İşitme Kaybı Yaşıyorum İş Görüşmesine Nasıl Gitmeliyim?
İşitme Kaybı Yaşıyorum İş Görüşmesine Nasıl Gitmeliyim? | 22 Şubat 2021

İşitme kaybı ülkemizde ve tüm dünyada birçok kişiyi etkilemektedir. Türkiye'de ise 2,5-3 milyon işitme kayıplı birey bulunmaktadır. TÜİK verilerine göre işitme engelli bireylerin 0-9 yaş arasında yüzde 0,20 ve 10-19 yaş grubunda ise yüzde 0,29 olduğu bilinmektedir. Eğer işitme kaybı yaşıyorsanız bazı özel durumlar için önceden hazırlık yapmak isteyebilirsiniz. Bunlardan birisi de iş görüşmeleri. İşitme kaybı yaşıyorum iş görüşmesine nasıl gitmeliyim? diyorsanız bu makalede sizin için detaylı bir rehber hazırladık. 

İşitme Kaybı Yaşayanlar İçin Mülakat Önerileri

İşitme kaybı, ister her yaşta başlayabilen gürültü kaynaklı işitme kaybı olsun ister yaşa bağlı işitme kaybı birçok iş arayan kişiyi etkiler. Durumu daha iyi yönetmeye ve iş görüşmesi şansını artırmaya yardımcı olacak birkaç mülakat önerisini burada bulabilirsiniz. 

Beklediğiniz iş görüşmesi ister telefonla ister yüz yüze mülakat olsun, ilk görüşmenize katılmadan önce işitme durumunuzu belirtmelisiniz. Eğer iş arayışlarınız için bir işe alım ajansı kullanıyorsanız bu bilgiyi öncelikle işverenle paylaşarak size mülakat önerilerinde bulunabilirler.

İşitme kaybınız olduğunu özgeçmiş profilinizde belirttiyseniz görüşmeyi buna göre organize edecek işverenler olabilir. 

Genel olarak iş görüşmelerinin ilk kısmı telefon görüşmesidir. Eğer ilk mülakat telefon ya da online gerçekleştirilecekse ve ciddi işitme kaybı yaşıyorsanız görüşmeyi yazılı olarak yapmayı talep edebilirsiniz. 

Telefon görüşmesi ya online mülakat yapmayı planlıyorsanız hoparlör sesini yükseltin ve arka plan gürültüsünü en aza indirmeye çalışın. Geri plandaki gürültüden ziyade görüşmeyi yapan kişiyi işitmeye konsantre olabilmeniz önemlidir, bu nedenle doğru ortamı seçmeniz ve telefonunuzun sesinin sizin için yeterince yüksek olduğundan emin olmanız gerekir. 

Genel bir mülakat önerisi olarak işverenin en çok başarılarınız ve deneyimlerinizle ilgileneceğini aklınızdan çıkarmayın. Görüşmeden önce, başarılarınızın ve işverenin deneyimlerinizden nasıl yararlanabileceğinin bir listesini hazırlamak için zaman ayırın. Bu, online iş görüşmesi yapmak üzere olan herkes için ve işitme güçlüğü yaşayanlar için yararlıdır çünkü stresi azaltabilir ve cevap için endişelenmek yerine soruyu dinlemeye odaklanmanıza izin verebilir.


Yüz Yüze Mülakat İçin Öneriler

İşitme kaybından muzdarip bazı insanlar, özgüven eksikliği yaşayabilir ve bu nedenle bir iş görüşmesinde daha gergin hissedebilir. Konuşmaya başlamadan önce iki derin nefes alın ve rahatlayın. Bunu yapmak konuşmaya başladığınızda yavaşlamanıza ve daha güvenli bir ilk izlenim yaratmanıza yardımcı olacaktır.

En yaygın iş görüşmesi türü yüz yüze iş görüşmesidir. Pozisyona bağlı olarak potansiyel işverenlerinizle veya birkaç yönetici ile yüz yüze görüşme yapabilirsiniz.

Yüz yüze mülakat yapılacaksa görüşme sırasında kendinizi buna göre konumlandırabilirsiniz. Mülakatı yapacak kişiye yaklaşarak ve tam olarak karşısında yüzünü görecek şekilde oturmanız önemlidir. Odanın iyi bir şekilde aydınlatıldığından ve işvereni net bir şekilde görebildiğinizden emin olun. Söylediklerine karşın ipuçları yakalamak için konuşmacının yüzünü, dudaklarını ve hareketlerini iyi gözlemleyin.

Vücut dilinize dikkat edin. Sözlü içeriğiniz görüşmeyi yapan kişinin sizden aldığı mesajın sadece%7'sini sağlamaktadır. Beden dilinizi doğru kullanmak konusunda ayna karşısında bir mülakat provası yapabilirsiniz. 

Her kelimeyi tek tek duymak için kendinizi zorlamayın. Bazı cümleleri doldurun. İşitme kaybı seviyenize göre bir işitme uzmanı tarafından belirlenmiş işitme cihazınızı mutlaka görüşmeye giderken kullanın. İşitme cihazınız yoksa Edi İşitme Cihazları Satış ve Uygulama kliniğimize gelerek ücretsiz işitme testi yaptırabilir ve işitme kaybı seviyenizi öğrenebilirsiniz. İşitme cihazları harici sesleri yükseltebilen ve bunları doğrudan kulak kanalınıza iletebilen bir mikro cihazlardır. Günümüzde pek çok cihaz o kadar küçüktür ki, görünüşünüzle ilgili herhangi bir endişeniz olması durumunda kulak kanalının içine tam oturur ve neredeyse hiç fark edilmez. İşitme cihazı seçenekleriniz hakkında bizimle iletişime geçebilirsiniz. 


Edi İşitme Cihazları Satış ve Uygulama kliniğimize gelerek işitme kaybı derecesi hakkında en güvenilir sonucu alabilirsiniz. İşitme kaybınız olduğunu düşünüyorsanız, doğru cihaz tespiti için gereken testler kliniğimizde yapılır ve işitme kaybının yaşam kalitenizi düşürmemesi için en uygun cihaz belirlenir. İşitme cihazları hakkında birçok bilgi alabilir ve bakım, onarım hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz. En iyi işitme uyarlamaları için Edi İşitme Cihazları Satış ve Uygulama Merkezi kliniklerinde uzman odyomeristler tarafından ücretsiz işitme testi yapılmaktadır. Ürünlerimizin yeniliği ve çalışanlarımızın tutkusu aracılığıyla mümkün olan en iyi işitme deneyimini sunmak için buradayız.


Ücretsiz Cihaz Deneyin!

Ücretsiz işitme cihazı dene
Edi İşitme Cihazları
Hemen Ara