Az Duyan İnsanlar İçin İşitme Cihazı Faydaları
Az Duyan İnsanlar İçin İşitme Cihazı Faydaları | 11 Eylül 2021

Az duyan insanlar için işitme cihazı faydaları kayıp yaşanan duyma yetisinin tekrar sağlanması için büyük önem taşıyor. Seslerin yakalanmasını, sesin şiddetinin artmasını ve sağlıklı bir şekilde duyulmasını sağlayan işitme cihazları bu bakımdan yaşam kalitesinin yükselmesi için çok etkilidir. İşitme kaybı yalnızca kulakları etkilememektedir. Araştırmalara göre işitme kaybı, bazı sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Bunlardan en belirgin olanı ise sosyal izolasyona bağlı depresyondur. İşitme cihazlarının genel yaşam kalitesini artırdığını gösteren birçok çalışma mevcuttur.

İşitme Cihazı Nedir, Kimler Kullanır?

İşitme cihazı seslerin yakalanmasını, şiddetinin artmasını sağlayarak bu sesleri kulak kanalına, buradan da orta kulak ile işitme sinirlerinin yer aldığı iç kulağa göndermektedir. Bu sayede işitme kaybı yaşayanların sesleri daha net ve yüksek şekilde duymaları mümkün olur. 

İşitme cihazları özellikle az ve orta derecede işitme kaybı yaşayanlar için oldukça kullanışlıdır. İşitme kaybını erken yakalamak önemli olabilir. 25 desibellik bir ses duyabiliyorsanız, normal işitmeye sahip olduğunuz kabul edilir. Eğer işitme kaybı yaşadığınız belirlenirse işitme cihazı önerilecektir. Bu cihazlar meydana gelen işitme kaybının giderilmesi ve yaşam kalitesinin düşmemesi için önemli destek sunarlar. İşitme cihazını kullanacaklar şu şekilde sıralanabilir;

•    Yaşlılığa bağlı olarak duyusal hücreleri zarar görenler, 
•    Yüksek gürültüye maruz kalanlar, 
•    İlaç kullanımına bağlı olarak işitme kaybı yaşayanlar, 
•    Kafa bölgesinde yaralanma veya travma yaşayanlar, 
•    Doğuştan gelen duyma kaybı yaşayanlar için işitme cihazı büyük yararlar göstermektedir.

İşitme Cihazı Çalışma Yöntemi Nedir?

İşitme cihazı çalışma yöntemi ile günlük yaşamda pratik bir şekilde kullanım olanağı sunar. Pek çok işitme cihazı türü bulunmaktadır fakat hepsi aynı parçalar ile çalışmaktadır. Bu kapsamda; 

  • İşitme cihazının çalışmasını sağlayan küçük pil 
  • Sesleri yakalayan mikrofon
  • Sesi yükselten yükseltici
  • Yükselmiş sesin dış kulağa gitmesini sağlayan hoparlör cihazın çalışasını sağlamaktadır.

Kimi işitme cihazlarında ayrıca yankılanmayı dengelemek ya da sesi daha net hale getirmek için dijital işlemci de bulunmaktadır. Bu sayede sesler çok daha pürüzsüz, net ve pratik şekilde kulağa ulaşmaktadır. 
Orta ve az duyan insanlar için işitme cihazı faydaları şu şekilde sıralanabilir;

  • Çoğu durumda konuşmanın daha net anlaşılmasına, sözcükleri kaçırmamaya yardımcı olur, 
  • Günlük yaşamda seslerin cihaz öncesine kıyasla daha rahat duyulmasını sağlama, 
  • Kalabalık veya grup ortamlarında seslerin net anlaşılması, 
  • Yumuşak ve hafif seslerin işitmelerine yardımcı olmak gibi yararları bulunmaktadır.

İşitme cihazları ayrıca kolay şekilde kullanılmaktadır ve bu yüzden günlük yaşamda pek çok alanda tercih edilebilir. Günlük yaşamdan iş yaşamına kadar kişiler kolayca işitme cihazını sorunsuzca kullanabilir. 
İşitme kaybı yaşayan bireyler, diğerlerinin ne söylediğini daha kesin olarak anlamanın bir yolu olarak dudak okumayı kullanmaktadır. Telefonda konuşurken diğer kişiyi göremediğiniz için bu seçenek mevcut değildir. Eksik görsel sinyalleri telafi etmek için kulaklarınızı eğitemezsiniz, bu da telefon görüşmelerini zorlaştırabilir.

İşitme cihazları, arkadaşlarınız ve ailenizle telefon görüşmelerinin keyfini çıkarabilmeniz için bu sorunları gidermeye yardımcı olmaktadır.
İşitme cihazı kullanmaya başlayan kişiler, konuşan insanları ve çevredeki sesleri oldukça net bir şekilde duymaya başlamaktadır. Bu, hemen yeni bir enerji ve güven duygusu uyandırmaktadır.

İşitme Cihazı Neler Sağlar?

İşitme cihazı kullanmak işitme kaybı yaşayanlar için pek çok avantaj içerir. Her şeyden önce işitme cihazı kullanarak yakınlarınız ile daha iyi ve sağlıklı şekilde iletişim kurabilmeniz mümkün olur. Sohbetlere yabancı kalmayarak kendiniz de katılım sağlayabilirsiniz. Sesleri net duyduğunuz için kelimeleri tekrarlatma gereği duymadan sözcükleri anlayabilirsiniz. Evde veya diğer ortamlarda televizyon, radyo ya da benzeri cihazların seslerini yüksek seviyelere ayarlamadan kullanabilirsiniz. Telefon görüşmelerini daha rahat yapabilirsiniz. Dışarıya çıktığınızda seslerin kaynaklarını fark ederek güvenli şekilde hareket edebilir, trafiğe katılabilir, araç sürebilirsiniz. Ayrıca işitme kaybının psikolojik sorunlarından da uzaklaşmış olursunuz.

İşitme kaybınız varsa, şimdiye kadarki araştırmalar, işitme cihazı almanın sağlığınızı daha iyi duymanıza yardımcı olmanın ötesinde birçok yönden iyileştirebileceğini gösteriyor. Edi İşitme Cihazları Satış ve Uygulama Merkezi kliniklerinde uzman odyomeristler tarafından ücretsiz işitme testiniz yapılmaktadır. İşitme cihazınız belirlenir ve bakımları yapılır. Aklınıza takılan her soru için Edi İşitme ile iletişime geçebilirsiniz.


Edi İşitme Cihazları
Hemen Ara