Görmemek mi duymamak mı?
Görmemek mi duymamak mı? | 2 Ekim 2020

“Görmemek insanı eşyadan ayırır, duymamak ise insanı insandan ayırır”Immanuel Kant.

Çevremizle iletişim halinde olmak için hem görmeye hem de işitmeye bağlı olsak da genellikle körlüğü sağırlıktan daha büyük bir engel olarak görüyoruz. En azından işitme duyumuzu kaybettiğimizde, teknolojinin de yardımıyla yeniden duyabiliriz. İletişim kurmak için işaret dilini veya dudak okumayı öğrenebiliriz. 

Hafızanızın güçlü olması için de duymak çok önemlidir. Duyduğumuz şeyleri kolayca hatırlayabiliriz. İşitme kaybı sorunu olan bireyler vakit kaybetmeden tedavi yöntemlerini uygulamalı ve gerekiyorsa işitme cihazı kullanmalıdır. Kişiler iletişim kurduğunda yaşam kaliteleri düşmez ve çevresinden kopmaz.

Duymak Neden Önemlidir?

Önemli duyurularımızdan biri olan duyma yeteneği hayati birçok nedenden ötürü dünyaya bağlanmamızı sağlar. İşitme bizi insanlara bağlar ve hiçbir duyumuzun ulaşamayacağı şekilde iletişim kurmamızı sağlar. Peki, duymak neden önemlidir? İşitme kaybı sorununuz ne kadar büyükse iletişim yeteneğiniz de o kadar ciddi şekilde etkilenir. Hafif işitme kaybı derecesinin gündelik yaşamdaki etkisi asla azımsanmamalı veya göz ardı edilmemelidir.

Sosyal çevremiz ya da ailemiz arasındaki iletişim kurma yeteneğimiz dinlememiz gereken en karmaşık seslerden biri olan konuşmayı anlama becerimize büyük ölçüde bağlıdır. Her iki kulakta da sağlıklı bir işitme olmadan bir kişinin ne söylediğini anlamlandırmanız çok fazla konsantrasyon gerektirir. Özellikle de birkaç kişi konuşurken veya arka planda konser, kalabalık restoran gibi çok gürültü varsa epey yorucu olabilir.

Söylenenleri sürekli olarak yanlış anlamak dinleyici için olduğu kadar konuşmacı için de yorucu bir hale gelebilir. Sosyalleşmeyi daha az zevkli bir deneyim haline getirir. Çoğu zaman böyle sosyal ortamlardan kaçınmaya ve zamanla da yalnızlaşmaya neden olur.

İşitme kaybı sorunu yaşıyorsanız profesyonel yardım ve destek almanız gerekmektedir. Yoksa zamanla iletişimde tam bir kesinti noktasına gelebilirsiniz. Çevrenizdeki yeni sesleri deneyimlemek için duymak çok önemlidir. İnsanlarla iletişim kurmak ne kadar önemliyse duymak da zevk ve yaşam kalitenizde yaratabileceği fark açısından oldukça önemlidir

Müzik dinlemek, televizyon izlemek, sinemaya veya tiyatroya gitmek, bir ibadet yerine gitmek ya da yalnızca doğanın seslerini dinlemek işitme durumundan etkilenebilir. Her birey farklı zevklere sahip olsa da bu sesler hayattan tam anlamıyla zevk almanın bir parçasıdır. Birçok durumda işitme teknolojilerinden ve kişiselleştirilmiş profesyonel destekten çok kolay ve etkili bir şekilde yararlanabilirsiniz.

Aynı zamanda işitme kişisel güvenliğiniz için de oldukça önemlidir. Pek çok kazayı görmeden önce duyarız. Yaya olarak karşıdan karşıya geçerken, araç kullanırken, evde ya da iş yerinde kazalara hızlı müdahale etmek için önce onların varlığından haberdar olmalıyız. Kimi zaman bu tarz kazalar olmadan önce onları duyabiliriz. Kişisel güvenliğiniz için de işitme cihazı kullanmak önemlidir. 
Bir sesin hangi yönden geldiğini bilmek için de dengeli işitme sistemine ihtiyacımız var. Bir kulakta diğerinden daha iyi işiten biri, sesi yerelleştirmekte ve ne kadar uzakta olduğuna karar vermekte zorlanabilir. Tek kulakta işitme olmaması gibi çok dengesiz işitme, ses için herhangi bir yön duygusunu imkânsız kılar ve bazı durumlarda olası bir kişisel ve fiziksel güvenlik riski olabilir.

İşitme kaybınız olabileceğini ve bir işitme cihazından yararlanabileceğinizi düşünüyorsanız, sizi bir kulak burun boğaz uzmanına veya odyologa yönlendirebilecek doktorunuzu ziyaret edin. Bir kulak burun boğaz uzmanı, kulak burun boğaz hastalıkları konusunda uzmanlaşmış ve işitme kaybının nedenini araştıracak bir doktordur. Odyolog, işitme kaybını tanımlayan, ölçen ve kaybın türü ile derecesini değerlendirmek için bir işitme testi uygulayan işitme sağlığı uzmanıdır. Ne kadar çabuk hareket ederseniz, sonuç hem sizin hem de size yakın olanlar için o kadar iyi olacaktır. Ücretsiz, hızlı ve kolayca sonuç alabileceğiniz işitme testleri ile işitme kaybı derecenizi öğrenebilirsiniz. Erken tanı ve tedavi ile işitme kaybı sorununuzun ilerlemesine engel olursunuz.

Edi İşitme Cihazları Satış ve Uygulama kliniğimize gelerek en güvenilir sonucu alabilirsiniz. Doğru cihaz tespiti için gereken testler kliniğimizde yapılır ve işitme sorununuzun yaşam kalitenizi düşürmemesi için en uygun cihaz belirlenir. En iyi işitme uyarlamaları için Edi İşitme Cihazları Satış ve Uygulama Merkezi kliniklerinde uzman odyomeristler tarafından ücretsiz işitme testiniz yapılır ve buna göre cihazınız belirlenir.


Edi İşitme Cihazları
Hemen Ara