Geçmeyen Kulak Çınlaması Kalıcı Çözümler
Geçmeyen Kulak Çınlaması Kalıcı Çözümler | 16 Haziran 2021

Kişiler farklı nedenler sonucunda kulak çınlaması problemi ile karşılaşabilirler. Bu durumun sürekli olması kişilerde baş ağrısına neden olur ve kişiler hemen önlemek için yöntemler araştırırlar. Geçmeyen kulak çınlaması kalıcı çözümler ile önlenebilir. Kişiler bu sayede rahatsız oldukları bu durumdan kurtulabilirler. Yazımız içerisinde tamamen doğal yöntemlerle kulak çınlamasının nasıl geçirilebileceğinden bahsedeceğiz.

Öncelikle kulak çınlaması önemsenmesi gereken bir rahatsızlıktır. Başlarda önemsenmese bile ilerleyen süreçlerde kulakta kalıcı sorunların oluşmasına sebep olabilir. Sürekli sesli ortamlarda kalan kişiler bu durumu çok yaşayabilirler. Ancak herhangi bir sebep yokken kulak çınlaması sorunu yaşayan kişilerin en kısa sürede doktora başvurması gereklidir.

Kulak Çınlaması Tedavisi

Kulak çınlaması şikayeti olan kişiler kulak, burun ve boğaz doktoruna başvurmalıdır. Doktor ilk olarak kulakta herhangi bir iltihap olup olmadığını inceler. Eğer bir iltihap var ise damla ile tedavi yöntemi uygulayacaktır. Damlanın düzenli olarak kullanılması sonucunda kişiler kalıcı tedavi alabilirler.

Eğer kişilerin genetik olarak ya da kulak yapılarından dolayı çınlaması oluşuyor ise doktor daha farklı tedavi yöntemleri uygulayacaktır. Herhangi bir damar rahatsızlığı sonucunda da kulak çınlaması meydana gelebilir. Kulak çınlamasının ilerlemesi sonucunda kişilere cerrahi tedavi yöntemi önerilir.

Bilişsel davranış terapisi ile de kulak çınlaması önlenebilmektedir. Bu yöntem ile kişiler duydukları sese karşı mücadele ederler ve sesten rahatsızlık duymazlar. Birkaç seans sonucunda farklılık anlaşılır.

Kulak çınlaması şikayeti bulunan kişiler, doktorlar tarafından birçok farklı öneri alırlar. Bu öneriler arasında en önemlisi ise müzik dinlemektir. Kişiler gün içerisinde ya da uyku zamanlarında sessiz müzik dinleyebilirler. Bu yöntem ile çınlamanın önüne geçilmesi ve huzurlu bir uyku vaktinin olması amaçlanır.

Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Bitkisel yöntemlerle de kulak çınlaması önlenebilecek bir rahatsızlıktır.

  • Zeytinyağı

Kulak çınlaması problemine karşı en etkili yöntemlerden birisi de zeytinyağıdır. Kişiler gün içinde kulaklarına 1 ya da 2 damla olacak şekilde zeytinyağı damlatabilirler. Bir hafta sonucunda bu tedavinin sonucu alınacaktır.

  • Elma Sirkesi

Kişilerin en çok tercih ettiği bir diğer yöntem de elma sirkesidir. Elma sirkesi sahip olduğu asitler nedeni ile insan sağlığına sağladığı faydalar ile bilinir. Çınlama sorununun yanı sıra duyma sorunu yaşayan kişiler de bu yöntemi kullanabilirler. Her gün 1 ya da 2 damla kulağa damlatılabilir.

  • Ananas

Geçmeyen kulak çınlaması için önerilen bir diğer yöntem de ananas yemektir. Her gün tüketilen ananasın etkisi fark edilecektir.

Başka bir blog içeriğimiz olan kulak çınlamasının nedenlerini ilgili linkten okuyabilirsiniz :

https://www.ediisitme.com.tr/blog-kulak-cinlamasi-neden-olur-127


Edi İşitme Cihazları
Hemen Ara