İşitme Cihazlarının Karşılaştırması
İşitme Cihazlarının Karşılaştırması | 2 Şubat 2022

Gürültülü ortamlarda konuşmaları anlamakta güçlük çekiyorsanız ya da radyonun, televizyonun sesini çevrenizdeki kişilerden daha fazla yüksek sesle açmanız gerekiyorsa işitme kaybı yaşıyor olabilirsiniz. İşitme kaybınız olup olmadığını anlamak için Kulak Burun Boğaz Doktoru kontrolüne gittikten sonra gerekirse bir işitme sağlığı merkezinde işitme testi yaptırabilirsiniz. 

İşitme kaybı yaşayanlar için hayatı kolaylaştıran, onlar için sesleri yükselten ve netleştiren ürünlere işitme cihazı denmektedir. İşitme cihazları işitme kaybını tamamen iyileştiremez fakat ailenizle ve sevdiklerinizle etkili bir şekilde iletişim kurmanızı sağlar. Daha iyi duymanın yanı sıra aynı zamanda kablosuz özelliklerle algılama ve kalp atış hızı izlemeye kadar birçok sağlık özelliği sunar. Bu yazıda en sık tercih edilen işitme cihazlarının karşılaştırması yapılmıştır. 

En Sık Kullanılan İşitme Cihazı Markaları

Bu yazıda karşılaştırma yapılacak markalar en sık kullanılan ve merak edilen işitme cihazı markalarıdır. Genellikle en sık tercih edilen işitme cihazı markaları Philips, UnitronOticon, Earnet ve Bernafon’dur. İşitme cihazı seçimi yapmadan önce işitme kaybınızın derecesini, yaşam tarzı alışkanlıklarınızı, mesleğinizi, sık kullandığınız ortamları ve bir işitme cihazından ne beklediğinizi de göz önünde bulundurmalısınız. Edi işitme cihazı satış merkezinde uzman odyomeristler tarafından size en uygun işitme cihazı seçimi yapılmaktadır. 

Oticon İşitme Cihazları

İşitme cihazları içerisinde en çok tercih edilen modellerdir. Genellikle rahatsız edici ıslık sesini filtreleyen özelliği ile tercih edilmektedir. En berrak ve net sesi ileten Oticon işitme cihazları ile iletişimin keyfini sürebilirsiniz. Yüksek performans sunan işitme teknolojisi, kalitesi ve şarj edilebilir pil ömrü ile popüler bir seçim haline gelmiştir. Oticon modelleri ile herhangi bir Bluetooth cihazından stereo olarak her şeyi aktarmanıza olanak tanır. Ayrıca basit bir dokunuşla aramaları kulak hizasında cevaplayabilir veya reddedebilirsiniz.

Unitron İşitme Cihazları

Unitron en büyük işitme cihazı üreticilerinden biridir. Özellikle Bluetooth bağlantısının teknik zorluklarını çözerek ön plana çıkan marka iPhone kullanıcıları için doğrudan stereo ses akışı özelliği de sağlamaktadır. Özellikle Moxi serisi net ve zengin bir ses deneyimi sunmaktadır. Çok fonksiyonlu işitme cihazları üreticisi olan Unitron en çok tercih edilen cihazlardandır. 

Philips İşitme Cihazları

Philips işitme cihazları özellikle tasarım olarak ön plana çıkmaktadır. İşitme cihazında görünmezliğe önem verenler için tasarlanan bu işitme cihazları pil süresi ve ses kalitesiyle de sıklıkla tercih edilmektedir. Orta, ileri ve çok ileri kayıp dereceleri için doğrudan ses aktarımı yapabilen özelleştirilmiş küçük işitme cihazları sunmaktadır. Philips kanal içi alıcı cihazı, dört saat şarj edildiğinde 20 saat kullanım sağlayan uzun ömürlü lityum iyon şarj edilebilir piller kullanır. Başka hiçbir cihaza ihtiyaç duymadan Apple cihazlarından kablosuz olarak akış gerçekleştirebilirsiniz.

İşitme cihazları marka ve modele göre fiyatlarında değişiklik göstermektedir. Bu fiyatı değiştiren pek çok faktör vardır. Pil, cihazın modeli, cihazın özellikleri gibi unsurlar fiyatta değişikliğe neden olurlar.

Genel olarak tüm işitme cihazlarında bulunan bazı özellikler vardır. Bu ortak özellikler;

  • Arka plan gürültüsünü en aza indiren uygulamalar,
  • Geri besleme azaltma özelliği,
  • Gürültülü oda ya da sessiz oda gibi farklı ortamlar için ayar yapabilme,
  • Şarj edilebilir piller,
  • Düşük pil uyarısı verme,
  • Frekans kaydırma teknolojisi,
  • Dinleme tercihleri hafızası,
  • Uzaktan mikrofon aksesuarları v.b özellikler genel olarak işitme cihazlarında bulunan özelliklerdir.

En iyi işitme cihazını belirlerken kullanıcı incelemeleri, uzman tavsiyeleri ve cihazın özellikleri gibi pek çok faktör göz önünde bulundurulmalıdır. Genel olarak en iyi işitme cihazı aslında sürekli olarak kullanacağınız işitme cihazıdır. Bazı cihazlar kimi zaman kişinin kullanmadığı fakat ürünü pahalı bir hale getiren kapsamlı özelliklerden oluşur. Bu nedenle bir işitme cihazı alırken ihtiyaçlarınızı ve cihazdan beklentilerinizi not edin. Buna uygun cihazlara yönelmek daha akıllıca bir seçim olacaktır. Kullanımı konforlu, bakımı kolay ve pratik bir işitme cihazı kullanırken zorlanmayacağınız için yaşam kalitenizi artıracaktır. 

İşitme kaybınız olduğunu düşünüyorsanız kliniğimize gelerek ücretsiz işitme testi yaptırabilirsiniz. Edi İşitme Cihazları Satış ve Uygulama Merkezi kliniklerinde uzman odyomeristler tarafından yapılan test sonucunda gerekirse uygun işitme cihazı sunulmaktadır. İşitme cihazınız belirlenir ve bakımları yapılır. Aklınıza takılan her soru için Edi İşitme ile iletişime geçebilirsiniz.


Edi İşitme Cihazları
Hemen Ara