İşitme Cihazının Ne Kadarlık Ücretini Devlet Karşılar?
İşitme Cihazının Ne Kadarlık Ücretini Devlet Karşılar? | 8 Kasım 2020

İşitme cihazı her bireye göre farklılık gösteren bir tedavidir. Fiyatları oldukça fazla olan bu cihazlar için devlet de her birey için şart bulundurmakla birlikte yardımcı olmaktadır. SGK işitme cihazları için zaman zaman artım yapmaktadır. Ama genel olarak ödediği ücretin 1012.50TL olduğu bilinmektedir. İşitme cihazı ödemesi yardımında bulunurken çalışanlar için 810 TL ödemektedir. Şimdi sizlere SGK’ nın hangi vatandaşlara ne kadar ödeme yaptığını açıklayacağız.

İşitme cihazı için emekli vatandaşların bakmakla yükümlü olduğu 13-18 yaş aralığındaki çocuklar için Sosyal Güvenlik Kurumu 1518.75 TL ödeme yapmaktadır. Emekli vatandaşların işitme cihazının karşılanması için Sosyal Güvenlik Kurumu 1012.50 TL ücret ödemesi yapmaktadır. İşitme cihazı için emekli vatandaşların bakmakla yükümlü olduğu 4 yaşından küçük çocuklar için Sosyal Güvenlik Kurumu 1822.50 TL ödeme yapmaktadır. İşitme cihazı için emekli vatandaşların bakmakla yükümlü olduğu 5-12 aralığındaki çocuklar için ise Sosyal Güvenlik Kurumu 1620 TL ödeme yapmaktadır. Gördüğünüz üzere belli kurallar dâhilinde ödemeler farklılık göstermektedir.

 

İşitme Cihazı Yardımı İçin Gereken Raporlar Nelerdir? 

İşitme cihazı ödemesi alımında raporlarda dikkat etmeniz gereken hususları sizler için derledik. Bu belgeleri düzenli bir şekilde toparlarsanız sizler de yardım almış olacaksınızdır. Bu raporlarda olması gerekenler: Sağlık kurulu rapor tarihi, ICD-10 tanı bilgisi, sağlık kurulu rapor numarası, hastanın ad- soyadı, hastanın TC kimlik numarası, sağlık kurulu raporu düzenleyen kurumun adı, medula provizyon numarası, hastanın doğum tarihi, muayene tarihi, işitme kaybı kalıcıdır ibaresi, işitme cihazı önerilen kulağın yön bilgisi, işitme cihazının tipi; kulak içi, veya arkası olduğu belirtilmeli, Sağ ve sol kulak için 500-1000-2000-4000 Hz frekanslarında kemik yolu eşiklerini ve konuşmayı ayırt etme test sonuçlarını içermelidir. Cihaz raporunda ise ‘Diğer kulağında kullanıldığı cihazdan fayda görmüştür.’ İbaresinin raporda olması gerekmektedir. İkinci kulakta cihaz ödemesi yapılabilmesi için en az 6 ay geçmesi gerektiği bilinmektedir. 13 yaş ve altı hastalar için kulak içi rapor yazılamaz.0-18 yaşındaki çocuklar için 3. basamak sağlık kurumları tarafından düzenlenmesi gerekir. Raporda işitme cihazının özellikleri belirtilmektedir. Rapor 3 KBB hekimin imzasını bulunduran heyet raporu olmalıdır.


İşitme Cihazı Rapor Alımının Geçerlilik Süresi

Sosyal Güvenlik Kurumu 5 yılda bir işitme cihazı olanlar için katkı sağlamaktadır. Bu katkıdan yararlanmak için de belli şartlar koymuşlardır. İşitme cihazı raporlarında eksik bir bilgi dâhilinde ödeme yapılmamaktadır. Dosyayı sizlere iade eder ve kesinti yapar. İşitme cihazı ödemesi alımı için öncelikli olarak bu rapordaki yazması gerekenlere dikkat etmelisiniz. Yukarıda belirttiğimiz her şeyin raporda bulunması şarttır. Bu yazılanların raporda bulunmaması takdirde sizler ücret alamayacaksınızdır. İşitme cihazı raporların geçerlilik süresi yayınlanan bilgilere göre değişiklik göstermektedir. Şu an da yürürlükte olan bu sürenin 2 ay olduğu bilinmektedir.


Edi İşitme Cihazları
Hemen Ara