Blutooth 2.4 Ghz Özellikli İşitme Cihazı
Blutooth 2.4 Ghz Özellikli İşitme Cihazı | 20 Şubat 2022

Teknolojiyi kullanmadığımız bir gün oluyor mu? Amaçlar farklı olsa da hepimiz gün içinde teknoloji ile iç içeyiz. Gerek iş yaşamı olsun gerek sosyal medya hesaplarımız ya da eğitim için hayatımızın her noktasında teknolojiye yer var. İşitme kayıplı bireylerde genelde telefon görüşmelerinde sorun yaşandığından teknoloji kullanımdan uzak kalırlar. Ama Bluetooth teknolojisine sahip bir işitme cihazına sahip olduklarında telefon, tablet gibi teknolojik ürünleri kullanmak daha keyifli ve kolay hale geliyor.

Telefon Görüşmelerini Duyuyorum Ama Anlamıyorum

Telefonda konuşmak artık işitme kaybı olan bireyler için kabus olmuyor. Bluetooth özelliği olmayan bir işitme cihazı ile konuşurken genelde kullanıcıların şikayetleri sesi net anlayamamaktır. Bluetooth 2.4 Ghz teknolojisi sayesinde ekstra bir kulaklık ya da ara bağlantı kullanmadan, direk ses aktarım sayesinde telefon görüşmeleri işitme cihazından gelmektedir. Doğrudan ses aktarımı haricinde telefonunuzdan yönetebileceğiniz birçok özellik de mevcuttur.

Blutooth 2.4 Ghz Özellikli İşitme Cihazı Özellikleri

Bluetooth 2.4 Ghz destekli işitme cihazları sayesinde yaşam kaliteniz artacaktır bundan emin olabilirsiniz. Kullanıp kullanamamak konusunda endişeniz olmasın. Telefon, tablet gibi teknolojik ürünlerle doğrudan ses aktarımı sağlar. Telefon görüşmesi yaparken, film izlerken, müzik dinlerken işitme cihazınızı çıkartıp; ekstradan telefonunuza kulaklık takmanıza gerek kalmaz. Yaşamınızın getirdiği ortam koşullarına göre hayatınız kolaylaşır, keyifli hale gelir. Örnek verecek olursak; her iki kulağında da işitme kaybı olan bir öğrenci canlı dersler daha rahat anlayabilir. İş yaşamı olan bir birey online toplantılarda daha aktif katılabilir. Diyelim ki emekli bir kişi müzik ya da haber dinlerken daha keyif alabilir.

Her Telefon İşitme Cihazına Doğrudan Bağlanır mı?

Bluetooth özelliğinin olması, işitme cihazı ile telefon arasında ki bağlantı için yeterli m? Telefonunuzun sürüm özellikleri işitme cihazınızın doğrudan bağlanmasını etkileyecektir. İşitme cihazınızı satın alacağınız merkezdeki uzman personel (odyometrist/odyolog) beğendiğiniz ses kalitesini ve telefonunuzun cihazla uyumluluğunu göz önünde bulunduracaktır. İşitme cihazı seçimi yaparken telefonunuzun marka modeli seçiminizi etkileyecektir. İşitme cihazı uygulaması yaparken işitme cihazlarının teknolojik özelliklerini sormayı unutmayın.

İkinci özellik olarak bluetooth sayesinde; telefon uygulamasını kullanabilirsiniz. Tercih ettiğiniz işitme cihazı markasının bir telefon uygulaması da mutlaka olacaktır. İşitme cihazı uygulaması telefonunuzun işletim sistemine bağlı olarak (Android işletim sistemi ise Play Store / İOS işletim sistemi ise APP Store) indirebilirsiniz. Uygulamayı indirdikten sonra gerekli bağlantıları sağlayıp, özellikleri kullanmaya başlayabilirsiniz.

İşitme Cihazı Uygulamasından Neler Yapılır?

İşitme uzmanı tarafından, işitme cihazı için farklı programlar oluşturulmuş ise programlar arası geçişi işitme cihazı üzerindeki program düğmelerinden değil, telefona indirmiş olduğunuz uygulama üzerinden dilediğiniz zaman program değişimi sağlayabilirsiniz. İşitme cihazınızı ne kadar süre kullandığınızı görebilir, işitme cihazınızın pil ya da şarj durumunu takip edebilirsiniz. Tabii ki en önemli özelliklerden biride uygulama üzerinden işitme cihazınızın ses ayarını gerçekleştirebilirsiniz. Girdiğiniz ortama göre ses seviyeleri sizi rahatsız edebilir veya az gelebilir. Sizde anlık olarak işitme cihazınıza uygulamaya girerek dilediğiniz gibi ses açma ve azaltma işlemini sağlayabilirsiniz. Böylece de bulunduğunuz ortamda elinizi kulağınızdaki işitme cihazına götürerek oradaki düğmeleri kullanmak durumunda kalmazsınız. Çoğu zaman kalabalık ortamlarda cihazınızı fark edilmez, sizler telefondan sanki telefon ile oynuyormuşsunuz gibi değişimlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Bir diğer güzel özellik ise işitme cihazına uzaktan ayar imkanıdır. İşitme cihazınızın ses ayarlarından memnun olmadığınız zamanlar mutlaka olacaktır. Ses seviyesi her zaman size iyi gelmeyebilir ve işitme cihazından duyduğunuz seslere alışıkça bazı seslerde değişiklik isteyebilirsiniz. Her seferinde işitme cihazını aldığınız merkeze giderek ayar yaptırmanıza gerek kalmadan, uzaktan ayar özelliğini kullanarak siz evinizde iken uzman kişi sizlerle bağlantı kurarak, ayar işlemlerini gerçekleştirebilir. İşitme cihazına uzaktan programlama sayesinde tatilde, işte, okulda, il dışında dilediğiniz yerde ayar talebinde bulunabilir, işitme cihazınızın konforunu düşürmeden kullanmaya devam edebilirsiniz. Bluetooh 2.4 Ghz özelliği ile pandemi sürecinde birçok işitme cihazı kullanıcının hayatı kolaylaştı, karşılıklı iletişime geçerek gerekli ayar ve programlamalar sağlandı. Sizin de ihtiyacınız halinde merkez ile iletişime geçmeniz ve randevu oluşturmanız yeterli olacaktır.

Kablosuz Aksesuar ile Blutooth Bağlantısı

Bluetooth teknolojisinin özellikleri say say bitmiyor. Sunduğu başka bir özellik ise kablosuz aksesuarlar ile bluetooth bağlantısıdır. İşitme cihazları ile bağlantı kurabileceğiniz aksesuarlar sayesinde yaşamınızın konforunu artırabilirsiniz. TV Adaptör ile işitme cihazınızı televizyona bağlayabilirsiniz. Kablosuz mikrofon ile telefon bağlantısı yapabilir, ortam seslerini doğrudan aktarabilirsiniz.

İşitme kayıplı bireylerin gürültülü ortam sorunu olduğu gibi televizyon izlemekte bir hayli zor oluyor. Televizyonda konuşulanları net anlayamıyorlar. Bluetooth özellikli işitme cihazları ile TV Adaptör bağlantısı sağlandığı zaman televizyon sesleri doğrudan kullanıcının işitme cihazına aktarılmaktadır. Böylece kişi konuşmaları daha net alacak televizyon izlemekten keyif alacaktır.

Telefonunuz, işitme cihazınıza doğrudan bağlanmıyorsa Kablosuz mikrofon ile ses aktarımını direk sağlayabilirsiniz. Kablosuz mikrofonun birçok özelliği bulunmaktadır. Uzak mikrofon olma özelliği sayesinde uzak mesafeden konuşan bireyi rahatlıkla dinleyebilirsiniz. Buna örnek verecek olursak; öğrenciler ve iş yaşamı yoğun olan bireyler için çok güzel bir aksesuar. Kablosuz mikrofonu ders anlatan öğretmen yakasına taktığı zaman konuşmaları doğrudan işitme cihazı kullanan öğrencinin kulağına aktarılmaktadır böylece sınıfın neresinde oturduğu ya da çevre sesleri öğrencinin başarısını etkilemeyecektir. Aynı şekilde iş yaşamında da kolaylık sağlar, kelime kaçırmalarının önüne geçer.

Günümüz teknolojisinde işitme cihazını kullanmak daha keyifli ve kolay hale geldi. Sizler teknolojiyi dilediğiniz gibi yaşam koşullarınız ile birleştirip kullanabilirsiniz. İşitme cihazlarının boyutlarının artık eskiye nazaran daha küçük ve görünmez olması da konforunuzu ve işitme cihazı kullanma istediğiniz arttıracaktır. İşitme cihazlarının teknolojik özelliklerini öğrenmek ve deneyimlemek için Edi İşitme Cihazları Merkezlerinden evinize en yakın şubeyi ziyaret edebilirsiniz.


Edi İşitme Cihazları
Hemen Ara