Gürültülü Ortamlarda İşitme Cihaz Kullanabilir Miyim?
Gürültülü Ortamlarda İşitme Cihaz Kullanabilir Miyim? | 2 Ekim 2020

Dünya her geçen gün daha yoğun, daha kalabalık ve gürültülü hale geliyor. Özellikle gürültü olduğunda konuşmaları anlamak her zamankinden daha zor. İşitme kaybı sorunu yaşıyorsanız, gürültülü ortamlarda işitme cihazı kullanabilir miyim? sorusu aklınızı kurcalıyor olabilir. İşitme cihazı kullandığınızda mevcut işitme yeteneğinizdeki bir artış, konuşma anlayışınızı değiştirmek aynı zamanda da hayatınızda olumlu bir fark yaratmak için harikalar yaratabilir.

İşitme cihazları arka plan seslerini filtreler mi?

Özellikle bir restoran, konser ya da kalabalık bir davette arka plan gürültüsü odaklanmanızı zorlaştırabilir. Peki işitme cihazları arka plan seslerini filtreler mi? Her iki kulakta da işitme kaybı sorunu yaşıyorsanız, ses kaynağını ayırt edebilmek ve dikkat dağıtıcı unsurları daha iyi filtreleyebilmek için çift işitme cihazına ihtiyacınız vardır. Modern işitme cihazı teknolojisi artık arka plan gürültü azaltma gibi telefonunuzla kontrol edebileceğiniz ayarlar ve filtreler arasından seçim yapmanıza izin veriyor. Bu, arka plan gürültüsünü tanımlamak ve sesini azaltmak için tasarlanmış dijital sinyal işleme olarak bilinir.  

Günümüzde birçok modern işitme cihazı, zorlu konuşma durumlarına yanıt olarak sesi otomatik olarak ayarlayabilir. Ancak, çevrenizde olup bitenleri hala duymak isteyebileceğiniz durumlar olabilir ve bu ayarın el ile kontrolünü elinizde tutmak isteyebilirsiniz. Bazı işitme cihazları bu özelliği sunar, bu nedenle kliniğimize gelerek işitme uzmanlarımızla görüşerek sizin için en doğru işitme cihazı hakkında bilgi alabilirsiniz.

İşitme Cihazından Gelen Ses Nasıldır?

İşitme cihazınızda bir ses seviyesi kontrolünüz de var ancak bunu bir televizyondaki ses seviyesi kontrolü ile aynı şey olarak düşünmeyin. Bir TV kontrolü tüm sesleri eşit şekilde yükseltir. İşitme cihazının ses seviyesi kontrolü, yumuşak ve yüksek frekanslı sesleri artırma (ve alçaltma) eğilimindedir. İşitme cihazından gelen ses zamanla alışacağınız, frekanslarını ayarlayabileceğiniz berrak bir sestir.

İşitme kaybı olan çoğu insan için gürültülü ortamda konuşulanı anlamak yaygın bir sorundur. Arka plan gürültüsüyle başa çıkmak da geleneksel olarak eski tarz işitme cihazları için gerçek bir teknik zorluk olmuştur. Neyse ki modern teknoloji, işitme cihazlarının arka plandaki gürültüye uyum sağlama ve tepki verme konusunda çok daha fonksiyonel değişiklikler yapıyor.

Eski tarz işitme cihazları, her şeyi güçlendiren çok yönlü mikrofonlar kullandıkları için bazı durumlarda yetersiz kalıyordu. Yani, eğer bir restoranda arkadaşınızla sohbet etmeye çalışıyorsanız, işitme cihazınız arkadaşınızın sözlerini güçlendirirken çevrenizdeki konuşmaları ve çatal-bıçak seslerini ve diğer tüm istenmeyen sesleri de aynı ölçüde güçlendirir.

Bugünün işitme cihazları arka plan gürültüsünü tamamen engelleyebilir mi? Hayır, yapamazlar ama modern teknoloji, arka plandaki gürültüyü filtrelemek ve etkisini önemli ölçüde azaltmak için bir dizi araç kullanır.

İşitme cihazlarını ilk aldığınızda duyabileceğiniz gürültü miktarının biraz rahatsız edici olduğunu fark edebilirsiniz. Bu seslerin var olduğunu bile unutmuş olabilirsiniz. Farklı marka ve modellerin, arka plan gürültüsüyle başa çıkmak için özel teknolojileri vardır. Bu nedenle, ihtiyaçlarınız için doğru işitme cihazını seçmenize ve yaşam tarzınıza uyacak şekilde ayarlamanıza yardımcı olabilecek kliniğimizdeki uzman odyomeristleri ziyaret edebilirsiniz. Ses girişini her iki kulağa dengelemek için iki işitme cihazı takmak da arka plan gürültüsünün etkisini azaltmaya yardımcı olabilir. Hangi seslere odaklanmak istediğinize daha kolay karar verebilirsiniz. Günümüzde modern işitme cihazları, arka plandaki gürültüye karşı konuşmayı daha kolay duyma ve anlama konusunda çok etkilidir.

İşitme kaybı, gürültü varlığında konuşma dahil sesli sinyalleri algılamada ve seslerin nereden geldiğini belirleyebilmede önünüze engeller çıkarabilir. Böyle durumlarda gündelik yaşamda uyguladığınız basit görevlerinizi yerine getirmenizi ve fiziksel güvenliğinizi tehlikeye atabilir. İşitme cihazları arka plan sesleri belli bir seviyede engelleyerek bu sorunu çözer.

Gürültülü bir ortama girdiğinizde rahat bir iletişim kurmanın anahtarı en uygun cihazı seçmek ve işitme kaybı derecenizin doğru bir şekilde tayin edilmesidir. Edi İşitme Cihazları Satış ve Uygulama kliniğimize gelerek en güvenilir sonucu alabilirsiniz. Size uygun en iyi işitme cihazı tespiti için gereken testler kliniğimizde yapılır ve işitme sorununuzun yaşam kalitenizi düşürmemesi için ihtiyacına yönelik en uygun cihaz belirlenir. En iyi işitme uyarlamaları için Edi İşitme Cihazları Satış ve Uygulama Merkezi kliniklerinde uzman odyomeristler tarafından işitme testiniz hızlı ve ücretsiz bir şekilde yapılır. 


Edi İşitme Cihazları
Hemen Ara