Eksik Duymaktan Korkmuyor Musunuz?
Eksik Duymaktan Korkmuyor Musunuz? | 1 Nisan 2022

İşitme kaybı, kulağın herhangi bir kısmı normal şekilde çalışmadığında meydana gelen bir sağlık problemidir. Dış kulak, orta kulak, üç iç kulak, işitme siniri ve işitsel sistem bunlara dahil yerlerdir. İşitme kaybı belirti ve semptomları herkes için farklıdır. Ayrıca yaşa göre de farklılık göstermektedir. 

İşitme cihazları ise tedavi edilmemiş işitme kaybını düzeltmeye ve daha yüksek bir yaşam kalitesine devam etmeye destek olan en iyi seçeneklerden biridir. İşitme cihazları her yaşam tarzına ve yaşa uygun olarak pek çok stilde tasarlanır. Farklı işitme kaybı türlerini ele almak için yüksek düzeyde kişiselleştirilebilir küçük elektronik cihazlardır. 

İşitme Cihazı Kullanımı

Tüm dijital işitme cihazlarında sesi almak için en az bir mikrofon, sesi yükselten ve işleyen bir bilgisayar çipi, sinyali kulağınıza gönderen bir hoparlör ve güç için bir pil bulunmaktadır. Günümüzde gelişen teknoloji ile işitme cihazları da oldukça farklı şekilde üretilmeye başlanmıştır. Doğrudan akıllı telefona bağlanan, kulaklık olarak kullanılabilen işitme cihazları günlük yaşantıyı oldukça konforlu hale getirir. İşitme cihazları tamamen işitmeyi düzeltmez fakat kulağa gelen sesleri yükseltir. Özellikle iletim tipi olarak bilinen işitme kaybında işitme cihazı tarafından iletilen ses alınır ve bunları işitsel sinir yoluyla beyine gönderir. Hafif ila orta derecede işitme kaybı olan kişiler için işitme cihazları oldukça kullanışlı ve faydalıdır.

İşitme cihazlarına alışmak zaman alsa da cihazdan en iyi şekilde yararlanmanız için Edi İşitme Cihazları Merkezinde sizin için en uygun cihaz seçilir. Yeni cihazları takarken bir alışma dönemi olduğu unutulmamalıdır. Dinlemenin zor olduğunu daha gürültülü koşullarda iyi duymak için işitme cihazları en büyük yardımcımız olabilir. İşitme cihazını aldıktan sonra mümkün olduğu kadar kullanmak gerekmektedir. Ne kadar çok kullanırsanız kulağınız o kadar çok alışacak ve sesler o kadar çok dua ulaşacaktır. Ayrıca arka plan gürültüsünden kaçmak zorunda kalmazsınız. İşitme cihazını farklı ortamlarda kullanma alıştırması yapmak daha kolay alışmaya da olanak tanımaktadır. Güçlendirilmiş işitme duyunuz farklı yerlerde farklı sesleri sunacaktır. 

İşitme cihazlarının uzun süre kullanımı için basit ipuçları vardır. Bunları uygularsanız işitme cihazlarının uzun süre dayanmasını sağlayabilirsiniz. Öncelikle unutulmamalıdır ki işitme cihazları oldukça sağlamdır. Fakat elektronik aksamlı cihazlar olduğu için her zaman yumuşak bir yüzeyin üzerinde tutmak gerekmektedir. Böylece işitme cihazı düştüğü halde hasar oluşması önlenebilir. İşitme cihazı kullanılmadığı zamanlarda kendi kutularında güvenli bir şekilde saklamak gerekmektedir. İşitme cihazlarının temiz ve kuru tutmak gerekmektedir. 

Herkesin yaşam şekline ve ihtiyacına yönelik bir işitme cihazı modeli mevcuttur. Bazı isteğe bağlı özellikler yaşam kalitenizi arttırır. Philips HearLink işitme cihazları daha iyi işitmenizi destekleyerek, sizi her yaştan insanla ortak bir zeminde buluşturur ve onlarla hatırlamaya değer deneyimler yaşayabilmenizi sağlar.  

Her işitme cihazı marka ve modele göre farklı özellikler sunmaktadır. Gürültü azaltma özelliği her modelde farklılık gösterebilir. Tüm işitme cihazlarında belli bir dereceye kadar gürültü azaltma mevcuttur. Fakat bunun miktarı değişebilir. Bazıları rüzgâr gürültüsü gibi daha derine inen görüntüleri de azaltma özelliği sunar. 

Yönlü mikrofon özelliği ise arkadan ya da yandan gelen seslerde bir miktar azalma sağlayarak önden gelen seslerin daha iyi alınmasını sağlar. Bazı işitme cihazları tek bir yöne odaklana bilir. Yönlü mikrofonlar özellikle arka plan gürültüsünün çok olduğu alanlarda duyma yeteneğini arttırır. Örnek olarak Oticon Siya işitme cihazları zengin detaylı ve doğal bir ses deneyimi sunmaktadır. Konuşmalar daha iyi anlaşılır ve böylece sosyal hayattan keyif alırsınız. 

Sürdürülebilirlik kapsamında bazı işitme cihazlarında şarj edilebilir piller mevcuttur. Düzenli olarak pil değiştirme ihtiyacını ortadan kaldıran bu modeller aynı zamanda işitme cihazı bakımı ve kullanımını kolaylaştırır. 

İşitme cihazları gelişen teknolojiyle birlikte çok çeşitli özellikler sunmaktadır. Cep telefonları, müzik çalarlar, bilgisayarlar ve akıllı televizyonlar gibi Bluetooth uyumlu cihazlara kablosuz olarak bağlanır. Böylece kolaylıkla işitme cihazınızı kulaklık şeklinde de kullanabilirsiniz. Özellikle doğrudan ses girişi olan işitme cihazı modellerinde televizyondan ya da bilgisayardan gelen sesi bağlamak kolaylaşmıştır. Bazı işitme cihazları çeşitli dinleme ihtiyaçları ve ortamları için önceden programlanmış ayarı da hafızasında saklayabilir. Böylece zihinsel yorgunluk azaltılmaktadır.


Edi İşitme Cihazları
Hemen Ara