Gripte Kulak Tıkanması Nasıl Geçer?
Gripte Kulak Tıkanması Nasıl Geçer? | 3 Ağustos 2021

Kulak tıkanıklığı basit bir rahatsızlık olarak görülmesine rağmen kişinin yaşam kalitesini düşürmesi açısından ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Geçici bir durum olabilir fakat meydana geldiğinde kişinin rahatsız olmasına neden olur. Kulak tıkanıklığı kronik bir duruma dönüşebileceği gibi grip gibi hastalıklara bağlı olarak da görülebilir. Gripte kulak tıkanması nasıl geçer başlıklı bu yazı hastaların rahatlaması için önemli katkılar sunacaktır. 

Grip Kulak Tıkanıklığı Yapar mı?

Kulak tıkanıklığı tanımı itibariyle kulağın içinde basınç ve dolgunluk hissedilmesi ile kendisini gösterir. Geçici bir işitme kaybı olmasının yanında özellikle yaygın görülmesi ile pek çok kişinin etkilendiği bir durumdur. Temel olarak kulak tıkanması, kulak kanalının farklı etmenlerden ötürü kapanması ve burada yer alan östaki borusunun da kulak zarının iki tarafına yönelik olarak eşit hava basıncının sağlanmaması durumunda meydana gelmektedir. 

Östaki borusu, orta kulak ve genzin arka tarafını birbirine bağlamakta olan kanal görevi görmektedir. Orta kulağın havalanmasını ve aynı zamanda kulak içi basıncın eşitlenmesini sağlamakta olan östaki borusunun işlevini yerine getirememesi, seslerin adeta bir duvarın arkasındaymış gibi boğuk şekilde duyulmasına neden olmaktadır. Negatif basıncın etkisi ile normal işitmeyi engellemekte olan bu durum kişinin rahatlığını bozduğu gibi aynı zamanda net şekilde duymasını da engeller.

Kulak tıkanıklığının pek çok nedeni olmakla birlikte gripten kaynaklı olarak da görülmektedir. 

Gripten Kaynaklı Kulak Tıkanıklığı Neden Olur? 

Kulak tıkanıklığının oluşumu farklı nedenlere bağlı olarak görülmektedir. Sinüslerinizi etkileyen herhangi bir durum, soğuk algınlığı, alerji ve sinüs enfeksiyonları gibi problemler kulak tıkanıklığına yol açabilir. Alerjiler, mukus biriktiğinde ve östaki borusuna ya da orta kulağınızda sıkıştığında kulak tıkanıklığına neden olabilir. 

Kulak farklı bölgelerden oluştuğu için her bölgeye yönelik oluşan etmenler kulak tıkanıklığının yaşanması ile sonuçlanır. Grip meydana geldiğinde orta kulak ve östaki borusunda sorun yaşanır. Orta kulakta grip sonucunda deformasyon meydana gelir. Kulak zarının arka tarafında duymayı sağlamakta olan örs, çekiç ve üzengi adı verilmekte olan küçük kemiklerin bulunduğu hava dolu bölge, östaki borusu için burun arkasına ve boğaza açıklamaktadır. Grip olduğunda ise bölgede bulunan sıvı, orga kulaktaki genze boşalmamaktadır. Bu durum ise kulak zarının arkasında toplanmakta olan sıvının orta kulak iltihabının hızlı bir şekilde gelişmesine yol açmaktadır. 

Östaki borusunun etrafında gribal virüs yüzünden enfeksiyon oluşması beraberinde iltihaplanma yaratır ve bu durum da kulakta basınca yani kulak tıkanmasına yol açar. 

Gripte Kulak Tıkanması Nasıl Geçer? 

Gripte kulak tıkanması geçirmek rahatlatıcı yöntemler takip edilebilir. Bunun için sinüs kanallarını ve burun kanallarını açmak için buhar solumak, grip ilaçları içmek ve naneli içeceklerden tüketmek rahatlık sağlayacaktır. Evinizin havası için nemlendirici cihazlar kullanabilirsiniz çünkü kuru hava burun etrafınızı tahriş edebilir. Özellikle akşamları bol su içebilirsiniz.

Gribin östaki borusunda meydana getirdiği enfeksiyon yüzünden borunun tıkanması kulakta basınca sebep olmaktadır. Bunun için sıcak bir suyun içine Vicks gibi güçlü kremlerden koyarak buharını teneffüs etmek, tıkanmış halde bulunan kanalların açılması için büyük yardım sağlayacaktır. Aynı zamanda grip ilaçları almak da yine gribin geçmesini etkileyeceğinden kulak tıkanmasına etki edecektir.

Rahatlatıcı başka bir yöntem ise yan yatın ve 30 saniye sıcağa yakın ılık kompres uygulayın, bir dakika boyunca kaldırın ve ardından dört veya beş kez bu döngüyü tekrarlayın. Sıcak kompres uygularken kulak bölgenizin yanmayacağı sıcaklıkta olmasına dikkat edin. 

Kulak tıkanıklığı belirtileri arasında yer alan işitme kaybı yaşıyorsanız ücretsiz işitme testi için Edi İşitme Cihazları Satış ve Uygulama kliniğimize gelerek işitme kaybı derecesi hakkında en güvenilir sonucu alabilirsiniz. İşitme kaybınız olduğunu düşünüyorsanız, doğru cihaz tespiti için gereken testler kliniğimizde yapılır ve işitme kaybının yaşam kalitenizi düşürmemesi için en uygun cihaz belirlenir. İşitme testi sonuçlarını kullanarak, uzmanlarımız size işitme cihazları ve koklear implantlar gibi uygun işitme çözümleri hakkında öneriler sağlayabilir. İşitme cihazları hakkında birçok bilgi alabilir ve bakım, onarım hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz. Kulak tıkanıklığınızın sebebinin ne olabileceği ve tedavisi hakkında daha fazla bilgi edinmek için de kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz. 
 


Edi İşitme Cihazları
Hemen Ara