İşitme Engelli Maaşı Ne Kadar?
İşitme Engelli Maaşı Ne Kadar? | 3 Nisan 2021

2021 İşitme engelli maaşı ne kadar birçok kişi tarafından merak edilen konular arasındadır. Engelli vatandaşlara devletimiz tarafından çok sayıda imkân sunulur. Bunlardan şöyle bahsedilebilir;

 1. Engelli aylığı
 2. Muhtaç aylığı
 3. Evde bakım aylığı

İşitme engeli bulunan insanlar da dâhil olmak üzere birçok kişi, işitme engeli maaşı ne kadar sorunu sıkça sorar. Ayrıca buna nasıl başvurulacağı, hazırlanması gereken evrakların da neler olduğu sürekli incelenir.
Maaşların hangi gün yattığı da en önem konulardan biridir. Peki, bu konuda bilmeniz gerekenler nelerdir?

İşitme Engelli Maaşı Ne Kadar?

Engelli maaşı birçok kişi tarafından her yıl araştırılan konular arasındadır. Burada engel durumuna göre ödemeler vardır. Bu bağlamda %40 ile 69 engel varsa 657 Türk Lirası ödenir. Eğer engel durumu yüzde 70 ve üzeri ise, 754 lira 1,024 kuruştur. Bunun için gerekli bazı şartlar, evraklar da vardır. Hepsini yerine getirerek, başvurmanız mümkündür.

İşitme Engelli Maaşı Ne Zaman Yatırılır?

Engelli maaşı ne kadar ve bu maaş ne zaman yatırılır birçok vatandaş tarafından merak edilen konular arasındadır. Bu kapsamda doğum tarihine göre yatırım yapılır. 

 1. Doğum tarihinde son sayı 0 ile 5 bulunanlara ayın 5. günü ödenir.
 2. Doğum tarihinde son sayı 1 ile 6 bulunanlara ayın 6. günü ödenir.
 3. Doğum tarihinde son sayı 2 ile 7 bulunanlara ayın 7. günü ödenir.
 4. Doğum tarihinde son sayı 3 ile 8 bulunanlara ayın 8. günü ödenir.
 5. Doğum tarihinde son sayı 4 ile 9 bulunanlara ayın 9. günü ödenir.

Peki, ödemeler nereye yapılır? Bunun için PTT’ye giderek çekebilir.

Engelli Aylığı Şartları Nelerdir?

Engelli aylığı şartları, başvuruda bulunmak isteyenlerin sahip olması gereken maddeleri ifade eder. Bu nedenle büyük bir önem taşır. Bu konuda,

 1. Bakımının fiili şekilde gerçekleşmesi, aylık ortalama gelir miktarının kanunlarımızca belirlenen muhtaçlık limitinin aşağısında olması,
 2. Söz konusu koşulları bulundurup, kanuni kapsamda bakması gereken 18 yaşını tamamlamamış engelli yakını olanlar,
 3. Tüm gelirlerin aylık ortalaması, kanunlarımızca belirlenen muhtaçlık limitinin aşağısında olması,
 4. Doğrudan mevzuat kapsamında veya mahkeme kararı ile devamlı gelire sahip olmama,
 5. Sosyal Güvenlik Kurumlarından aylık-gelir hakkından yararlanmayan kişiler,
 6.  Kanunen bakmakla yükümlü kimsesi olmayan kişiler,
 7. Yetkili hastaneden elde edilen engelli sağlık kurulu raporu kapsamında engelli ve bir başka kişinin yardımı bulunmaksızın yaşantısını devam ettiremeyecek kapsamda engelli bulunanlar gibidir.

Ayrıca bu işlemleri gerçekleştirmek için birtakım evraklar da vardır. Bunlar evrakları aşağıdaki listeden öğrenebilirsiniz,

 1. Sağlık kurulandan rapor,
 2. Dilekçe,
 3. Mal bildirimi,
 4. Maaş almadığınızı gösteren resmi kâğıt,
 5. Vukuatlı nüfus kayıt belgesi,
 6. Fakirlik kâğıdı,
 7. 2 adet vesikalık fotoğraf gibidir.

2022 engelli maaşı için haberleri sürekli takip etmek ve güncellemeleri kaçırmamak gerekir.
İşitme engelli kişi olarak belirtildiği zaman bu kişinin herhangi bir işitme cihazı, koklear implant veya beyin sapı implantı ile duyamaması gerekir. Günümüzde teknolojinin ve tıbbın ilerlemesi ile işitme kaybı olan kişiler bu cihazlarla ses duyabilir duruma gelmişlerdir. Eğer işitme kaybınız olduğunu düşünüyor ya da işitme kaybınızın derecesini öğrenmek istiyorsanız Edi İşitme Cihazları Satış ve Uygulama Merkezi Kliniğimize gelerek en güvenilir sonucu alabilirsiniz.

Her sağlık probleminde olduğu gibi işitme kaybı durumunda da doğru ve erken teşhis çok önemlidir. Uzman işitme ekibimiz ile cihaz tespiti için gereken testler kliniğimizde yapılır ve işitme kaybının yaşam kalitenizi düşürmemesi için en iyi işitme cihazı belirlenir. Her tür sağlık sorununda olduğu gibi işitme kaybında da doğru teşhis almak oldukça önemlidir. İşitme cihazları hakkında birçok bilgi alabilir ve bakım, onarım hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz. En doğru tedavi için Edi İşitme Cihazları Satış ve Uygulama Merkezi kliniklerinde uzman odyomeristler tarafından ücretsiz işitme testi yapılmaktadır. Ürünlerimizin kalitesi ve çalışanlarımızın ilgisi aracılığıyla mümkün olan en iyi işitme deneyimini sunmak için çalışıyoruz. Başarılı bir tedavi süreci doğru ve yerinde bir teşhis ile başlar. İşitme engeli için bilgi edinmek istiyorsanız en detaylı bilgilendirme için de bizimle dilediğiniz zaman iletişime geçebilirsiniz. 
 


Edi İşitme Cihazları
Hemen Ara