İşitme Kaybım Tedavi Sonrası İyileşir Mi?
İşitme Kaybım Tedavi Sonrası İyileşir Mi? | 28 Ağustos 2021

İşitme kaybı sosyal yaşantıyı da etkileyen durumlar arasında yer almaktadır. Buna yönelik birtakım tedaviler olmakla birlikte, ani işitme kaybı geçer mi? işitme kaybım tedavi sonrası iyileşir mi? Gibi sorular işitme kaybı yaşayan bireyler tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Bunun haricinde farklı sebeplerde aynı sorunları olanlar tarafından da merak edilmektedir.

Eğer işitme kaybı ilaçla veya cerrahi işlemler ile düzelebilecek yapıdaysa kısmi yahut tamamen düzelmesi mümkündür. Bununla birlikte işitme kaybı kalıcıysa, Sensorinöral yapıdaysa tamamen düzelme gerçekleşmez. Ancak Kulak Burun Boğaz hekiminin uygun görmesi durumunda işitme cihazları kullanılmaktadır. İşitme kaybı tek başına bir hastalık değildir. Başka bir hastalığın belirtisi olarak görülmektedir. Dış kulak yolunda kir birikmesi, yüksek sese maruz kalma, orta kulak enfeksiyonu gibi pek çok nedeni olabilir. 

şitme cihazları, sesleri daha iyi almanıza yardım etmektedir. Ancak verilmesi için medikal ilaçların çözüm sunmaması, ameliyatın da çare olmaması veya riskli bulunması gerekir. 

İşitme Sorunları Tedavisi Nasıl Yapılır?

İşitme sorununun tedavisi için kullanılan birçok yöntem vardır. Burada ilk olarak sinirsel işitme kaybı kök hücre tedavisi konusuna değinilmelidir. Bu işlemler özellikle son yıllarda, gelişen teknolojinin bir sonucu olarak öne çıkmaktadır. 

Ancak henüz deneysel yapıdadır. Bunun haricinde işitme kayıplarında kullanılan çeşitli ilaçlar vardır. Hastanın durumuna göre verilmekte olup birbirine göre değişebilir.  Kulak kiri da bazen bu tarz problemlere neden olabilmektedir. 

Eğer sorun buysa ilk önce yumuşatılarak ardından çıkartılabilmektedir. Ancak sorun farklıysa ve ilaç, ameliyat herhangi bir çözüm getirmiyorsa işitme cihazları, koklear implant gibi yöntemlere başvurulmaktadır. Koklear implant ameliyat ile uygulanmaktadır. Doğrudan işitme sinirini uyaran bu cihazlar ileri derece işitme kayıpları için kullanılmaktadır. 

Bu bağlamda düşünülecek işitme cihazları sesleri daha yüksek hale getirir. Özel işitme kaybınız için en iyi şekilde çalışacak şekilde ayarlanabilirler. Sesleri daha yüksek sesle yapmak, onların anlaşılmasını kolaylaştırabilir. Özellikle arka plan seslerini ayıran işitme cihazı teknolojileri ile berrak ve net bir işitmeye kavuşursunuz. 

İşitme Kaybı Nasıl Tespit Edilir?

İşitme kaybı farklı oranlarda görülebilmektedir. Ancak belirtileri buna göre değişmez. Yüzde 30 işitme kaybı ile daha yüksek olanları fark etmek için şu gibi maddelere dikkat edilmelidir;

  1. Konuşma ve öteki sesleri algılamada güçlük çekme
  2. Kalabalık, gürültülü yerlerde kelimeleri ve arka plan seslerini algılayamama
  3. Radyo ve televizyonun sesini açma gereği duyma
  4. Konuşmayı duysa bile anlayamama
  5. Telefonla konuşurken anlamada güçlük çekme

Bunlar kişilerde bir işitme kaybını gösterebilir. Ancak kesin tanı konulabilmesi ve uygun tedavinin yapılması için sağlık kurumlarının, Kulak Burun Boğaz bölümlerindeki doktorlara gidip muayene olunması gerekir. 

Burada ilk olarak zarda veya dış kulaktaki sorunlara bakılır. Problem yoksa iç kulağın kontrolü için bazı testler gerçekleştirilir.  Sonucunda işitme kaybı tipi, derecesi, frekansı tespit edilir.

İşitme kaybı yaşam kaliteniz üzerinde önemli bir etki oluşturacaktır. İşitme kaybı olan yetişkinler depresyon duygusu yaşayabilirler çünkü işitme kaybı ilerlediğinde iletişimin kısıtlanması görülmektedir. İşitme kaybı konuşmayı zorlaştırabileceğinden, bazı insanlar izolasyon hissi yaşarlar. İşitme kaybı ayrıca bilişsel bozulma ve azalmaya neden olabilir. İşitme kaybını tedavi etmenin bilişsel performans, özellikle hafıza üzerinde olumlu bir etkisi olabileceği düşünülmektedir. Mevcut işitme sağlığı durumunuza bağlı olarak, işitme cihazları, kulak temizleme ve ses terapisi, rahatlama için potansiyel çözümler olabilir.

Peki işitme cihazları işitme kaybını tamamen tedavi edebilir mi? İşitme cihazları, çevrenizdeki dünyayı duyma ve iletişim kurma yeteneğinizi geliştirebilir, ancak işitme kaybınızı tamamen tedavi edemezç İşitme cihazları tıpkı gözlüklerin miyop veya yakını görememeyi "tedavi etmemesi" gibi yardımcı araçlardır. Bunlar, sorunu yönetmenize yardımcı olacak araçlardır ve yaşam kalitesinin artmasına önemli ölçüde katkıda bulunurlar. İşitme cihazları işitme kaybını tedavi edemez, ancak tekrar daha iyi duymanıza yardımcı olabilir.

İşitme kaybı için genel olarak işitme cihazları önerilen tedavi olacaktır. İşitme kaybınız olduğundan şüpheleniyorsanız ve yardıma ihtiyacınız varsa, Edi İşitme Cihazları Satış ve Uygulama kliniğimize gelerek bilgi alabilirsiniz. İşitme kaybınız olduğunu düşünüyorsanız doğru cihaz tespiti için gereken testler kliniğimizde yapılır ve işitme sorununuzun yaşam kalitenizi düşürmemesi için en uygun cihaz belirlenir. Kliniğimizdeki bir işitme uzmanıyla görüştükten sonra, işitme duyunuzu iyileştirecek kişiselleştirilmiş bir tedavi planı ile çözüm sunulmaktadır. 


Edi İşitme Cihazları
Hemen Ara