Bebeklerde Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?
Bebeklerde Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir? | 9 Temmuz 2021

Bebekler ağrı ve acılarını ağlayarak ya da huysuzlanarak belirtirler. Bebekler ve çocuklarda sıklıkla meydana gelen kulak ağrısı ilk başlarda doktor muayenesinde ve kontrolünde yapılması gereken özel durumlardan birisidir. Çünkü bebeklerin yapısı oldukça hassas olup taleplerini aktaramadıkları için ancak uzman bir hekim kontrolünde bebeğin durumu netleştirilmelidir. Bebeklerde kulak ağrısına ne iyi gelir? sorusu bu yazıda inceleyeceğimiz başlık. 

Bebeklerde Kulak Ağrısı

Bebeklerde kulak ağrısı gibi birtakım rahatsızlıklar büyük sorunları beraberinde getirebilir. Bu yüzden kendimiz muayene etmek ya da kendimiz bir müdahalede bulunmak yerine bu konuda uzman olan hekimlerden yardım istemek ilk adım olmalıdır. Çocuğunuz alışılmadık şekilde huysuzsa ve kulağını çekiyorsa veya ateşi varsa ve uyumakta güçlük çekiyorsa, bunun nedeni kulak enfeksiyonu olabilir. Araştırmalara göre altı çocuktan beşi üç yaşına gelene kadar kulak enfeksiyonu geçirmektedir. Kulak enfeksiyonlarına genellikle soğuk algınlığı sonrasında bakteri veya virüs neden olabilir. Soğuk algınlığı orta kulağın iltihaplanmasına ve kulak zarının arkasında sıvı birikmesine neden olmaktadır. Bu birikme beraberinde ağrıyı getirir. Kulak enfeksiyonu belirtilerinden biri olan iştah azalması kulak enfeksiyonuna işaret edebilir.

Bir bebeğin kulak enfeksiyonu olduğunun ana işaretlerinden biri, bebeğin kulağını çekmesidir.

Bebeklerde kulak ağrısı nedenleri arasında yer alan kulak enfeksiyonu olan birçok bebek için tedavi antibiyotik gerektirmez. Bir bebekte kulak enfeksiyonu tedavisi, türüne ve ciddiyetine bağlı olarak değişecektir.

Evde Kulak Ağrısı Nasıl Geçer?

Bebeklerde ve çocuklarda doktor muayenesinden önce evde rahatlatabileceğiniz bazı yöntemler vardır. Bunları uygulamadan önce doktorunuzla ön görüşme yapmanız gerekmektedir. Ağrıyı hafifletmek için çocuğunuzun kulağına soğuk bir paket veya sıcak kompres koyabilirsiniz. Doktorunuz ağrı kesici ya da antibiyotik verdiyse ağrı kesici etkisini göstermeye başlayana kadar ağrıya yardımcı olması için dış kulağa 20 dakika soğuk ve ıslak bir bez koyabilirsiniz. Bazı çocuklar için ılık kompres daha rahatlatıcıdır. Ilık bir bez kullanın ve soğuyana kadar uygulayın. 

Çocuğunuzun yeterince sıvı aldığından emin olun. Bol bol su içmesini sağlayın. Çocuğa bol miktarda sıvı içirmek, yutmayı teşvik eder, bu da orta kulağı boşaltmaya ve ağrılı basıncı hafifletmeye yardımcı olacak bir yöntem olarak kullanılabilir. Bunun yanında çocuğunuz yatarken başının hafif yüksekte olması baskıyı azaltarak ağrıyı hafifletecektir. 

Yutma eylemi, sıvıyı östaki borusundan dışarı çıkmaya teşvik eder. Anne sütü ile beslenen bebekler daha sık emzirilebilir. Formül mama ile beslenen bebeklere ekstra sıvı eklenerek mama sunulabilir. Bebeği biberon ile beslerken dümdüz yatırmamaya dikkat etmek hafif dik beslemek ağrıyı hafifletir. 

Lenf bezlerinin sıvıyı kulaklardan uzaklaştırmasına yardımcı olmak için boyuna hafifçe masaj yapmayı deneyebilirsiniz. Nazik ve doğal bitki bazlı bir vücut yağı kullanabilirsiniz. Bu masaj çocuktaki baskıyı azaltacaktır. 

Çocuğunuz iki yaşından büyükse ve artık beşikte uyumuyorsa, bir yastık kullanabilirsiniz, ancak daha küçük bir bebekse asla yastık kullanmayın. Basıncı azaltmak için bebeği araba koltuğunda dik tutabilirsiniz. 
Çocuğunuzda tekrarlayan kulak enfeksiyonları, özellikle ailenizde alerji ve astım öyküsü varsa, çocuk doktorunuzla veya bir kulak burun boğaz doktoru ile görüşmelisiniz. Bağışıklığı güçlendirmek 
Zeytinyağı ile yalnızca dış kulağın çevresini hafifçe nemlendirmek ağrıyı hafifletebilir. Yalnız kulağın iç kısmına değdirilmemelidir. Bebeklerin bünyesi oldukça hassastır, bu yüzden en yakın bir bebek doktoruna giderek durumu izah etmek daha doğru sonuç verecektir. Bebeğin kulağına pamuklu çubuk gibi cisimler kullanmak, kulak kanalında enfeksiyon kapabilecek kesik ve morluklara neden olabilir. Bu nedenle kulak temizliğine dikkat etmek gerekmektedir. Kulak ağrısına eşlik eden 38 derece üzerinde veya daha yüksek ateş, kulaktan gelen akıntı veya sıvı gibi belirtiler varsa tıbbi yardım almak gerekmektedir.

Sizler de bu konuda aklınıza takılan soruları hemen sormak ve dilediğiniz bilgiye hemen erişmek isterseniz Edi İşitme Cihazları Satış ve Uygulama kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz. Kulak ağrısı gibi aklınıza gelen diğer tüm konularda hemen geniş ve detaylı bilgi almak için blog yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Kliniğimizde aynı zamanda işitme cihazları hakkında birçok bilgi alabilir ve bakım, onarım hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz. En iyi işitme uyarlamaları için Edi İşitme Cihazları Satış ve Uygulama Merkezi kliniklerinde uzman odyomeristler tarafından ücretsiz işitme testi yapılmaktadır. 
 


Edi İşitme Cihazları
Hemen Ara