İşitme Cihazı Kullananlar Hangi Sınıf Ehliyet Alabilir?
İşitme Cihazı Kullananlar Hangi Sınıf Ehliyet Alabilir? | 16 Nisan 2021

Ehliyet, günümüzde pek çok insan tarafından alınmaktadır. Trafiğe çıkarak toplu taşıma araçlarına binmeden yolculuk yapmak isteyen bireyler, ehliyet almayı tercih etmektedir. Ancak işitme kaybı olan insanlar, ehliyet alıp alamayacakları ya da hangi sınıf ehliyetleri alabilecekleri konusu üzerinde araştırmalar yapmaktadır. 

İşitme cihazı kullananlar hangi sınıf ehliyet alabilir sorusunu yönelten bireyler, işitme engelinin durumuna, alınacak ehliyetin hangi sınıf olduğuna bağlı olarak bu soruya yanıt bulabilmektedir. Zira pek çok insan, işitme engellilerin ehliyet alamayacakları ve araç kullanamayacakları konusunda yanılgıya düşmektedir.  

Yaygın inancın aksine, işitme cihazı kullanan bireyler de ehliyet alma hakkına sahiptir. Zira işitme engelliler cihaz kullanmaları durumunda sesleri ayırt etme niteliğini kazanmaktadır. Buna ek olarak araçlara ek aynalar takılarak işitme engelli bireylerin trafikteki görüşü güçlendirilmektedir. 

İşitme Cihazı Kullananlar Ehliyet Alabilir Mi?

İşitme cihazı kullananlar ehliyet alabilir mi sorusunun yanıtı pek çok insan tarafından merak edilmektedir. Bu konuda yapılan açıklamalara göre günümüzde belirtilen durumlar aşağıda maddeler halinde belirtilmektedir. 

  • İşitmenin normal olması gerekir. Bu bağlamda bir kulak 25 dB oranından iyi, diğer kulaktaki kayıp seviyesi ise 50 dB oranında olmalıdır. 
  • Eğer bireyin tek kulağı normal seviyede, ancak diğer kulağı işitme cihazıyla maksimum olarak 50 dB kayıpsa, B grubu ya da F grubu ehliyet alabilmektedir. 
  • Beden ve ruhsal olarak işitme dışında başka herhangi bir engeli bulunmayan insanlar, H sınıfı ehliyet alabilmektedir. Bu ehliyet sayesinde ticari olmamak koşuluyla otomobil kullanımına izin vardır. 
  • İşitme cihazı kullanan bireyler, B sınıfı ehliyet alsa dahi ticari bir otomobil kullanamamaktadır. 

İşitme Kaybı Olan Sürücü Adayı, Hangi Durumda Sürücü Belgesi Alabilir?

İşitme yetersizliği olan sürücü adayı, hangi durumda sürücü belgesi alabilir sorusunu yönelten bireyler, bazı ehliyet türlerini alabileceklerini bazılarını ise alamayacaklarını bilmelidir. Yani, trafiğe çıkılması büyük sorun teşkil etmeyen araçlar (ticari araç) dışında ehliyet alınabilmesi mümkündür. Ancak daha önce de belirtildiği gibi işitme kaybı düzeyi de bu noktada oldukça büyük bir önem arz etmektedir. 
İşitme cihazı kullanan bireyler;

  • A1 sınıfı
  • A2 sınıfı 
  • C sınıfı
  • D sınıfı
  • E sınıfı
  • G sınıfı sürücü belgelerini alamamaktadır. 

Bu doğrultuda işitme kaybının durumuna göre B ve H grubu ehliyetler alınabilmektedir. Ancak daha önce de altı çizildiği gibi işitme kaybının ne kadar olduğuna bağlı olarak ehliyet alıp alamama söz konusu olacaktır.    

B sınıfı ehliyet alan yani, otomobil grubuna giren araçları kullanma belgesi olan bireylerin ehliyet belgeleri üzerine ticari otomobil kullanamayacak durumda oldukları yazılıdır. Bu nedenle işitme cihazı kullanan bireylerin yalnızca ticari olmayan otomobilleri kullanabilme yetkisi bulunmaktadır. Bu konu hakkında detaylı bilgi almak için sürücü kurslarını ya da kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz. 

İşitme cihazı kullanan araç sürücülerinin dikkat dağıtıcı unsurları en aza indirmesi önemlidir. İşitme kaybı ile araç kullanmak zor olabilir fakat bunun için işitme cihazları işinizi kolaylaştıracaktır. Araç kullanmaya uygunluk, bir kişinin genel zindelik seviyesi, fiziksel ve zihinsel sağlığı gibi birçok faktöre bağlıdır. İşitme sorunlarını görmezden gelmeyin ve kontrollerinizi gerçekleştirin. Eğer tedavi sürecini geciktirirseniz, yolda daha fazla sorun yaşarsınız. 

Ücretsiz işitme testi için Edi İşitme Cihazları Satış ve Uygulama kliniğimize gelerek işitme kaybı derecesi hakkında en güvenilir sonucu alabilirsiniz. Siz veya sevdiğiniz biri işitme bozukluğunuz varsa, işitme kaybının bir kişinin sürüş becerilerini kısa ve uzun vadede nasıl etkileyebileceğini merak edebilirsiniz. Bunun hakkında da detaylı bilgi için bize her zaman ulaşabilirsiniz.

İşitme kaybınız olduğunu düşünüyorsanız, doğru cihaz tespiti için gereken testler kliniğimizde yapılır ve işitme kaybının yaşam kalitenizi düşürmemesi için en uygun cihaz belirlenir. İşitme testi sonuçlarını kullanarak, uzmanlarımız size işitme cihazları ve koklear implantlar gibi uygun işitme çözümleri hakkında öneriler sağlayabilir. İşitme cihazları hakkında birçok bilgi alabilir ve bakım, onarım hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz. En iyi işitme uyarlamaları için Edi İşitme Cihazları Satış ve Uygulama Merkezi kliniklerinde uzman odyomeristler tarafından ücretsiz işitme testi yapılmaktadır. Ürünlerimizin yeniliği ve çalışanlarımızın tutkusu aracılığıyla mümkün olan en iyi işitme deneyimini sunmak için çalışıyoruz.


Edi İşitme Cihazları
Hemen Ara