çocuklar için ABR testi bebek uyurken gerçekleştirilir. Çocuğunuz 6 aylıktan küçükse ABR testi doğal yollarla (ilaçsız) uyurken yapılabilir. Çocuğu randevuya uykulu ve aç getirmek önemlidir. Daha sonra testin uygulayıcısı bebeği beslemek için vakit tanıyacaktır. Test 30 ila 120 dakika arasında sürebilmektedir. 

Odyolog veya işitme uzmanı, çocuğunuzun işitme sinirleri seslere tepki verdiği için belirli nörolojik "sinyaller" arar. Bu sinyallerin göründüğü en yumuşak yoğunluk veya ses seviyesi, çocuğun o frekans aralığındaki veya perdesindeki işitme seviyesine karşılık gelmektedir. Odyolog, çocuğunuzun yanıtlarının bilgisayar çıktısını okuyarak ve bu işaretleri yorumlayarak, çocuğunuzun işitme sorunu olup olmadığını anlayabilir.
İşitme tarama testleri için Edi pediatri kliniğimize gelerek en güvenilir sonucu alabilirsiniz. Edi İşitme Cihazları olarak çocuklarda işitme testini gönül rahatlığı ile yaptırabileceğiniz uygun alanlar ve uzman kadromuzla sizlere hizmet veriyoruz. Pediatrik, alanında deneyimli bir odyolog, hangi testlerin yapılmasının önemli olduğuna karar verecektir. Test sonuçlarını ve tanıları doğruluk ve verimlilikle tamamlayabilecektir. Bir işitme kaybı tespit edilirse, pediatrik odyolog size işitme kaybı, iletişim seçenekleri ve uygulamalar hakkında bilgi verecektir.


Edi İşitme Cihazları
Hemen Ara