İşitme Cihazı Yedek Parçaları Nelerdir?
İşitme Cihazı Yedek Parçaları Nelerdir? | 29 Ocak 2022

İşitme cihazları işitme kaybı yaşayan kişi tarafından sık olarak kullanılır. Günlük olarak kullanılan işitme cihazları bu nedenle düzenli bakım gerektirmektedir. İşitme cihazlarının uzun ömürlü olması için temizliği, parça bakımı rutin olarak planlanmalıdır. İşitme cihazı yedek parçaları nelerdir sorusu merak edilen konulardandır.

Bazı durumlarda işitme cihazının parçaları kaybolabilir ya da arıza yapar. Bu durumda servise götürüldüğünde yerine yenilerini almak gerekebilmektedir. Yedek parçalar garanti kapsamında orijinal olarak değiştirilmektedir. İşitme cihazı yedek parçaları;

  • Cep tipi hoparlör,
  • Üç ya da iki pinli kordon,
  • İşitme cihazı mikrofonu,
  • İşitme cihazı hoparlörü,
  • Kalıp hortumu,
  • Boynuz,
  • Filtreler v.b

İşitme Cihazı Bakımı

İşitme cihazları hassas ve kompakt elektronik cihazlar olduğu için temizliği ve bakımı oldukça önemlidir. Kulak kiri ya da nem gibi faktörler işitme cihazını etkileyebilir. Özellikle mikrofon ve ses bağlantı noktalarının tıkanmasından kaynaklanan aşırı birikimi önlemek için cihazı aynı zamanda kulakları da her gün temizlemek gerekmektedir. Cihaz için yapılacak rutin temizlikte kuru bir kâğıt mendil ya da bezle yapılabilmektedir. Her günün sonunda yapılacak bu temizlik sırasında su ya da alkol bazlı temizleyici kullanmaktan kaçınılmalıdır. Bununla birlikte aşırı sıcak ya da soğukta cihazları tutmamak önerilmektedir. Örneğin çok sıcak bir yaz gününde güneşe doğrudan uzun süre maruz kalan cihazlar arızalanabilmektedir. 

İşitme cihazı temizliği ve bakımı düzenli yapılsa da kulakları temiz tutmak da önemlidir. Kulakta biriken kir ve nem işitme cihazının hassas parçalarını tıkayabilmektedir. Cihazı ve kulakları kirden uzak tutmak, sık sık işitme cihazı tamir ihtiyacını gidermektedir. İşitme cihazınızın bakım, onarım ve tamir kapsamları hakkında bilgi için işitme cihazı satış ve satış sonrası hizmetlerinde dünya standartlarını sunmayı amaçlayan Edi İşitme ile hemen iletişime geçebilirsiniz. İşitme cihazı için temizlik ve bakım setleri hakkında bilgi almak için ulaşabilirsiniz. 

Günümüzde işitme cihazları oldukça fonksiyoneldir. İşitme kaybı yaşayan bireye ihtiyaç duyduğu işitme kaybı desteğini sağlamaktadır. Sesleri yükseltmenin yanı sıra birçok teknolojik özelliklerle birlikte kullanılmaktadırlar. Bluetooth bağlantısı, şarj edilebilir piller, ses profilleri ve akıllı telefon uygulamaları gibi birçok özelliği olan bu cihazlar daha hassas olabilir. Bu nedenle işitme cihazı yedek parçaları oldukça önemlidir. Bunun içinde ruhsatlı ve Bakanlıkça denetlenen bir klinikten işitme cihazı almak gerekmektedir.

Bununla birlikte işitme cihazlarında kullanılan aksesuarlar da vardır. Temel işitme cihazı aksesuarları genel olarak piller, temizlik ve bakım setleri, işitme cihazı kurutucu, Bluetooth bağlama cihazları gibi aksesuarlardır. İşitme cihazınızın yanında konfor sağlamak için bu aksesuarlardan da yararlanabilirsiniz. Özellikle yedek piller genellikle tercih edilir. Uzun süre dışarıda kalınacaksa yedek pil bulundurmak önerilmektedir. 

İşitme cihazı arızasında kullanıcılar tamir için cihaza müdahale etmemelidir. Genel kontrol ve temizlik işlemleri yapıldıktan sonra cihaza fazla işlem yapmadan direkt olarak profesyonel bir yardım almak önemlidir. Çünkü işitme cihazları mikro parçalardan oluşmaktadır. Bu parçalar zarar görürse cihazın tamiri de mümkün olmayabilir. Üstelik garanti kapsamı dışına da çıkabilir. Ben de genel olarak periyodik bakımların yaptırılması ve herhangi bir arıza oluşmuş ise tamir servisinden faydalan olması gerekmektedir.

Herhangi bir işitme cihazı arızası durumunda sorun yaşamamak için kaliteli bir marka ve modelde karar kılmak önemlidir. Böylece tüm tamir ve bakım işlemlerinde orijinal yedek parça değişimleri ile sorunsuz bir şekilde cihazınızı en kısa sürede yeniden kavuşabilirsiniz. Ayrıca garanti kapsamında giderilemeyen hasarlar için bir seferlik cihaz değişimi de mümkündür. Cihazlar uzun süre dayansa da işitme cihazları arızalanıp hasar görebilirler. Bu onarım durumlarında profesyonel yardım almak gerekmektedir. Bazen alıcı, hoparlör, işlemci veya bunların bir kombinasyonu ile ilgili bir sorun olabilir. Bu parçaları değiştirip değiştiremeyeceğiniz büyük ölçüde üreticiye bağlıdır. 

Edi işitme sağlığı merkezi uzmanları size seçenekleriniz hakkında bilgi verecektir. İşitme cihazı onarımları çoğu zaman birkaç saat içerisinde tamamlanabilir. Genelde bir – iki saat içerisinde bakım ve onarım işlemleri tamamlanmaktadır. Büyük bir arıza durumunda ise üreticiye göndermek gerekmektedir. Bakım ve tamir hizmeti sırasında gerekiyorsa işitme cihazında parça değişimi yapılmaktadır. Kullanılan parçalar orijinaldir. Tüm onarımlar parça garantisi kapsamındadır. 
 


Edi İşitme Cihazları
Hemen Ara