Daha İyi İşitme için 3 Kolay Adım
Daha İyi İşitme için 3 Kolay Adım | 25 Şubat 2022

Adım 1: İşitme Testi ve Tanısı

İşitme testlerimiz güncel teknolojik ekipmanları kullanan alanında uzman odyometrist ve odyologlar tarafından yapılır. Çok rahat edeceksiniz bir ortam mevcut, bu süreçte neler yapılacağını  açıklayacağız.
İlk olarak, işitme hikayenizi dinliyoruz. Nitelikli işitme uzmanımız size genel sağlığınız, yaşam tarzınız ve işitme geçmişiniz hakkında birkaç soru soracaktır. Ardından, işitme kaybınızın nedeni olabilecek kulak kiri yada başka bir tıkanıklık, enfeksiyon olup olmadığını hemen belirleyebilmemiz için kulaklarınızı inceleyeceğiz. Kulak kiri varsa bir kulak burun boğaz doktoruna gitmeniz istenicek.

Eksiksiz, kapsamlı bir işitme testi ve doğru işitme değerlendirmesi için ortama test süresi 10-20 dakikadır. İşitme testiniz özel ses geçirmez bir kabinde yapılacak. Kulağınıza kulaklık takmanız istenilecek ve kulağına gelen duyduğunuz her ses için elinizdeki butona basmanız istenecek.

Adım 2: İşitme Cihazı Seçimi

Her zamankinden daha fazla stil ve boyutta işitme cihazı var. Kullanımı kolay, takması rahat, gizli ve güçlü aynı zamanda da hayatınızda büyük bir fark yaratacak küçük, akıllı, yüksek performanslı cihazlar mevcut.
Kablosuz teknoloji, en yeni işitme cihazlarının daha net işitme için TV'lere, cep telefonlarına bağlanabileceği anlamına gelir. Tüm modern teknolojiler gibi, artık gerçekten beğendiğinizi seçebilmeniz için çok çeşitli tasarım ve renklerde tercihinize sunuluyorlar.

İşitme cihazları, duymak istediğiniz daha yumuşak sesleri ve istemediğiniz daha yüksek sesleri ayırt etmenize yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Daha sofistike olanlar, daha yumuşak sesleri yükseltirken, aynı zamanda daha sert olanları yumuşatmaktadır. Kalabalık ortamda konuşuyorsanız işitme cihazınızın teknolojisi arka plandaki gürültüyü otomatik azaltacağı için dikkatinizin dağılmasını engeller. Çevrenizdeki insanların ne dediğini duymak, sohbette aktif yer almanız daha kolay olacaktır. 

İşitme cihazlarının seçimi büyük ölçüde kullanıcı ve uzman kişi arasında bir işbirliğidir. Odyolog/Odyometrist bilgi ve deneyim zenginliğini öncelikle; işitme sonuçlarınıza göre hangi tip işitme cihazlarının işitme seviyenize en uygun olduğunu belirleyin. İkinci olarak; yaşam tarzınızı, estetik zevklerinizi, el becerinizi, teknoloji yetkinliğinizi ve kişisel tercihlerinizi göz önünde bulundurun. Örneğin, aktif bir sosyal hayatı, yoğun bir çalışma programı olan bir kullanıcı; dinamik, teknolojik olarak üstün bir cihaza ihtiyaç duyabilir. 

3. Adım: İşitme Cihazınızı Takma

İşitme merkezi, ücretsiz işitme cihazı denemesi yapmak için size randevu oluşturacaktır. Size uygun cihazları kulağınıza takarak deneme yapmalısınız. Ses kalitesi, ses seviyesi, netlik ile ilgili düşüncelerinizi dile getirmelisiniz, gerekirse daha fazla ayarlama yapılır. Teknolojinin faydasını, işitme cihazlarının sağlayabileceği faydaları deneyimlemeniz için kurum içinde gerçek dünya ortamını simüle edeceğiz. Kullanıcılar yoğun restoran konuşması, sınıf ortamı, müzik konserleri ve çok daha fazlasının simülasyonlarını deneyimleyecekler. 

İşitme cihazının nasıl yerleştirileceği, nasıl kullanılacağı, sesin nasıl kontrol edileceği gibi bilgileri de detaylı alacaksınız. Ayrıca uzman kişi işitme cihazı bakımını, pillerin nasıl değiştirileceğini, cihazların temizlenmesini ve kurutulmasını da sizlere öğretecektir. Son olarak, işitme uzmanı işitme cihazınızın farklı işitme durumlarında nasıl tepki verdiğini anlatacaktır. 

Yeni İşitme Cihazınızla İlk Adımlar

İlk birkaç gün yeni işitme cihazlarınızı tanımalısınız. İlk başta tanıdık bir ortamda günde birkaç saat takmalısınız. Bu süreçte bazı sesler size garip gelebilir. Yeni işitme duyusunu keşfetmenin en iyi yolu insanlarla konuşmak, televizyon izlemektir. Kendi sesiniz size garip, çok yüksek gelebilir, çünkü kendi sesinizi duyamayacak kadar yüksek sesle konuşma alışkanlığı geliştirmiş olabilirsiniz. Daha yumuşak konuşma alıştırması yapın. İki hafta boyunca olumlu veya olumsuz tüm deneyimlerinizi yazın, deneme değerlendirmenizde ayarlamalar yapmamıza yardımcı olacaktır.

İşitme Cihazı Deneme Değerlendirmesi

İşitme cihazı deneme değerlendirmesi sırasında işitme uzmanınız size önceki iki haftadaki işitme cihazlarıyla ilgili deneyiminizi soracaktır. Sizi rahatsız eden ya da etmeyen tüm bilgileri detaylandırarak, deneyimlerinizi dürüstçe anlatmanız gerekiyor. Kullanıcıların geri bildirimi eşliğinde, uzmanlar işitme cihazları uygulama yazılımına bağlayacak ve işitmenizi iyileştireceği ayarlamaları yapacaktır.
İşitme son derece özneldir. İnsanlar özellikle ilk kez işitme cihazı kullananlarsa farklı deneyimler yaşarlar. Sadece eğitimli, alanında uzman kişiler samimi ve dürüst iletişim kurarak gerçekten etkili bir işitme çözümü bulunabilir.

Sesleri açıklamanın çok zor olduğunu anlıyoruz. Neyse ki, deneyimli odyologlarımız ve uzman odyometristlerimiz neyin kulağa hoş gelip neyin gelmediğini değerlendirmenize yardımcı olabilir. Bu nedenle, tüm kullanıcılarımıza beş yıllık ücretsiz bakım hizmeti sunuyoruz. İşitme deneyimleriniz zamanla değişebilir ve işitme cihazlarınızı buna göre ayarlayabiliriz.
 


Edi İşitme Cihazları
Hemen Ara