İşitme Kaybı; Alzhemier, Demans Hastalığını Tetikliyor mu?
İşitme Kaybı; Alzhemier, Demans Hastalığını Tetikliyor mu? | 20 Eylül 2020

İŞİTME KAYBI VE ALZHEMİER

Alzheimer, demans, bunama nedir? İşitme kaybı ile beyin ilişkisi nedir? İşitme kaybı Alzheimer hastalığını tetikler mi? Alzheimer hastalığı bunama rahatsızlığının bir çeşididir. Beyinde oluşan bir tür rahatsızlıktır aslında ve beyindeki hücrelerin yok olmasına neden olabilen nörolojik hastalıktır. Beyin hücresinin yok olması, nöronlar ile olan bağların kopması halinde gerçekleşmektedir. Alzheimer hastaları hasta olmadan önce ne kadar sakin olursa olsun hastalığın etkisi ile agresifleşir ve kesinlikle ilaç verilmemelidir. 

Alzheimer hastalığı belirtileri neler?

•    Hasta kişiler kafada karışıklık, yön tayininde zorluk, kararlar vermekte sorun yaşarlar ya da uygun kelimeleri bulmada sıkıntı çekerler. 
•    Düşünme hatırlama gibi yetiler git gide kaybedilir ve Alzheimer hastalarında unutkanlıklar olur.
•    Unutkanlıklar herkesin yaşadığı bir isimi unutup hatırlamak gibi değildir bu hastalıkta hatırlama kısmı gerçekleşmez ve unutmalar gün geçtikçe artar. 
•    Zaman ilerledikçe kişilik bozukluğuna da sebep olabilir.

Alzheimer hastalığının nedenleri neler?

Alzheimer hastalığının genetik geçiş gösteren kısmı yalnızca %5’lik bir kısmıdır. Fakat anne baba ya da kardeşiniz 65 yaşından sonra hasta olduysa sizin hasta olma olasılığınız diğer ailelere göre kat ve kat fazladır. Bunun içinde tedbir almayı ihmal etmeyiniz. Olabildiğince erken teşhis için uğraşınız ve belirtileri göz ardı etmeyiniz

Alzheimer hastalığının tek sebebi beyin damarlarındaki tıkanma değildir. Vitamin hastalığı ya da depresyon gibi etkenlerde alzheimera neden olan etmenlerdir. Uzun zamandır devam eden araştırmalarda bu sebeplere ek olarak işitme kaybının da bir risk faktörü olduğu ortaya çıkmıştır. 

Uzmanlar beynimizi ve bedenimizi sağlıklı tutmanın en önemli unsuru olarak da zihinsel uyarılma olduğunu söylüyorlar. Bireylerde oluşan işitme kaybı başlangıç düzeyinde dahi olsa ileri zamanlarda bilişsel olarak bir düşüş oluşturduğu gözlemlenmiştir. Fakat işitme kaybı olan hastaların tedavisinden sonra ya da kalıcı işitme kaybı ise hasta cihazlandırıldıktan sonra bu risk azalmaktadır. Alzheimer, demans, bunama gibi rahatsızlıkların ilerlememesi için kişi düzenli olarak işitme cihazı kullanması gerekir.

İşitme kaybı olan bireyler zorluk çekiyor

İşitmesi normal olmayan bireyler işitmesi normal olan bireylere göre kelimeleri ayırt etmek ve konuşmaları anlamlandırmak için daha çok uğraşır. Kelimeleri ayırt etmeye çalışırken diğer işleri yaparken dikkat sorunu yaşamaktadırlar. 

İşitme cihazlarının en önemli görevi; sesleri, kelimeleri anlamlandırmaya yardımcı olmasıdır. Hastalarımızın genelde sorunu “sesi duyuyorum ama anlamıyorum”. Sizin de sorununuz kelimeleri duyup, anlamamak ise anlama oranınız daha da düşmeden işitme cihazı kullanmanızda fayda var. İşitme kaybı kalıcıdır ve işitme kaybının ilaçla tedavisi mümkün değildir. İşitme kayıplı bireyin cihaz takması durumunda işitme kaybı ilerlemesi önlenmiş olur. Aynı zamanda da bireyin Alzheimer hastalığı riski azalır. İşitme eksikliğinin giderilmesi halinde her iki hastalıkta önlenmiş olur.

İşitme kaybı, kelimelerin anlaşılmasını olumsuz yönde etkiliyor ve iletişimi engelliyor. İşitme kaybı hafif düzeyde ise bu başlarda hastayı rahatsız etmeyebilir. Efendim, anlayamadım gibi bir iki kere sorarlar fakat sonrasında kişilerin söylenenleri git gide daha az anlamasıyla, sosyal hayattan yavaş yavaş uzaklaşan, içe kapanık bir birey haline gelmeye başlarlar. Yalnızlık hastayı daha çabuk yaşlandırır. Yaşlılık, Alzheimer riskini arttırır. Bunlar kişideki demans, bunama ve Alzheimer riskini ciddi ölçüde arttırmaktadır. 

İşitme kaybı Alzheimer riskini arttırıyor

Bunama, demans ve Alzheimer üzerinde işitme kaybının etkisi yok sayılamayacak derece fazla olduğundan dolayı dünyanın bütün ülkelerinde bu hastalıklardan korunmak için işitme kaybı tedavi edilebiliyorsa tedavi edilir, tedavi edilemeyen kalıcı bir kayıp ise işitme cihazı kullanılması önerilir.

İşitme kaybı nedir? İşitme cihazı faydaları nelerdir? İşitme cihazı kullanan bireyler iyi duyar, iyi anlar hem de bilişsel yeteneklerini korur. Aynı zamanda da Alzheimer riskini azaltır. İşitme cihazı kullanınca Alzheimer artar mı? İşitme cihazı ile Alzheimer riskini azaltmak mümkündür. Elimizden geldiğince en az yılda bir kez kulak kontrolüne gidelim, işitme testlerimizi yaptıralım ve kulak sağlığımızı ihmal etmeyelim. 

İşitme oranınız kötü ise beni daha idare eder, zorda olsa duyuyorum diyerek kötüleşmeye mahkum etmeyin. İşitme kaybı oluştuktan sonra cihaz kullanmaya ne kadar erken başlarsanız kelimeleri anlamamız o kadar az düşer. Yıllarca bekleyip kelimeleri anlama oranımızı ne kadar düşürürsek onu tekrardan yükseltmeniz de o kadar uzun süreç ister. Geç olmadan cihaz kullanmaya başlamalısınız. İşitmenizi ve kulak sağlığınızı önemsiz saymamalısınız. Nasıl ki bir kalp rahatsızlığında gereken ne ise hemen yapıyorsak aynısını kulak sorunu yaşadığınız zamanda yapmalısınız.

Edi İşitme Cihazları Satış ve Uygulama Merkezi şubelerimize gelip ücretsiz işitme testinizi yaptırın. Kulak ve işitme kontrolleriniz yapıldıktan sonra işitme kaybınız var ise cihaz denemesi gerçekleştirilsin. Uygun marka ve modellere birlikte deneyerek karar verelim. Sizlere kaliteli hizmeti profesyonel ekibimiz ile vermekteyiz. Şubelerimizde Oticon, Unıtron, Earnet olmak üzere üç farklı işitme cihazı markası ve birçok işitme cihazı modeli ile hizmetinizdeyiz.   

Duymak özgürlüktür ve Edi İşitme ile özgürlüğünüze kavuşma vakti geldi. Covid-19 (koronavirüs) nedeni ile evden çıkamayan 65 yaş ve üstü işitme kayıplı hastalarımıza evlerinde işitme cihazı hizmeti vermeye devam ediyoruz. Siz sağlığınız için evde kalın biz gelelim.

Hayatınızı bir nebze olsun kolaylaştırabilmek için buradayız. Kliniğimize her cihaz uygulaması ve işitme testi ardından tüm hijyen kuralları uygulanmakta ve Covid-19 kuralları sağlanmaktadır. Edi İşitme Cihazları Satış ve Uygulama Merkezi Karşıyaka ve Çiğli kliniğimize bekliyoruz. İnternet sitemiz üzerinden form doldurabilir, bizimle iletişime geçebilirsiniz. Uzman ekibimiz sizlere en kısa sürede dönüş sağlayacak ve size ücretsiz işitme testi ve ücretsiz işitme cihazı denemesi gerçekleştirmek için randevu oluşturacaklardır. En kısa sürede sizleri kliniklerimizde görmekten mutluluk duyarız.


Edi İşitme Cihazları
Hemen Ara