İşitme Kaybı Yaşayan İnsanların Duymasına Yardımcı Olan Aygıt Nedir?
İşitme Kaybı Yaşayan İnsanların Duymasına Yardımcı Olan Aygıt Nedir? | 24 Şubat 2021

İşitme kaybı, iş hayatından sosyal ilişkilerinize kadar hayatınız üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. İşitme Kaybı Yaşayan İnsanların Duymasına Yardımcı Olan Aygıt Nedir? diye merak ediyorsanız okumaya devam edebilirsiniz. 

İşitme Kaybı Yaşayanlar

İşitme kaybı yaşayanlar sosyal hayatlarında iletişim konusunda sorunlar ortaya çıktığında kendilerini izole etmeye başlayabilirler. Bu da beraberinde depresyon ve kaygı gibi durumları getirebilir. İşitme kaybı problemin kaynağına göre ilaç, ameliyat ve işitme cihazları ile tedavi edilebilmektedir. İşitme kaybının birçok farklı nedeni olabilir. İşitme kaybının şiddeti, hafiften kalıcıya doğru değişebilmektedir. 

İşitme kaybı tanısı konulurken öncelikle bir kulak burun boğaz uzmanı kulağı muayene edecektir. Eğer dış kulak ve kulak zarı kontrolünü içeren bu muayenede bir sorun görülmezse işitme kaybının iç kulaktan kaynaklandığı düşünülür ve odyometri olmak üzere birçok test yapılmaktadır. KBB doktoru bunun için sizi bir işitme merkezine yönlendirebilir. Kimi işitme sorunları muayene ile teşhis edilebilirken bazıları için işitme testi uygulamak gerekebilir.

İşitme sorunu kulağın herhangi bir bölgesinde meydana gelebilir. Dış kulak veya orta kulakta işitme kaybı genel olarak ilaç veya cerrahi yöntemlerle tedavi edilebilmektedir. Yine de işitme sorunlarının %80’inin nedeni iç kulaktan kaynaklanmaktadır. Bu da işitme cihazları ile telafi edilebilir.

İşitme cihazları, özellikle sizin için en uygun olanları seçip bunlara uyum sağlamak için yardım aldığınızda büyük bir fark yaratabilir.  İşitme cihazı, işitme duyunuzu iyileştirmek için tasarlanmış, pille çalışan elektronik bir cihazdır. Kulağın içine ya da arkasına takmak için tasarlanmışlardır ve sesleri yükselterek daha iyi duymanıza katkı sağlarlar. Sessiz ya da gürültülü ortamlarda daha iyi iletişim kurmanıza yardımcı olurlar.

İşitme kaybı yaşayan birey için çözüm ameliyat ya da ilaçla tedavi olmadığı durumlarda işitme cihazı kullanılmaktır. İşitme cihazları çok çeşitli tasarımlara ve teknik özelliklere sahiptir. Bir kişinin sesleri daha iyi duymasını ve konuşmayı daha net anlamasını sağlar. İletişim becerisinde genel bir gelişme sağlayan giyilebilir elektronik cihazlar olarak tanımlanabilirler.


İşitme Cihazı Seçimi

İşitme cihazları gelen ses sinyallerinin işitme kaybı yaşayan bireyin ihtiyaçlarını karşılamak için işlenmesini ve güçlendirilmesini sağlar.

İşitme cihazı seçimi için öncelikle bir işitme merkezine giderek işitme testi yaptırmanız gerekmektedir. İşitme kaybı derecesi ve türü belirlendikten sonra işitme duyunuzu test eden odyoloji uzmanı sadece işitme kaybınızı da değil aynı zamanda yaşam tarzı ihtiyaçlarınızı da tartışarak işitme cihazının sizin için yardımcı olup olmayacağını ve ne tür bir işitme cihazına ihtiyacınız olduğunu belirler. 

İşitme kaybı her iki kulakta da mevcutsa çift işitme cihazı almayı düşünmelisiniz. Genel olarak tüm işitme cihazları hem işitme kaybınızın hem de yaşam tarzınızın ihtiyaçlarına uyacak şekilde programlanmaktadır.

Yeni bir işitme cihazına alışmak zaman alabilir. Bu nedenle işitme uzmanınızdan deneyim kazandıktan sonra sizin için ayar yapmasını talep edebilirsiniz. Ücretsiz işitme testi için Edi İşitme Cihazları Satış ve Uygulama kliniğimize gelerek işitme kaybı derecesi hakkında en güvenilir sonucu alabilir ve işitme cihazı hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Tüm dijital işitme cihazlarının, bir grup, bire bir görüşme, sessiz bir oda veya daha gürültülü yerler gibi farklı ortamlar için farklı ayarları bulunmaktadır. İşitme cihazları sizin için kişiselleştirilmiş ve işitme kaybınıza uygun olarak seçilmesi gereken cihazlardır.
Yeni işitme cihazlarına alışmak çoğu zaman üç ayı bulabilir. Alışma süreniz işitme kaybınıza, yaşam tarzı ihtiyaçlarınıza ve işitme cihazlarınızı ne kadar kullandığınıza göre değişiklik gösterecektir. 

Beyniniz bir süredir iyi işitmediği sesleri kaydetmeye başlayacaktır. Böylece yeni sesler dinleyerek yorgun hissedebilir veya bunalmış olabilirsiniz. Ancak, yeni işitme cihazlarınızı kullanmaya devam ederken, beyniniz yeni sesleri tanımayı öğrenir ve daha kabul edilebilir hale getirir. Alışma sürecinde yaşadığınız her türlü sorunda işitme uzmanlarımızla görüşerek bilgi alabilirsiniz. 


İşitme kaybınız olduğunu düşünüyorsanız, doğru cihaz tespiti için gereken testler kliniğimizde yapılır ve işitme kaybının yaşam kalitenizi düşürmemesi için en iyi işitme cihazı belirlenir. İşitme cihazları hakkında birçok bilgi alabilir ve bakım, onarım hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz. En iyi işitme uyarlamaları için Edi İşitme Cihazları Satış ve Uygulama Merkezi kliniklerinde uzman odyomeristler tarafından ücretsiz işitme testi yapılmaktadır. Ürünlerimizin kalitesi ve çalışanlarımızın ilgisi aracılığıyla mümkün olan en iyi işitme deneyimini sunmak için çalışıyoruz.


Edi İşitme Cihazları
Hemen Ara