Geçmeyen Kulak Uğultusuna Çözümler
Geçmeyen Kulak Uğultusuna Çözümler | 30 Ekim 2021

Kulakta uğultu birçok farklı hastalığın habercisi olabilmektedir.  Basit ve geçmesi beklenen bir uğultu kimi zaman ciddi problemlerin oluşmasına neden olmaktadır. Kulakta oluşan bu uğultu, dışarıdan bir ses olmadan kişinin kulak içerisinde ses oluşması durumudur. Ses sadece kişi tarafından duyulmaktadır. Çoğu kişide görülen uğultunun nedenlerinin belirlenmesi gereklidir. Uğultu farklı ses tonları duyulabilmektedir.  
Birçok insan için kulak uğultusu, altta yatan nedenin tedavisiyle veya gürültüyü azaltan, maskeleyen diğer tedavilerle iyileşir ve kulak çınlaması daha az fark edilir hale gelir. Sürekli tekrar ettiği durumlarda mutlaka bir uzmandan destek alınmalıdır.

Geçmeyen kulak uğultusunun farklı nedenleri olabilmektedir. İşitme sorunları arasında ilk başlarda yer almaktadır. Tedavi edilmediği takdirde kişinin yaşamını olumsuz yönde etkilemektedir. Bazı kişilerde travma sonrasında oluşmaktadır. Sürekli gün boyu devam eden uğultuların altında işitme problemleri yer almaktadır. Uğultu yaşayan kişilerin çoğunlukla duydukları ses rüzgâr uğultusu ve ince düdük sesidir. Dünyada %15 ila %17 civarında insanı etkilemektedir. Belirli yaşın üstündeki insanlarda daha çok görüldüğü kanıtlanmıştır. Yaşamı olumsuz yönde etkilememesi ve kişinin psikolojik bir çöküşün içine girmemesi için mutlaka tedavi edilmesi gereken sorunlardan bir tanesidir. 

Çoğu zaman, kulak uğultusu şeklinde ifade edilen rahatsızlık tedavi edilemez. Ancak belirtilerin daha az fark edilir olmasına yardımcı olabilecek tedaviler vardır. Doktor gürültüyü bastırmak için elektronik bir cihaz kullanmanızı önerebilir.

İşitme cihazı sürekli devam eden uğultular nedeni kişide oluşan ses kayıplarının azaltılmasında kullanılmaktadır. Kişi işitme cihazı ile sesleri daha rahat bir şekilde almaktadır. Bazı uğultular ses duyma özelliklerini önemli oranda azaltmaktadır. Bu durumlarda kişiler işitme cihazları kullanarak kaybettikleri sesleri daha kolay duyabilmektedir. 

Maskeleme cihazları da kulağa takılan ve işitme cihazlarına benzeyen bu cihazlardır. Kulak uğultusu semptomlarını baskılayan sürekli, düşük seviyeli bir beyaz gürültü üretir. Edi İşitme Cihazları Satış ve Uygulama Merkezi kliniklerine gelerek maskeleme cihazları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Geçmeyen Kulak Uğultusu Nedenleri ve Kişiye Etkileri 

Geçmeyen kulak uğultusu kişilerde çınlama şeklinde ortaya çıkmaktadır. Aniden ortaya çıkan ve tek bir kulakta duyulan uğultular ve seslerin nedenleri araştırılmalıdır. Beyin tümörü olasılığı, boynunda kireçlenme olup olmadığı ve damarsal problemleri yaşayıp yaşamadığı üzerinde durulmalıdır. İşitme üzerine gerekli testler yaptırılmalıdır. Uğultunun nedenleri arasında şunlarda gösterilmektedir:

 • Kulak zarının zedelenmesi ve delinmesi durumları,
 • Kulağa kaçan yabancı bir cismin olması,
 • Kişinin sürekli yüksek seslere maruz kalması,
 • Kişi tansiyonunda yaşanan değişmeler,
 • Orta kulakta oluşan iltihaplanma,
 • Damar genişleme sorunları ve anevrizma,
 • Nörolojik ve psikolojik hastalıklar,
 • Alerjik sorunlar,
 • Ses kayıplarının yaşanması yer almaktadır.

Kulakta uğultu meydana gelmesi sorununun çözümünde testler ve kontroller yapılmalıdır. Kişini iç kulağında sıvının yoğunlaşması da uğultu nedenlerinden bir tanesi olmaktadır. Gerekli olan tanının konulması için kişinin yaşadığı problemleri en ince ayrıntısına kadar uzman doktora anlatması gerekmektedir.     

Bazı uğultular kısa sürede yok olabilirken bazı uğultular ise kişinin yaşamı boyunca devam etmektedir. Uzun süreli geçmeyen kulak uğultusu için gerekli tanı konularak tedavi yöntemleri belirlenmelidir.

Geçmeyen Kulak Uğultusuna İyi Gelen Besinler ve Yöntemler

Geçmeyen kulak uğultusuna ne iyi gelir sorusu bu problemi yaşayan kişiler tarafından merak edilen konulardan biridir. Uğultu için iyi gelen birçok besin maddesi bulunmaktadır. Bunlar sırası ile şu şekildedir:

 • Susam yağı: İltihap kurutmaya yardımcı bir besindir. Kulak içi rahatsızlıklarını ve çınlamalarını azaltmaktadır.
 • Hindistan cevizi yağı: Mikropları yok etmekte ve iltihap kurutmakta oldukça faydalıdır.
 • Elma sirkesi: Kulak çınlamalarını ve kulak içi problemleri azaltmakta kullanılır.
 • Zeytinyağı: Kulak içerisine 3 damla şeklinde damlatıldığı an kulakta oluşan iltihabı yok etmektedir. 

Geçmeyen kulak uğultusu nasıl geçer sorusunun en etkili cevabı uğuldamayı önleyici ve azaltıcı besinler yardımı ile de olmaktadır. B vitamini içeren besinler tüketilmelidir. Fesleğen yaprağı da çınlamayı azaltıcı besinler arasında yer alır.

Geçmeyen kulak uğultusu işitme cihazı kullanımı oldukça önemlidir. Kişinin yaşam boyu devam eden çınlama ve uğultu tedavisinde kullanılmaktadır. Kişinin en düşük sesleri duyması da sağlanmaktadır. Kulak içi sorunları ve duyma problemleri de azaltılmaktadır. 

Edi İşitme Cihazları Satış ve Uygulama Merkezi kliniklerinde uzman odyomeristler tarafından ücretsiz işitme testiniz yapılmaktadır. 
 


Edi İşitme Cihazları
Hemen Ara