İşitme Cihazı Kullanan Ünlüleri Tanıyalım
İşitme Cihazı Kullanan Ünlüleri Tanıyalım | 18 Şubat 2021

İşitme cihazı kullanıcı sayısı, tüm dünyada sandığınızdan çok daha fazladır. Bu yazıda işitme cihazı kullanan ünlüler kimler, diye merak ediyorsanız bulabilirsiniz. Fakat önce işitme cihazı kullanımının önemine bir kez daha değinmek faydalı olacaktır. 

İşitme Cihazları Ne İşe Yarar?

Birçok işitme cihazı kullanıcısı, onları yalnızca iletişim cihazı olarak görür. İletişim, genellikle işitme cihazlarından hayatımızda yararlandığımız yalnızca bir işlevidir. İşitme cihazları daha birçok fayda sağlar. İşitme cihazlarınızın aynı zamanda beyin aktivatörleri, acil durum uyarı bildirim araçları ve bağlantı cihazları olduğunu unutmamak gerekir. Bu nedenle işitme uzmanları evde yalnız olduğunuzda bile işitme cihazı kullanmanızı önermektedir. 

Farkında olmayabileceğiniz şey, hafif bir kayıp bile ciddi riskler taşımaktadır. Bir üniversite araştırmasına göre hafif işitme kaybının 12 yıl içinde bunama riskini ikiye katladığı ortaya çıkmıştır. Ayrıca düşme riskinizi de artırır. Kulaklar aynı zamanda yürürken dengede durma görevine de yardımcı olmaktadır. İşitme kaybınız varsa, beyninizin konuşmaları ve diğer ortam seslerini duymak için daha çok çalışması gerekir ve bu da dengenizi bozabilir. Bu nedenle işitme cihazları yaşam kalitesi için çok önemlidir. 

Evde olduğumuzda ve coğrafi olarak çevremizdekilerden sosyal olarak izole olduğumuzda bile, beynimizi aktif tutmak ve sesi işlemek bizim için önemlidir. Bazı araştırmalar hafif bir işitme kaybının demans riskini iki katına çıkardığını ve şiddetli işitme kaybı olanların işitme kaybı tedavi edilmeden bırakıldığında demans geliştirme olasılığının beş kat daha fazla olduğunu buldular söylüyor. Doğrudan iletişim olmadan bile tesadüfi seslere erişim, beyni aktif tutmak ve sesi işlemek için çok önemlidir. 

İşitme Cihazı Kullanan Ünlü İsimler

Dünya çapında 466 milyon insanın bir dereceye kadar işitme kaybı olduğu göz önüne alındığında, en tanıdık ünlü kişilerden bazılarının işitme cihazı kullanması pek şaşırtıcı değil. İşte işitme kayıplarının inanılmaz başarılarına engel olmasına asla izin vermeyen ünlüler;

Ünlü iş adamı Cem Boyner, sesleri daha net ve yüksek duyabilmek için yaklaşık 3 yıldır işitme cihazı kullandığını açıklamıştır. 

Alman özel televizyon kanalı RTL’de program sunan 46 yaşındaki spiker Tanja Bülter, dört yıldır işitme cihazı kullandığını itiraf etti. 

Başarılı ve popüler müzik grubu Coldplay'in solisti Chris Martin, 25 yaşında işitme kaybı ve kulak çınlaması fark etmeye başladığını açıkladı. "Hiç şüphe yok ki yıllarca sahnede olmak ve çok yüksek desibellerde müziğe maruz kalmaktan kaynaklandı" şeklinde bir açıklama yaptıktan sonra işitme cihazı kullandığını da ekledi.

Amerika Birleşik Devletleri'nin 42. başkanı Bill Clinton, 51 yaşına geldiğinde bir odyolog görüşmesinden sonra iki kulağı için de işitme cihazı kullanmaya başladığını açıkladı. 

İki kez Oscar kazanan Jodie Foster, yıllardır kulak içi bir işitme cihazı takmaktadır. İşitme kaybı onun Oscar almasını engellememiştir. 

Halle Berry işitme kaybı hikayesi ise oldukça trajik. Fakat bu başarılarına en gel olmadı. Sağ kulağındaki işitme duyusunun %80'ini kaybetmiştir.

The West Wing, Law and Order, ER ve daha fazlası gibi birçok projenin yıldızı olan Marlee 18 aylıktan beri sağır. Ciddi bir hastalık sağ kulağındaki işitme duyusunu yok etmiştir ve diğer kulağında işitme duyusu sadece %20 ölçüsünde sağlıklı. Bugün, günlük hayatta idare etmek için işitme cihazları, dudak okuma ve işaret dilinin bir kombinasyonunu kullanmaktadır.

Bilim adamı, tamirci ve TV yıldızı olan Adam Savage işitme cihazı takıyor. Doğuştan gelen otoskleroz durumu, sol kulağında sınırlı işitmeye sahip olduğu anlamına gelmektedir. Bu nedenle, kulağına uygun bir işitme cihazı kullandığını açıklamıştır. 

İşitme kaybınız varsa, işitme cihazları işitmeyi kolaylaştırmak için sesleri yükseltir. Özellikle yaşa bağlı işitme kayıplarında, işitme cihazı kullanımı ertelenmemelidir. 

İşitme kaybınız olduğunu düşünüyorsanız fakat cihaz seçimi konusunda kafanızda bazı sorular varsa Edi İşitme Cihazları Satış ve Uygulama kliniğimize gelerek işitme kaybı derecesi hakkında en güvenilir sonucu alabilirsiniz. İşitme kaybınız olduğunu düşünüyorsanız, doğru cihaz tespiti için gereken testler kliniğimizde yapılır ve işitme kaybının yaşam kalitenizi düşürmemesi için en uygun cihaz belirlenir. İşitme cihazları hakkında birçok bilgi alabilir ve bakım, onarım hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz. En iyi işitme uyarlamaları için Edi İşitme Cihazları Satış ve Uygulama Merkezi kliniklerinde uzman odyomeristler tarafından ücretsiz işitme testi yapılmaktadır. Ürünlerimizin yeniliği ve çalışanlarımızın tutkusu aracılığıyla mümkün olan en iyi işitme deneyimini sunmak için çalışıyoruz.
 


Ücretsiz Cihaz Deneyin!

Ücretsiz işitme cihazı dene
Edi İşitme Cihazları
Hemen Ara