İşitme Engelli Raporu ile Araba Alma
İşitme Engelli Raporu ile Araba Alma | 1 Nisan 2021

2002 Yılında Avrupa birliği ile uyum sürecinde yapılan anlaşmayla uygulanan, özel tüketim vergisi yani ÖTV belli bir mal veya ürün üzerinden oransal olarak alınan bir harcama vergisidir. Bu vergi engelli bireylere yönelik olarak yeniden düzenlenmiştir. İşitme engelli raporu ile araba alma oldukça merak edilen bir konudur. Bu yazıda detaylarıyla açıklıyoruz.

ÖTV Muafiyet Hakkı

İşitme engelli ÖTV muafiyet hakkı ve ÖTV indirimi farklı şeylerdir. 4760 sayılı ÖTV kanunu sayesinde bazı şartları taşıyan malul ve engelliler ile şehit yakınlarına her 5 yılda 1 defa vergi istisnası ile araç satın alma hakkı verilmektedir. ÖTV muafiyet hakkında bakıldığında kişinin özel tüketim vergisinden muaf tutularak araç satın alabilmesine olanak sağlandığı görülmektedir. Fakat araç için KDV alınmaya devam etmektedir. Eğer ÖTV ödemeden alınan bir araçsa ve beş yıl içerisinde bu araç satılırsa ÖTV’sinin Maliye’ye ödenmesi bekleniyor. 

İşitme engelli ÖTV indirim hakkı ise %90 üzeri ve altı engelli olan vatandaşların indirimden farklı olarak yararlandığı görülmektedir. Burada işitme engeli raporu önemlidir.

İşitme Engelli Raporu ile Araba Alma ÖTV Avantajı Hangi Araçlar İçin Geçerli?

ÖTV Kanunu’na ekli (II) sayılı listedeki kayıt ve tescile tabi taşıtlardan;

  • 1600 cm³ veya altında motor silindir hacmine sahip binek otomobil, panelvan, pick-up, arazi taşıtı, ATV, steyşın vagon, vb. taşıtlar (Türk Gümrük Tarife Cetveli’nin 87.03 tarife pozisyonunda yer alanlar)
  • Özel Tüketim Vergisi ve diğer her türlü vergiler dahil toplam satış bedeli 2020 engelli araç üst sınırı, 303 bin 200 TL'yi aşmayan tüm araçları satın alabilirler. 7061 sayılı kanun ile artık motor silindir hacmi sınırlaması kalkmıştır. 
  • Şehit yakınları herhangi bedel sınırı olmaksızın 1.600 cc’yi geçmeyen her türlü binek aracı satın alabilmektedirler.
  • Motosikletler (87.11 tarife pozisyonunda yer alanlar).

Engelli araba almak için Gereken Rapor Yüzdesi

ÖTV muafiyetinden faydalanmak için engel raporu %90 olmalıdır. Raporda ortopedik engel oranı da oldukça önemlidir. Eğer engel oranı %90’ın altında ise bu şekilde araç kullanabilen ve H sınıfı ehliyet sahibi olan, sağlık raporunda “H sınıfı ehliyet alır, özel donanımlı araç kullanır.” ibaresi bulunan kişiler ÖTV muafiyeti ile araç satın alabilir. Bu şekilde araç satın alanların aracı hareket ettirmeye yönelik özel bir tertibat yani aparat uygulaması gerekmektedir.

Bazı raporlarda ise “H sınıfı ehliyet alır, otomatik vitesli araç kullanır.” ibareli bir kısım yer alır. Bu kısmın olduğu raporlarda herhangi bir özel aparata gerek olmadan araç satın alınabilir.

Engel oranı %90 ya da üstündeyse özel tüketim vergisinden muaf olarak araç satın alınabilir. Engelli %90 ve üzeri rapor ile alınan ÖTV’den muaf araçları engelli kişinin yakını kullanabilir. Burada da H sınıfı ehliyet zorunluluğu vardır.

İşitme engelli araba satın alırken gereken evraklar; %90 altında raporu olan kişilerin tam teşekküllü bir hastaneden alacakları, kişinin araba kullanma durumunu ve engel statüsünü belirten engelli raporu ve H sınıfı ehliyeti gerekir.

%90’ın üzerinde bir engel durumu varsa yalnızca engelli raporu yeterli olacaktır.

İşitme engelli birey dendiği zaman bu kişinin herhangi bir işitme cihazı, koklear implant veya beyin sapı implantı ile duyamaması gerekir. Günümüzde teknolojinin ve tıbbın ilerlemesi ile işitme kaybı olan kişiler bu cihazlarla ses duyabilir duruma gelmişlerdir. Eğer işitme kaybınız olduğunu düşünüyor ya da işitme kaybınızın derecesini öğrenmek istiyorsanız Edi İşitme Cihazları Satış ve Uygulama Merkezi Kliniğimize gelerek en güvenilir sonucu alabilirsiniz.

Doğru teşhis ile cihaz tespiti için gereken testler kliniğimizde yapılır ve işitme kaybının yaşam kalitenizi düşürmemesi için en iyi işitme cihazı belirlenir. Her tür sağlık sorununda olduğu gibi işitme kaybında da doğru teşhis almak oldukça önemlidir. İşitme cihazları hakkında birçok bilgi alabilir ve bakım, onarım hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz. En doğru tedavi için Edi İşitme Cihazları Satış ve Uygulama Merkezi kliniklerinde uzman odyomeristler tarafından ücretsiz işitme testi yapılmaktadır. Ürünlerimizin kalitesi ve çalışanlarımızın ilgisi aracılığıyla mümkün olan en iyi işitme deneyimini sunmak için çalışıyoruz. Başarılı bir tedavi süreci doğru ve yerinde bir teşhis ile başlar.


Edi İşitme Cihazları
Hemen Ara