İşitme Cihazı Pil Ömrü Ne Kadar?
İşitme Cihazı Pil Ömrü Ne Kadar? | 6 Ağustos 2020

İşitme cihazı çeşitleri nelerdir? İşitme cihazı kullanım süresi kaç gündür? Bir işitme cihazı pili kaç gün gidiyor? Batarya ömrü ortalama ne kadardır ? Tüm bu soruların cevabını aşağıdaki yazımızdan okuyabilirsiniz.

İşitme Cihazı Pillerinin Numaralarına Göre Ömürleri

  • 10 numara pil: 5 ile 7 gün arası
  • 312 numara pil: 7 ile 10 gün arası
  • 13 numara pil: 10 ile 15 gün arası
  • 675 numara pil: 20 ile 30 gün arası

Pillerinizi oda sıcaklığında, ışık almayan ve kuru yerde saklamalısınız. Üzerinde ki etiketi çıkartmamalı, hava ile teması sağlanmamalıdır. Pilleri açık olarak cep, cüzdan, çanta gibi yerlerde saklanmamalıdır.

Kısa devre yapmaması için bozuk para, anahtarlık gibi materyaller ile aynı yerde bulundurmamalısınız.

İşitme cihazını yatmadan önce pil kapağını açmalısınız. Böylece pili daha verimli ve daha uzun ömürlü kullanabilirsiniz.

İşitme Cihazı Pili Ömrü Ne Kadar?

İşitme cihazları pil ile çalışmaktadır. Her işitme cihazının pili farklıdır. Pillerin kullanım süreleri tamamen boyutu ile doğru orantılıdır. 4 çeşit işitme cihazı pili vardır. Dördünün de kullanım süresi ve boyutları birbirinden farklıdır. Peki hangi işitme cihazı, hangi pil ile kullanılır?

675 numara işitme cihazı pili: Pillerin arasındaki en büyük olanıdır. Paket rengi mavidir. İleri derece işitme kaybı olan bireylerin işitme cihazlarının kuvvetli olması gerekir, dolayısıyla da işitme cihazı boyutu büyüktür. Bu pil kulak arkası işitme cihazlarında kullanılmaktadır. Kullanım süresi uzundur çünkü pil boyutu büyüktür. Ortalama bir 675 numara pilin kullanım süresi 20 ile 30 gün arasıdır. Tabi ki pilin yetme süresi cihazın ses kuvvetine ve kullanım saatine göre değişiklik göstermektedir. Satın alırken mavi renk işitme cihazı pili olarak isteyebilirsiniz. Bir pakette toplamda 6 adet pil vardır bu da kullanıcı için ortalama minimum dört aylık pil demektir.

13 numara işitme cihazı pili: Orta boy boyuta sahiptir, paket rengi turuncudur. Çoğunlukla kulak arkası işitme cihazlarında kullanılmaktadır. Orta ve orta ileri işitme kaybı olan bireyler için uygun olan işitme cihazlarda kullanılır. Bir pakette toplamda 6 adet pil vardır bu da kullanıcı için ortalama iki, iki buçuk aylık pil demektir. 1 adet 13 numara pilin kullanım ömrü 10 ile 15 gün arasında değişmektedir.

312 numara işitme cihazı pili: Orta boya sahiptir ama bu pili diğerlerinden ayıran özellik yatsı olmasıdır. Hafif ve orta derece işitme kaybı olan kişilere uygun işitme cihazlarında kullanılır. Bu bazen receiver denilen hoparlör kulak içine giren kulak arkası işitme cihazlarında kullanılır. Bazen de kanal içi işitme cihazlarında kullanılır. Ortalama 1 adet 312 numara işitme cihazının kullanım ömrü 5 ile 10 gün arasındadır. Bir pakette toplamda 6 adet pil vardır bu da kullanıcı için ortalama bir buçuk aylık pil demektir.

10 numara işitme cihazı pili: İşitme cihazı pilleri arasında en küçük pildir ve paket rengi sarıdır. Çoğunlukla hafif derece işitme kaybını karşılayan kulak içi, kanal içi, dip kanal denilen büyük boyuta sahip işitme cihazlarında kullanılır. Pil boyutu ufak olduğundan kullanım süresi kısa gitmektedir. Bir pakette toplamda 6 adet pil vardır bu da kullanıcı için ortalama bir aylık pil demektir. Ortalama bir 10 numara işitme cihazı pili kullanım ömrü 3 ile 5 gün arasında değişmektedir.

İşitme Cihazı Pil Ücretleri Ne Kadar?

İşitme cihazının birçok marka ve model çeşidi olduğu gibi, işitme cihazı pillerinin de çok çeşidi bulunmaktadır. İşitme cihazı markalarının kendine ait pilleri olduğu gibi pil markalarında bilinen firmalarında işitme cihazı için uygun olan pil çeşitleri bulunmaktadır. Örnek verecek olursak; Oticon işitme cihazı pili, Rayovac işitme cihazı pili, Duracell işitme cihazı pili gibi çeşitleri vardır. İşitme cihazı pil fiyatları ortala 15 ile 20 TL arasında markaya değişiklik göstermektedir.

İşitme cihazı pilleri paket olarak satılmaktadır. Bir paket işitme cihazı pili 6 adetten oluşmaktadır. İşitme cihazı kullanıcı pili bittiği zaman yenisi ile değiştirmelidir. Pil bittiği zaman kullanıcı sesleri duymaz.

İşitme Cihazı Pilinin Bittiğini Nasıl Anlaşılır?

Günümüzde ki işitme cihazları, pil zayıfladığı zaman yani bitmeye yakın kullanıcının kulağına duyabileceği seviyede müzik ya da uyarı sinyali vermektedir. İşitme cihazı pili zayıfladığı zaman seslerde zayıflamaktadır. Yeni pil ile değiştirildiği zaman sesler daha net ve güzel gelmeye başlar. Pil değiştirme kolaydır ve kullanıcı kendisi değiştirebilmektedir.


Edi İşitme Cihazları
Hemen Ara