Çocuğunuzda Konuşma Geriliği Mi Var?
Çocuğunuzda Konuşma Geriliği Mi Var? | 19 Ekim 2020

Çocuğunuz 3 yaşından büyük ama konuşamıyor mu? İşitme kaybına bağlı dil gelişimi ie ilgili hazırlamış olduğumuz bu yazı tam size göre.

İşitme, konuşma ve gelişim için kritik bir olgudur. Dil gelişimi ve iletişim için işitme duyusunun gelişmiş olması gerekmektedir. Eğer çocuğunuzda konuşma geriliği varsa bunun nedeni işitme kaybına bağlı olabilir. Çoğu ebeveyn çocuğumun işitme kaybına sahip olup olmadığını nasıl anlarım? sorusunun cevabını merak ediyor. 

Bir çocuğun hayatında işitme kaybı ne kadar erken yaşta başlarsa çocuğun gelişimi üzerinde etkisi de o kadar ciddi olur. Aynı şekilde bu sorun ne kadar erken belirlenir ve müdahale edilirse olumsuz etkileri o kadar önlenmiş olur. 

İşitme kaybı derecesine bağlı olarak, doğuştan işitme bozuklukları, konuşma dili gelişimini ciddi ölçüde etkilemektedir. İşitme ve konuşma gelişimi hassas beyin gelişim dönemlerine bağlı olduğundan, erken tanı ve işitme bozukluğunun tedavisi çocuğun olumlu gelişimi için gereklidir.

Çocuklarda işitme kaybının etkileri

İşitme kaybı etkileri farklı şekillerde kendini gösterebilir. Örneğin bir çocuğun dil ve akademik gelişiminde gecikmeye neden olabilir. Kendini ifade edici iletişim becerileri tam olarak kendini göstermez. Bunun dışında öğrenme sorunlarına neden olur ve akademik başarının azalmasına yol açar.

İletişim sıkıntıları nedeniyle genellikle çocuklar sosyal izolasyona ve zayıf bir özgüvene sahip olurlar. Mesleki tercihler üzerinde de olumsuz bir etkisi olabilir. İşitme kaybı olan çocukların kelime hazinesi daha yavaş gelişir. Normal bir şekilde işiten çocuklardan çok daha kısa ve daha basit cümleler kurarlar. Karmaşık cümleleri anlamak veya yazmak gibi konularda genellikle zorluk çekerler. Çoğu zaman kelimeleri duyamazlar. Bu da yanlış anlaşılmalara neden olabilir. Kendi seslerini duyamadıkları için çok yüksek sesle konuşur ya da tam tersi çok fazla kısık sesle konuşabilirler. Mırıldanma gibi sesler çıkarabilirler. Özellikle okuma ve matematiksel becerilerde zorluk yaşarlar. 

İşitme Kaybı Sınıflandırmaları

Hafif, Orta, Orta ileri, İleri ve Çok ileri sınıflarında işitme kaybı dereceleri vardır.

Ortaya çıkış dönemine göre; Prenatal, Perinatal, Postnatal (Doğumsal)

Yeni doğan dönemindeki sağlıklı işitme duyusuna sahip bir bebekle işitme kaybı olan bir bebek dokuz aya kadar normal bir dil gelişimi gösterebilir. Fakat bu aylardan sonra işitsel bir girdi olmaması nedeniyle dil gelişiminde gerilik görülmeye başlanır. Özellikle ünlü ve ünsüzlerin üretiminde bazı bozukluklar, seslerin hatalı kullanılması, konuşmada gecikme gibi sorunlar olmaktadır. Çocuklar için özel olarak geliştirilen çocuk işitme cihazları sayesinde işitme kaybı sorunları önlenmektedir. 

Bazı durumlarda işitme kaybı sorunu geç bir dönemde fark edilir. Özellikle orta ve hafif derecedeki işitme kayıpları 5-7 gibi daha geç yaşlarda belirlenebilir. Çünkü bazı harfleri duyabildikleri için yüksek sesli yerlerde dönüp bu seslere bakabilirler. Örneğin kapı çaldığında kapıya doğru bakabilirler ya da müzik aletlerine ilgi duyabilir ve yüksek sesten irkilebilirler. Bu nedenle bu çocukların sağlıklı bir şekilde duyduğunu düşünebilirsiniz. Okul yaşantısı başladığında öğretmenden gelen “dersi dinlemiyor, anlamıyor” gibi şikayetlerle aileler işitme sorunlarını araştırmaya başlarlar. Bu da işitme cihazının çok geç bir dönemde kullanılmaya başlaması sonucunu doğurur.

Gecikmiş konuşma gelişimi işaretlerinden biri çocuğun ikinci yaş gününe kadar az sayıda tek kelime kullanması veya ikinci yaş gününe kadar iki kelimelik cümleler oluşturamamasıdır.

İşitme kaybı olan çocuklarda kelime dağarcığı çok daha yavaş gelişir. İşitme kaybı olan ve olmayan çocuklar arasındaki kelime dağarcığı gelişimindeki boşluk yaşla birlikte genişler.
İşitme kaybı olan çocuklar "s", "ş", "f", "t" ve "k" gibi belirli sesleri telaffuz etmekte güçlük çekerler. Bu onların konuşma şeklini etkiler ve anlamalarını zorlaştırabilir.

İşitme kaybı olan çocuklar genellikle karmaşık cümle yapısında zorluk yaşarlar. Daha önce belirtildiği gibi, herhangi bir işitme kaybının erken tespiti ve erken uygun müdahale, en iyi sonuçlar için çok önemlidir. Kullanılan müdahale türü, işitme kaybının türüne ve derecesine bağlıdır. Müdahale her çocuk için farklı olacaktır.

Edi İşitme Cihazları Satış ve Uygulama kliniğimize gelerek çocuğunuzun işitme kaybı derecesi ile ilgili en güvenilir sonucu hızlıca alabilirsiniz. Doğru cihaz tespiti için gereken testler kliniğimizde yapılır ve çocuğunuzun işitme kaybının yaşam kalitesini düşürmemesi için en uygun cihaz belirlenir. En iyi işitme uyarlamaları için Edi İşitme Cihazları Satış ve Uygulama Merkezi kliniklerinde uzman odyomeristler tarafından ücretsiz işitme testiniz yapılır ve buna göre cihaz belirlenir.


Edi İşitme Cihazları
Hemen Ara