İşitme Cihazlarında Yeni Bir Perspektif ile Tanışın
İşitme Cihazlarında Yeni Bir Perspektif ile Tanışın | 27 Eylül 2021

İşitme cihazı işitme kaybı yaşayan bireylerin sesleri daha iyi ve net duyabilmek, konuşulanları algılayabilmek ve daha kaliteli bir hayat yaşayabilmek adına satın alınan elektronik cihazlardır. İşitme kaybı yaşayan bireylerin bu süreci zamana bırakmaları kaybın giderilmesi anlamında etkili bir yöntem değildir. Hatta işitme kaybı oranının düşük olduğu bireyler önlem almadığı durumlarda bu oran zamanla artış göstermektedir. Hayatı kolaylaştırmak amaçlı, bireyi eski kusursuz işitme seviyesine taşıyan, yenilikçi bir bakış açısı sunan işitme cihazlarında faydalanılabilir.

Oticon More daha kolay odaklanmanıza yardımcı olacak bir dizi özellik barındırmaktadır. Hatırlama yeteneğinizi de artıracak, kaliteli ve berrak dinleme ile işitme sağlığı kalitenizi yükseltebilirsiniz. Bu anlamda Oticon More işitme cihazlarında yeni bir perspektif ile tanışmanıza olanak sağlıyor. 

İşitme Cihazı Çeşitleri Nelerdir?

İşitme cihazı çeşitleri duyma oranında yaşanan kayıp oranına göre farklılık gösterir. Her bir işitme cihazı içinde bulunan mikroçipler sayesinde dışarıdan gelen sesi doğal bir şekilde algılar ve kendi içerisine toplar. Ardından sesler cihaz içerisinde yeniden işleme alınır. İçerisindeki aktif mekanizma sayesinde yeniden üretilerek kişinin rahat bir şekilde duyulabilmesini sağlayacak şekilde iletir. Çevrede konuşulan sesleri daha rahatı duyabilmeyi sağlayan işitme cihazı gündelik hayatın rutinlerini daha kolay bir şekilde yapabilmeyi sağlayacaktır.

Kulak içi ve kulak arkası modelleri bulunur. Burada önemli olan kulağın yapısına en uygun olan ve hayatı daha kaliteli hale getirecek olanı bulabilmektir. İşitme cihazlarının birçoğunda uzaktan kumanda ile yönlendirilebilme özelliği bulunur. İşitme cihazları pil yardımı ile çalışır. Kolaylıkla takıp çıkarılabilen pil haznesi bulunur. Gelişen teknolojik yapı ile beraber işitme cihazında kullanılan piller şarj edilebilir seviyeye getirilmiştir. Bazı türlerde ise uzaktan otomatik bağlanma sağlama özelliği bulunur. Her iki şekilde de hayatı büyük ölçüde kolaylaştıracaktır. Basit yapıda entegre edilmiş işitme cihazları yerine daha aplike cihazlarda mevcuttur. Bazı modellerde farklı ortamlarda ve durumlarda kullanılabilen yan özellikler bulunur. Gürültülü bir ortamda arka sesi ve gürültüyü engelleme özelliği veya televizyon izleme modu gibi ayarları bulunur.

Farklı boyut ve özellikteki işitme cihazları tercih edilirken muhakkak ki kişinin gündelik hayatta rahat kullanabiliyor olması önemlidir. Kişi satın aldığı cihazdaki çok fonksiyonlu olan yapıyı günler geçse de kavrayamıyorsa bu tarz bir cihaz süreci güçleştirecektir. Bunun için daha az işleve sahip canlı bir ses deneyimi sunan işitme cihazları tercih edilmelidir. Satın alınan işitme cihazından yaklaşık 2.5 ile 3 hafta sonrasında istenen tam verim elde edilebilir. Bu da göz önünde bulundurularak kullanımın başında sabretmek gerekir.

Kaliteli İşitme Cihazı Nasıl Olmalıdır?

Kaliteli işitme cihazı kişiye net ve kusursuz bir dinleme deneyimi sunar. Sosyal ortamlarda bulunmak istemeyen kişi artık birden fazla sese rahatlıkla odaklanabilir hale gelir. Kaliteli bir işitme cihazında ses doğal algılamaya yakın hale gelir. Tamamen eski işitme seviyesine ulaşabilmek bu tarz bir işitme kaybı yaşayan kişiler için söz konusu değildir. Ancak işitme seviyesi eskiye yakın ve doğal şekline getirilebilir. Bu sebeple kaliteli bir işitme cihazının sahip olması gereken özellikler şunlardır:

  • Karşıdaki kişi konuştuğunda strese kapılan bilinç ses cihazı sayesinde konuşmayı rahat bir şekilde anlar ve bu yönüyle bir iyileşme sağlanır. 
  • Karşımızdaki kişiyi duyabilmek adına verilen bütün çabalar kaliteli bir işitme cihazı ile azaltılır.
  • Konfor alanı sağlanır. 
  • Sahip olunan işitme cihazı tüm sesleri net ve dengeli algılamayı sağlayacağı için hatırlama yeteneğini geliştirir. 
  • Çevreden gelen, beyin tarafından algılanamayan ve bu sebeple zihinde belirlemeyen ses dalgaları çevredeki sesleri bulanık hale getirir ancak kaliteli bir işitme cihazı bu bulanıklığı pürüzsüzleştirerek beyin sağlığını da destekler bir forma getirir.
  • Gün içinde girilmek durumunda bulunulan kalabalık ortamlarda arkada oluşan araba sesleri, korna ve insan gürültü ve bağırışları azaltan kulak işitme cihazları tercih edilebilir.

Kendinizin ya da sevdiklerinizin herhangi birinde işitme kaybı olduğunu düşünüyorsanız Edi İşitme Cihazları Satış ve Uygulama Merkezi kliniklerinde uzman odyomeristler tarafından ücretsiz işitme testiniz yapılmaktadır. İşitme cihazınız belirlenir ve bakımları yapılır. Aklınıza takılan her soru için Edi İşitme ile iletişime geçebilirsiniz.
 


Edi İşitme Cihazları
Hemen Ara