Daha Çok Ses Daha Çok Mutluluk
Daha Çok Ses Daha Çok Mutluluk | 15 Mart 2022

İşitme kaybı günümüzde birçok bireyi etkileyen sağlık sorunlarından biridir. Tedavi edilmeyen işitme kaybı, yüksek depresyon oranları veya düşme gibi çeşitli sağlık tehlikeleri ile bağlantılıdır. İşitme kaybının derecesine göre beraberinde gelen sosyal izolasyon kişinin yaşam kalitesini etkiler. İşitme cihazı kullanımı konusunda bazı kişilerin çekindiği noktalar olabilir. Bu kararı verirken daha çok ses daha çok mutluluk gerçeği göz ardı edilmemelidir.

İşitme Kaybı Kişiyi Nasıl Etkiler?

İlerleyen işitme kaybı ile beraber bireyler kendilerini başkalarıyla temasa geçirecek faaliyetlerden çekilmeye başlar. Bu nedenle genel yaşam kalitesi üzerindeki etkisi şiddetlenir. Yaşın ilerlemesiyle doğal bir sonuç olarak işitme sağlığı gerilemeye başlar. Bununla birlikte yapılan araştırmalar, işitme kaybının işitme cihazları gibi araçlarla tedavi edilmesinin genel yaşam kalitesini iyileştirdiğini ortaya koymuştur.

İşitme kaybı ve bilişsel gerilemenin birbirini etkilediğini gösteren araştırmalar mevcuttur. Bilişsel gerileme, kişinin duyduklarını anlamasını zorlaştırır ve işitme kaybı, bilişsel kaynakları daha fazla zorlayarak beyinde değişikliğe yol açar. Benzer şekilde sosyal izolasyon da yalnızlık ve depresyonu destekler. Bu döngü bunama riskini %40’a kadar arttırır. 

Bununla birlikte işitme duyusu da tıpkı parmak izi kadar benzersizdir. Aynı tip ve derecede işitme kaybına sahip olsanız bile aynı işitme kaybı gereksinimine sahip olmayabilirsiniz. Bu nedenle işitme cihazı seçerken marka ve modele bakmak doğru olsa da gereksinimlerinizi de net bir şekilde belirlemek önerilmektedir.

Ne Zaman İşitme Sağlığı Uzmanına Gitmeliyim?

İşitme cihazı satın almadan önce tıbbi bir değerlendirmeden geçmek gerekmektedir. Aşağıdaki durumlardan herhangi birinin yaşıyorsanız bir kulak burun boğaz doktorundan randevu almanız gerekebilir;

•    Doğumdan veya yaralanmadan kaynaklanan kulakta gözle görülür şekil bozuklukları
•    Son 3 ay içinde kulaktan sıvı, iltihap veya kan gelmesi
•    Önceki 3 ay içinde ani, hızla kötüleşen veya dalgalanan işitme kaybı
•    Baş dönmesi
•    Sadece bir kulakta işitme kaybı veya kulaklar arasında büyük işitme farkı
•    Kulak kiri birikmesi veya kulak kanalında bir şey olduğu hissi
•    Kulakta ağrı veya rahatsızlık
•    Kulak çınlaması veya kulaklarınızdan birinde veya her ikisinde çınlama

İşitme Cihazı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pek çok marka ve modele sahip olan işitme cihazını seçerken dikkat edebileceğiniz bazı faktörler vardır. Bunlar;

•    Fiyat aralıkları ve ödeme planları
•    Ürünlerin kalitesi
•    Akıllı telefon uygulamaları veya uzaktan kumandalar gibi işitme cihazlarıyla uyumlu teknolojik özellikler
•    İade veya geri ödeme kolaylığı
•    İşitme cihazının takılması, ayarlanması ve onarılması gibi ek hizmetler
•    Ürünün sürdürülebilirliği, örneğin şarj edilebilir pilli işitme cihazlarının mevcut olup olmadığı

Bazı işitme cihazlarının mutlaka bir işitme sağlığı uzmanı tarafından takılması gerektiğini unutmamak gerekmektedir. Çünkü bazı işitme cihazları düzgün takılmadığında ek işitme kaybına neden olabilir. İşitme cihazı iletişimde oldukça yardımcı olan cihazlardır. Fakat bu süreç aynı zamanda alışmayı da gerektirmektedir. Bu nedenle bir işitme cihazı taktığınızda ilk defa kullanıyorsanız rahatsızlık hissetmeniz normaldir önemli olan alışma sürecini yarıda bırakmamaktır. 

Unutulmaması gereken bir diğer nokta ise işitme cihazları işitmeyi normale döndürmemektedir. Yaşa bağlı işitme kaybının ilerlemesini yavaşlatmaz. İşitme cihazları günlük yaşamda daha kolay iletişim kurmaya ve bilişsel düzeyin sağlıklı kalmasına destek olmaktadır. Eğer yalnızca bir kulakta işitme kaybı varsa sadece okula işitme cihazı takmak da herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Fakat her iki kulakta da işitme kaybı mevcutsa işitme cihazının mutlaka iki kulağı da takılması gerekmektedir. Böylece seslerin nereden geldiğini bulma yeteneği kaybedilmez. Bir işitme cihazı aracılığıyla kulağınıza ses verdiğinizde, bilgiyi merkezi sinir sisteminize gönderir ve bu hücreler aktif ve kullanışlı hale gelir. Beyniniz bir tarafta sesten yoksun kalırsa hücreler kullanılmaz ve körelebilir.

Özellikle gürültülü bir ortamda konuşulanları anlamadığınızda sosyal yaşamdan uzaklaşmanız mümkündür. Bu da beraberinde yalnızlığı getirebilir. Bu nedenle teşhis edilmiş bir işitme kaybı varsa gecikmeden işitme cihazı kullanmak oldukça faydalıdır. İşitme sağlığı söz konusu olduğunda işitme sağlığı uzmanı seçimi de verilen en önemli kararlardan biridir. İşitme cihazı tıpkı gözlük gibi reçete edilemediği için en uygun cihazı seçmek tamamen uzmanın yargısına ve becerisine bağlıdır. Edi İşitme Cihazları Kliniği işitme sağlığınızı test ederek, kişisel, profesyonel, kozmetik ve finansal ihtiyaçlarınıza en uygun işitme cihazını seçmektedir. 


Edi İşitme Cihazları
Hemen Ara