Bozuk İşitme Cihazı Verdiler Nereye Şikâyet Etmeliyim?
Bozuk İşitme Cihazı Verdiler Nereye Şikâyet Etmeliyim? | 5 Ocak 2022

Tedavi edilmeyen işitme kaybı oldukça önemli bir sağlık sorunu kabul edilmektedir. İşitme kaybı ile birlikte depresyon, hafıza ve odaklanmada azalma gibi sorunlar beraberinde gelir. Bunun yanında bilişsel düşüncede yavaşlama da işitme kaybının en yaygın sonuçlarından biridir. Eğer işitme kaybınız olduğunu düşünüyorsanız mutlaka bölgenizdeki kulak burun boğaz doktoruna muayene olmalısınız. İşitme kayıplarının çözümünde en çok başvurulan yöntem ise işitme cihazı kullanmaktır. 

Sensörinöral yani iletim tipi olarak adlandırılan en yaygın işitme kaybı türü, genellikle iç kulağı kaplayan küçük tüy hücrelerinin hasar görmesinden kaynaklanır. Bu hücreler, gelen ses dalgalarını elektrik sinyallerine dönüştürür ve beyne iletir. Beyin bu sinyalleri anlamlı sesler olarak yeniden yorumlar. İşitme cihazı kullanmayan birey bu durumda sağlıklı bir şekilde işitemez. Bu durumda sosyal olarak izole olabilir ve hatta bireyde depresyon görülebilir. 

İşitme cihazları, sesleri daha berrak ve kolay anlaşılır hale getirmektedir. Bu da duyma yeteneğini önemli ölçüde iyileştirmeyi hedefler. İşitme cihazlarının yapısında ses için bir mikrofon, sesi yükseltmek için bir amplifikatör ve sesi kulak kanalına yönlendiren bir alıcı bulunmaktadır. Ayrıca gelişmiş teknoloji ile birlikte işitme cihazları artık rüzgâra ve diğer arka plan görüntülerini filtrelemek için de programlanabilmektedir. Bir işitme uzmanı sizin için tüm bu ayarlamaları yapar. Kimi zaman ise işitme cihazları güvenilir bir yerden alınmadığında bozuk çıkabilmektedir.

İşitme Cihazı Tamiri

İşitme cihazları içerisinde çok sayıda karmaşık parça bulunmaktadır. Bu parçalarda arızalar meydana gelebilir. Arızalar kullanımdan kaynaklı ya da bir teknik hata sonucu olabilmektedir. Bu durumda işitme cihazını satın aldığınız kurumu hemen aramalı ve işitme sağlığı uzmanına gitmelisiniz. Böylece işitme cihazı tamiriniz yapılacak ve tüm bakımlar gerçekleştirilecektir.

İşitme sağlığı uzmanına gitmeden önce işitme cihazınızın açık olduğundan emin olun. Bununla birlikte ses kontrolünü yapabilirsiniz. Ses düzeyi kimi zaman yanlışlıkla kapatılabilmektedir. Ses düzeyi kontrolünde de herhangi bir sorun yoksa pil kontrolü yapabilirsiniz. Sorunun pillerde olmadığından emin olmak için pillerinizi test edin veya yenilerini deneyin. 

İşitme Cihazı Neden Bozulur? 

İşitme cihazının düzenli olarak temizliği yapıldığında kullanım ömrü uzamaktadır. İşitme cihazını temiz tutmanın yanında bireyin kulağını da temiz tutması önemlidir. Kulakları kirden uzak tutmak, sık işitme cihazı tamir ihtiyacını azaltabilmektedir. Kulak kiri, kulakların tamamen doğal salgısı olmasının yanında işitme cihazlarının bağlantı noktalarına girebilmektedir. 

İşitme cihazlarının servise gitmesinin en büyük nedenlerinden biri de cihazın neme uzun süre maruz kalmasıdır. Geceleri işitme cihazının pil bölmesini açmak ve havalanmasını sağlamak için pilleri çıkartmak ömrünü uzatacaktır. 

İşitme cihazları kimi zaman bozuk veya hasarlı bir mikrofon ile size ulaşmış olabilir. Ne yazık ki, bu tür bir teknik sorunu düzeltmek her zaman kolay ve hızlı değildir. Genellikle, işitme uzmanınız yerine üreticinin kendisi tarafından onarılan bir arızadır. Bu nedenle işitme cihazınızı işitme cihazı aldığınız yere ne kadar erken teslim ederseniz o kadar iyi olur.

İşitme cihazı kullanıcıları için yaygın olan bir diğer sorun da hasarlı pildir. Bu sorun, pilin yanlış takılması kadar basit olabilmektedir. Bazen de hatalı bir kablo nedeniyle işitme cihazının aldığı güçle ilgili bir sorun olabilir. Daha karmaşık sorunlar olması durumunda pil bölmesinin değiştirilmesi gerekmektedir. Edi işitme cihazları merkezine gelerek tüm işitme cihazı onarımlarınızı yaptırabilirsiniz. 

İşitme cihazının üzerinde ya da içinde birikebileceği için saç ve yüz ürünlerini uygularken dikkatli olmak gerekmektedir. Bununla birlikte yüzerken işitme cihazları çıkarılmalıdır. İşitme cihazları çok fazla aşınma ve yıpranmaya dayanıklıdırlar. Yine de üç-yedi yıl arasında değişim yapmak önerilmektedir. Çünkü işitme cihazı teknolojisi her geçen gün değişmekte ve ilerleme kaydetmektedir. Doğal sese en yakın sesi veren işitme cihazları ve birçok akıllı cihaz ile eşleşebilen cihazlar mevcuttur. Teknolojideki gelişmeler sayesinde bu cihazlarla yaşam kalitesi her geçen gün daha iyi bir hale gelmektedir. 

İşitme kaybının en büyük fayda sağlayan çözümü genellikle işitme cihazı kullanmaktır. Bir odyolog ve bir işitme sağlığı uzmanı tarafından kişiye uygun işitme cihazı verilmektedir. Edi İşitme Merkezi kişiyi uygun en güvenilir işitme cihazlarına yönlendirmektedir. %100 Müşteri memnuniyetini garanti eder. Edi İşitme Cihazları hemen iletişime geçebilirsiniz.


Edi İşitme Cihazları
Hemen Ara