İşitme Cihazı Kalıpları 3D Yazıcı mı? El Yapımı mı?
İşitme Cihazı Kalıpları 3D Yazıcı mı? El Yapımı mı? | 6 Eylül 2020

Artık kalıpta yeni bir çağ açılıyor. El yapımı kalıplar tarihe karışıyor.

İşitme cihazı kulak kalıbı nedir? İşitme cihazı kulak kalıbı ölçüsü nasıl alınır? İşitme cihazı 3D teknoloji kulak kalıbı nedir? İşitme cihazı ile kulak arasındaki bağlantıyı sağlayan kısım kulak kalıbıdır. Kulak arkası işitme cihazı kullanıyorsanız kulak kalıbı olmadan sesler kulağa iletilemez. İşitme cihazının sesleri kulağa doğru iletebilmesi için kulak kalıbı kişiye özel, kulağından ölçü alarak yapılır. Kulak kalıbı, kulağın anatomik yapısına, işitme kaybı derecesine göre farklı boyutlarda ve şekilde yapılabilir. 

İşitme cihazınızdan gelen ötme seslerinden sıkıldınız mı? Merak etmeyin onun da çözümü var artık. Uzun süredir yaygın olarak kullanılan kulak kalıpları el yapımı kalıplardır. Kliniklerimizde sizlerden kalıp aldıktan sonra onları ustalarımıza yollarız ve onlar törpülenmesi gereken yerleri törpüleyip, kısaltıp olması gerekene en yakın şekle getirir fakat her ne kadar uğraşılırsa uğraşılsın el yapımı kalıplarda siz fark etmeseniz bile hep ufak tefek hatalar olur.

Kulak kalıbı doğru seçilmez ise işitme cihazından sürekli ıslık sesi gelir. Bu ses kullanıcıyı rahatsız eder ve bazen cihazı takmak istememesine sebep olur. Kulak kalıpları sert ya da silikon olarak iki çeşitte üretilebilir. Ama artık günümüzde 3D teknoloji eklenmiştir. 3D kalıp hiç el sürmeden kulak kalıbı yapılmasını sağlar. Diğer kulak kalıplarında olan hata paylarını 3D teknoloji ile minimuma indirmek mümkündür. Normal kulak kalığları el işçiliği ile yapılır ve bazı hastalarda bir kaç kalıp ölçüsü aldıktan sonra rahatlığa kavuşulur. Ama 3D teknoloji ile yapılan kulak kalıplarında işitme cihazı kullanıcısı sorun yaşamadan kulak kalıbını kullanmaya başlamaktadır.

Artık ufak tefek hata olmayan kalıp yapmak da mümkün. 3D yazıcı ile el sürmeden yapılan kalıplarımızda hata riski sıfır. 3D yazıcı ile yapılan kalıplar kulağınıza tam oturduğu ve kulak izinizi hatasız şekilde kalıpladığı için kalıplardaki değişim daha zor olacaktır ve buda kalıp ömrünü uzatacaktır. Ötme gibi şikayetlerinizi artık bitiriyoruz. El yapımı kalıplar genelde tam konka yapılıp kaba ve ağır bir yapıya sahiptir fakat 3D yazıcı ile yapılan kalıplarımızda tercihe göre tam konka yapabiliyoruz bunun yanı sıra 3D yazıcı ile yapılan kalıplarımızda pençe kalıp, iskelet kalıp, kanca kalıp, kısa destekli kalıp yada yarım konka kalıp da yapılabiliyor.

Kulak kalıbı, işitme cihazı için oldukça büyük önem taşımaktadır. İşitme cihazınızın modeli ne kadar doğru seçilmi olsa dahi işin büyük kısmı kalıbın doğru yapılmasından geçiyor. Kulak kalıbında ölçünün doğru alınması çok önemlidir. Kulak kalıbının modeli doğru seçilmeli, ağrı sızı yapmamalı, uygun ventilasyon (hava deliği) açılmalıdır. Kulak kalıbı rahat ve doğru olmadıktan sonra işitme cihazınızdan tam bir verim alamazsınız. 

İşitme cihazı kulak kalıbını bebeklerde 6 ayda bir, yetişkinlerde ise senede bir kez değiştirilmesi gerekir. Kulak kalıbı temizliğini günlük yapmak, işitme cihazından alacağınız performansı artırmaktadır. Sürekli kulak içerisinde olduğundan dolayı kirlenebiliyor. Kulak kalıbı temizliği için kulak kalıbı temizleme mendilleri ya da kulak kalıbı temizleme tabletleri kullanabilirsiniz. İşitme cihazı kalıbı temizleme kasesi içine atacağınız bir adet temizleme tableti ile kulak kalıbınız tertemiz olacaktırç Ardından içerisinde su kalır ise puar (pompa) yardımıyla suları dışarı atarak temizliği tamamlamış olursunuz. Kulak kabının hijyenini sağlamanız, güzel duymanız ile doğru orantıdadır.

3D teknoloji kulak kalıbının görünüşü açısından daha küçük, kibar görünür, daha hafiftir ve tam konka ile aynı işlevi görür. Cam kalıplarda en büyük tehlike hastanın kulağını sıkması yada küçük gelip ötme yapmasıydı. 3D yazıcı ile yapılan kulak kalıplarında tam oturan kalıplarla ne ötme nede acı yok.

Buyurun gelin kliğinimizde sizden kalıp izi alalım işitme kaybınıza uygun ventilasyonu belirleyelim isteğe göre kalıp seçimi yapalım ve kalıplarınız el değmeden temiz bir şekilde üretilsin. EDİ İŞİTME CİHAZLARI Karşıyaka yada Çiğli kliniğimize gelip, kulak ölçünüzü aldırabilirsiniz. 

Uzman arkadaşlarımızdan bilgi alıp sizlerde 3D yazıcı ile üretilen işitme cihazı kulak kalıbı yaptırıp hemen deneyin. El yapımı kalıplara göre rahatlığını görünce vazgeçemeyeceksiniz. Bu farklar anlatılmasa da olur, deneyince farkı hissedeceksiniz. 


Edi İşitme Cihazları
Hemen Ara