İşitme Cihazları Hemen Duymayı Sağlar Mı ?
İşitme Cihazları Hemen Duymayı Sağlar Mı ? | 19 Ekim 2020

Kulağınız için doğru işitme cihazı tespiti yapılmış olup, kullanımını doğru gerçekleştirdiğiniz takdirde duyma işlemi hemen gerçekleşmektedir. İşitme cihazı ihtiyacı duyulduğunda, çeşitli testlerin yapılıp doğru işitme cihazının kullanılması gerekmektedir. İşitme cihazını almadan önce kulağınıza denemesini yapıp, sesi iyi düzeyde duyup duymadığınızın uygulamasını yapmalısınız. Sesi dinleyip kısa sürede olsa tayinini gerçekleştirirseniz sorun olma riskini en aza indirmiş olacaksınız. Sesleri sağlıklı bir şekilde duyabilmeniz için işitme cihazının kalitesi çok önemlidir. İşitme cihazının kaliteli olduğu kadar işitme cihazını satın aldığınız merkezin hizmet kalitesi de iyi olmalıdır. İşitme cihazını kullanmaya başladığınız ilk andan itibaren, etrafınızdaki sesleri sağlıklı bir şekilde duyarak aslında etrafınızda neler kaçırdığınızı fark edeceksiniz. Bu yazımızda ele aldığımız sorunun cevabını bir kez daha vermiş oluyoruz. İşitme cihazı anlık olarak çözüm sunar ve hemen duymayı sağlar.

İşitme Kaybı Nasıl Fark Edilir

1-Sesleri Duyamamak

Birey etrafındaki sesleri duymakta zorluk çekiyorsa işitme kaybı vardır. Günlük hayatında işlerini yerine getirirken duyduğu seslerde farklılık varsa mutlaka sorunun tespit edilmesi gerekmektedir. 

2-Yüksek Sesle Konuşmak

İşitme kaybı olan insanlar, kendi seslerini de duymakta zorluk çektiği için yüksek sesle konuşmaktadır. Çevrenizdeki insanlar sizin çok yüksek sesle konuştuğunuzdan şikayet ediyorsa, işitme testi yaptırmanızda fayda vardır.

3-Diyalog Sorunu

İkili diyaloglarda karşı tarafın ne dediğini tam olarak anlayamıyorsanız ve kelimeleri tekrar etmesini istiyorsanız, kulağınızda işitme kaybı olabilir.

4-Telefon Konuşmaları

Kişi kendisinde işitme kaybını genellikle telefon konuşmalarında fark etmektedir. Telefonla konuşurken odaklanılan tek şey ses olduğu için, sesin eksik gelmesi durumunda işitme kaybı olduğu anlaşılmaktadır. Telefonun sesinde bir sorun olup olmadığı kontrol edilerek, eğer sorun olmamasına rağmen duymakta güçlük çekiliyorsa işitme testi yapılmalıdır.

İşitme Kaybı Nasıl Oluşur

İşitme kaybı doğuştan olabileceği gibi sonradan çeşitli çevresel etmenlerle meydana gelebilir. Yüksek sese uzun süre maruz kalındığında, geçici işitme kaybı oluşacaktır. Geçici işitme kaybında herhangi bir cihaz kullanmanıza gerek yoktur. Az veya çok düzeyde var olan işitme kaybı, bireyin günlük hayattaki aktivitelerini etkilemektedir. Kişinin duygusal, sosyal, ekonomik olarak diğer insanlardan eksik olması durumu söz konusu olmaktadır. Tıpta birçok şeyin çözümü olduğu gibi, işitme probleminin de çözümü vardır. Doğru işitme cihazını, kulak burun boğaz uzmanı yardımıyla kolayca kullanabilirsiniz.  İşitme kaybının ilerlememesi için tespitin doğru ve zamanında yapılması gerekmektedir. Sizlerde işitme konusunda günlük hayatınızda bir eksiklik fark ediyorsanız, zaman kaybetmeden uzman bir kişiden yardım alın. Bireyler, mevcut oluşan işitme kaybını ilaç veya ameliyat aracılığıyla çözemiyorsa işitme cihazı kullanımı gerçekleşir. Bazı durumlarda ameliyat çözümü olsa bile, riski büyük olduğu için bireyler yine de cihaz yardımıyla duymayı tercih etmektedir. İşitme cihazının insan vücudu üzerinde riski yoktur. Eğer işitme tamamen kaybolursa ne yazık ki işitme cihazının da bir faydası olmamaktadır.


Edi İşitme Cihazları
Hemen Ara