İşitme Kaybına Ne İyi Gelir?
İşitme Kaybına Ne İyi Gelir? | 23 Nisan 2021

İşitme Kaybına Ne İyi Gelir?

İşitme kaybı, dünya üzerinde en çok rastlanan engellerden bir tanesidir. İletişim kurmanın bel kemiği olan işitme, maalesef her insanda normal seviyede olmamaktadır. Bu nedenle insanlar işitme kaybına ne iyi gelir sorusuna bir yanıt aramaktadır. 

İşitme kaybı, pek çok farklı şekilde sonradan gerçekleşebileceği gibi doğuştan da olabilecek sorunlardan bir tanesidir. Bunun yanı sıra bazı insanlar yalnızca az duyarken bazıları hiç duymamaktadır. Zira işitme kaybının pek çok düzeyi bulunmaktadır. 

İşitme engeli, geçici ya da kalıcı da olabilmektedir. Bu noktada işitme kaybına neden olan birden fazla faktör bulunmaktadır.

Örneğin; 

1.    Kulak kirinin temizlenmemesi, kulak bakımının doğru yapılmaması 
2.    Ani ve yüksek sese maruz kalma
3.    Kulak içi dokularının bozulması 
4.    Kulak sıvısının bozulması gibi etkenler geçici ya da kalıcı işitme sorunlarına yol açabilmektedir. 

İşitme kaybı yaşayan insanların araştırma yapmaktan ziyade doktora başvurmaları ve profesyonel bir destek almaları oldukça önemlidir. Zira kulak en hassas ve en değerli organlarımızdan bir tanesi olmakta ve evde yanlış müdahaleler ile düzeltilemez sorunları beraberinde getirebilmektedir. 

Çocuklarda işitme kaybı nedenlerine bakıldığında ise doğuştan faktörler, kafa travması, ilaçlar, çocukluk çağı hastalıkları, inatçı orta kulak enfeksiyonları, kulak kanalındaki deformasyonlar veya işlev bozukluğu olan kulak zarları görülmektedir. 6 aydan önce işitme kaybının belirlenmesi ve müdahalenin çocuklar için sonuçları önemli ölçüde iyileştirdiği görülmektedir. Bebeklerin ve küçük çocukların konuşma dilini geliştirmek için işitmeye ihtiyaçları olduğundan, iyi işitme, sözlü iletişim, sosyal gelişim ve eğitim başarısının temelidir.

İşitme Kaybını Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır?

İşitme kaybına ne iyi gelir sorusu, henüz bu tarz bir sorun yaşamamış ve bu konuda önlem almak isteyen bireyler tarafından da sıkça yöneltilmektedir. İşitme kaybının yaşanmaması için her bireyin alabileceği basit ancak etkili yöntemler mevcuttur. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki listeye göz atabilirsiniz. 

1.    Kulak çöpü kullanarak birikmiş kirleri düzenli olarak temizlemelisiniz. Zira kulakta fazla kir birikimi ciddi sorunlara neden olabilmektedir. 
2.    Düzenli olarak doktora giderek kulaklar kontrol ettirilmeli ve profesyonel kulak için temizliği yaptırılmalıdır. 
3.    Özellikle kulaklık kullanarak yüksek seslere maruz kalınmamalıdır. 
4.    Kulaklar ılık suyla temizlenmelidir. 
5.    Kulak temizliğinde ucu sivri materyaller kullanılmamalıdır. 

Yukarıdaki adımlara dikkat eden bireyler, işitme kaybı riskini azaltabilecektir. Ancak sürekli olarak yüksek sese maruz kalan, kulak temizliğini yapmayan ve doktor kontrolüne gitmeyen bireyler, işitme kaybı riski taşımaktadır. 

İşitme Kaybı Tedavisi 

İşitme kaybı tedavisinde kullanılabilen pek çok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler hastanın işitme kayıp oranına, sorunun geçici ya da kalıcı olmasına bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. İşitme kaybı sorunu yaşayan ve bu duruma neyin iyi geleceğini merak eden bireyler, evde herhangi bir müdahale yapmadan doktora gitmelidir. 

İşitme kaybına iyi gelen bitkiler, kürler ve alternatif tedaviler olsa dahi, sorunun neyden kaynaklandığı bilinmeli ve profesyonel bir müdahale yapılmalıdır. Zira daha önce de bahsettiğimiz gibi kulak içine yapılacak yanlış bir işlem, sorunlar her ne kadar küçük olsa da daha büyük sonuçlara yol açabilecektir. İşitmenizi normal seviyede tutmak ya da normal seviyeye getirmek için mutlaka uzmanlara danışmanız gerekmektedir. Bazı işitme kaybı türleri, özellikle iletken tipler tıbbi veya cerrahi olarak düzeltilebilir, ancak diğerleri düzeltilemez. Sensörinöral işitme kaybının en yaygın tedavisi, uygun şekilde yerleştirilmiş işitme cihazlarıdır. İşitme cihazları, çeşitli stillerde, renklerde, boyutlarda, teknoloji seviyelerinde ve fiyatlarda çok çeşitli bir yelpazede bulunmaktadır.

İşitme kaybı testi yaptırdığınız da işitme kaybı derecenizi öğrenebilirsiniz. İşitme kaybınız bulunuyorsa ya da yakınınızdan bir etkilendiyse bu duyguyla başa çıkmak bazen zor olabilir. Ücretsiz işitme testi için Edi İşitme Cihazları Satış ve Uygulama kliniğimize gelerek işitme kaybı derecesi hakkında en güvenilir sonucu alabilirsiniz. İşitme kaybınız olduğunu düşünüyorsanız, doğru cihaz tespiti için gereken testler kliniğimizde yapılmaktadır ve işitme kaybının yaşam kalitenizi düşürmemesi için en uygun cihaz belirlenir.

İşitme testi sonuçlarını kullanarak, uzmanlarımız size işitme cihazları ve koklear implantlar gibi uygun işitme çözümleri hakkında öneriler sağlayabilir. İşitme cihazları hakkında birçok bilgi alabilir ve bakım, onarım hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz. En iyi işitme uyarlamaları için Edi İşitme Cihazları Satış ve Uygulama Merkezi kliniklerinde uzman odyomeristler tarafından ücretsiz işitme testi yapılmaktadır. 


Edi İşitme Cihazları
Hemen Ara