İşitme Cihazı Nedir ? Nasıl Çalışır?
İşitme Cihazı Nedir ? Nasıl Çalışır? | 7 Ekim 2020

İşitme kaybı sorunu yaşıyorsanız doktorunuzun yönlendirmesiyle işitme cihazlarını araştırmaya başlamış olabilirsiniz. İşitme cihazı nasıl çalışır? İşitme cihazı teknolojileri hangi prensiplere göre işler? gibi sorularınıza yanıt arıyorsanız bu yazımızda bulabilirsiniz. 

İşitme cihazı, kulağınızın içine veya arkasına taktığınız küçük bir elektronik cihazdır. Bazı sesleri daha yüksek hale getirir, böylece işitme kaybı olan bir kişi dinleyebilir, iletişim kurabilir ve günlük aktivitelere daha eksiksiz bir şekilde katılabilir. İşitme cihazı, insanların hem sessiz hem de gürültülü durumlarda daha fazla işitmesine yardımcı olmaktadır.

İşitme cihazı, farklı elektromekanik parçalardan meydana gelen elektroakustik bir aparattır. İşitme cihazı teknolojisinde farklılıklar olsa da genel çalışma prensipleri aynı temellere dayanır. İşitme cihazında kullanılan bileşenler, sesleri toplama, işleme ve yükseltme görevini yapar. 

Bir işitme cihazının üç temel parçası vardır; mikrofon, amplifikatör ve hoparlör. İşitme cihazı sesi, ses dalgalarını elektrik sinyallerine dönüştüren ve bir amplifikatöre gönderen bir mikrofon aracılığıyla alır. Amplifikatör, sinyallerin gücünü arttırır ve ardından bunları bir hoparlör aracılığıyla kulağa gönderir.

İşitme Cihazı Ne İşe Yarar?

İşitme cihazları, öncelikle saç hücreleri adı verilen iç kulaktaki küçük duyu hücrelerinin zarar görmesinden kaynaklanan işitme kaybı olan kişilerin işitme ve konuşmayı anlama becerilerinin iyileştirilmesinde yararlıdır. 

İşitme cihazı, kulağa giren ses titreşimlerini arttırır. Hayatta kalan saç hücreleri daha büyük titreşimleri algılar ve bunları beyne iletilen sinir sinyallerine dönüştürür. Bir kişinin saç hücrelerine verilen hasar ne kadar büyükse, işitme kaybı o kadar şiddetli ve farkı telafi etmek için gereken işitme cihazı amplifikasyonu o kadar büyük olur. Bununla birlikte, bir işitme cihazının sağlayabileceği amplifikasyon miktarının pratik sınırları vardır. Ayrıca iç kulak çok hasar görürse büyük titreşimler bile sinir sinyallerine dönüştürülmez. Bu durumda bir işitme cihazı etkisiz olacaktır.

Yaşam alanı içinde aynı ve farklı frekanslarda on binlerce ses çeşidi ve tını bulunmaktadır. Aynı anda birçok ses çeşidi olabilir ancak binlerce sesin varlığı aynı frekansta çalışmadıkça sorun olmaz. Farklılaşan sesler aynı mekânda, aynı veya yakın frekansta, eşit ses seviyesinde veya farklı yükseklikteki seslerde karmaşıklığa neden olmaktadır. Özellikle gürültülü akustik ortamlarda konuşmalara baskı uygulayan zararlı sinyaller bulunabilir, bu sinyaller konuşmaları zayıflatmaktadır. Bazen anlayışı imkânsız hale getirmektedir. Keyifle dinlenmesi gereken müziğin tonlarını baskılayıp, ton, tını renginde farklılaşmaya neden olur, sonuçta dinlenilmesi olanaksızlaşır. 

Karmaşık yapıya sahip ortamları yönetmek, doğal yaşam karakterine uyarlamak gerekir. Bir kişinin ses ihtiyacı hiçbir zaman azalmaz, hayatın her döneminde rahat bir şekilde sesi dinlemek ve anlamak isteriz. Analog cihazlarla başlayan işitme cihazı süreci, dijital işitme cihazları ile devam etmektedir. Dijital teknolojinin sektörde kullanılmasından sonra sinyalleri yöneten sistemler geliştirilmiş, geliştirilen bu sisteme kısaca sinyal prosesi denilmiştir. Sinyal prosesi yüzlerce parametreyi birbirine bağlayarak yönetir ve yönlendirir. Ortamların değişmesiyle sesler farklılaşır, etkileri değişir. 

Kullanıcılardan gelen geri bildirimler tecrübelerin toplanması, kullanıcı ihtiyacı ve onayı, farklı özelliklerin geliştirilmesine katkı sağlamaktadır. 

İşitme kaybınız olabileceğini ve bir işitme cihazına ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, sizi bir kulak burun boğaz uzmanına veya bir odyologa yönlendirebilecek doktorunuzu ziyaret etmelisiniz. Bir kulak burun boğaz uzmanı, kulak burun boğaz hastalıkları konusunda uzmanlaşmış ve işitme kaybının nedenini araştıracak olan doktordur. Odyolog, işitme kaybını tanımlayan ve ölçen ve kaybın türünü ve derecesini değerlendirmek için bir işitme testi uygulayan işitme sağlığı uzmanıdır.

Sizin için en iyi şekilde çalışacak işitme cihazı, işitme kaybınızın türüne ve derecesine bağlı olacaktır. Her iki kulağınızda da işitme kaybınız varsa, genellikle çift işitme cihazı kullanmanız önerilmektedir çünkü iki cihaz beyne daha doğal bir sinyal sağlar. Her iki kulakta da işitme, konuşmayı anlamanıza ve sesin nereden geldiğini belirlemenize yardımcı olacaktır.

Eğer işitme kaybınız olduğunu düşünüyor ve işitme cihazı testi yapılmasını istiyorsanız kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz. Edi İşitme Cihazları Satış ve Uygulama kliniğimize gelerek en güvenilir sonucu alabilirsiniz. Size uygun en iyi işitme cihazı tespiti için gereken testler kliniğimizde yapılır ve işitme sorununuzun yaşam kalitenizi düşürmemesi için ihtiyacına yönelik en uygun cihaz belirlenir. En iyi işitme uyarlamaları için Edi İşitme Cihazları Satış ve Uygulama Merkezi kliniklerinde uzman odyomeristler tarafından işitme testiniz hızlı ve ücretsiz bir şekilde yapılır.

İşitme Cihazı Nasıl Alınır?

İşitme ile ilgili sorunlar yaşamaya başladığınızda ilk olarak Kulak Burun Boğaz doktoruna başvurmalısınız. Kulak Burun Boğaz doktorunuz gerekli muayene ve kontrollerin ardından eğer işitme kaybı gibi bir durumdan şüphelendiyse sizi işitme testi uygulanması için ilgili olan odyolog veya odyometristlere yönlendirecektir. Odyologlar tarafından yapılan işitme testinin sonucunda işitme kaybınız var ise doktorunuz işitme cihazı kullanmanız gerektiğini söyleyecektir. Eğer doktorunuz işitme cihazı kullanmanız gerektiğini söylüyor ise zaman kaybetmemelisiniz. Sgk güvenceniz var ise sgk ile anlaşmalı kurumlarda katkı payı düşülerek uygun görülen marka ve modeldeki cihazlar tercihinize sunulur ve bu cihazlar arasında sizin ihtiyaç ve duyduğunuz eksikliklere en uygun olanı tercih edilerek şikayetlerinizin giderilmesi sağlanır. Birçok farklı model ve çeşitlilikte işitme cihazı bulunmaktadır bunlardan size en uygun olanını bulabilmek için edi işitme cihazlarının web sitesini ziyaret ederek araştırma yapabilir, farklı model ve çeşitlilikteki cihazları inceleme fırsatı bulabilirsiniz. Edi işitme cihazları olarak işitme ile ilgili yaşadığınız sorunların giderilmesine yardımcı olmak ve size en uygun cihazları temin etmek için çalışıyor ve günden güne değişen modern dünya ile birlikte elektronik cihazların da değişim ve gelişimini takip ederek son model cihaz ve işitme ile ilgili hizmetleri sizlere sunmaya çalışıyoruz. İşitme cihazı seçimi yapılırken yaşanılan işitme kaybının türüne ve kullanacak olan kişiye göre belirli ölçütler göz önünde bulundurulmalıdır. Yaşanılan işitme kaybının derecesi, işitme kaybının hangi frekans aralıklarında olduğu, konuşmaları anlama derecesi ve kulaktaki hastalığın ne olduğu ve hastaların tercihleri de önemlidir. Sadece bir kulakta işitme kaybı yaşandığı durumlarda sadece o kulağa işitme cihazı takılması gerekir. Eğer iki kulakta birden işitme kaybı yaşanıyor ise cihazın hangi kulağa takılacağı duyulan sesin anlama yüzdesi incelenerek karar verilir. Tek taraflı işitmelerin arttırılması sesin yönünü ayırt etme açısından zarar teşkil edebilir. Bu nedenle her iki kulak için de cihaz kullanılması daha yararlı olacaktır. İşitme cihazı kullanıldığı zaman zarfında anlamaya yarar sağladığı ve hücreleri aktive ettiği bulunmuştur.


Edi İşitme Cihazları
Hemen Ara