İşitme Kaybının Günlük Yaşamdaki Etkisi
İşitme Kaybının Günlük Yaşamdaki Etkisi | 16 Şubat 2021

İşitme kaybı, genetik nedenlerden, doğumdaki komplikasyonlardan, bazı bulaşıcı hastalıklardan, kronik kulak enfeksiyonlarından, belirli ilaçların kullanımından, aşırı gürültüye maruz kalmadan ve yaşa bağlı nedenlerden kaynaklanabilir. Dünya çapında yaklaşık 466 milyon insanın işitme kaybı var ve bunların 34 milyonu çocuk. Araştırmalar işitme cihazı ihtiyacı olanların yalnızca %17 sinin gerçekten bir işitme cihazına sahip olduğunu gösteriyor.

İşitme duyusu kaybı olmaya başladığında, bunun etkisi yalnızca birkaç kelime kaçırma ile sınırlı değildir. Bazen insanlardan söylediklerini tekrar etmelerini istemek hem işitme kaybı yaşayan kişide hem de sosyal çevresinde rahatsızlığa neden olabilir. İşitme kaybının günlük yaşamdaki etkisi bilindiğinde kişi daha erken önlem alabilir.

Aslında, hafif seviyelerde işitme kaybının bile yaşam kalitesini olumsuz etkileyebileceği birçok faktör vardır, ancak bunlar doğru işitme cihazını bularak hafifletilebilir. İşitme kaybının ciddi ve bazen beklenmedik sorunlara neden olabileceği bazı günlük yaşantı problemlerine bu makalede odaklanacağız. 

İşitme Kaybı Etkileri

İşitme kaybı etkileri en fazla arka plan gürültüsü olan yerlerde yaşanmaktadır. Normalde bu arka plan gürültüsü yemek mekanlarında sorun olmaz. Fakat işitme kaybı yaşadığınızda ortam gürültüsü yemek yediğiniz arkadaşlarınızla konuşmanızı ya da çalışanları duymanızı zorlaştırabilir. İşitme kaybı olan birey yemek yenebilecek yüksek sesli yerlerde sohbetleri sürdürmekte güçlükler yaşayabilir. Hatta daha ileri boyutlarda tekrar ettirmemek için aslında istemedikleri bir yemeği sipariş vermeleri de olasıdır.

Ofis Ortamında İşitme Kaybı

İşe gitmek özellikle de işitme duyunuz başarabileceğiniz şeyleri sınırlamadığında size bağımsızlık hissi kazandırır. Yalnızca gelir elde etmek değil aynı zamanda güven ve motivasyonunuzun yüksek olmasını sağlar. İşitme kaybı yaşayan bireylerde kariyer olanakları üzerinde derin bir etki yaratabilir çünkü ofis ortamı başka kişilerle iletişim kurulmasını gerektirir. Aynı zamanda işitme kaybı iş güvenliği açısından da önemlidir. 

İşitme kaybı sorunları yalnızca arkadaşlarınızla sosyalleşirken bir restoranda ya da ofis ortamında olmaz. Aynı zamanda eve giderken otobüs ya da metroyu kullandığınızda da pek çok şekilde işitmenize güvenmek zorunda kalırsınız. Bilmediğiniz şehirlerde, duraklarla ilgili duyuruları kaçırabilirsiniz veya istasyon görevlileri tarafından verilen bilgileri duymayabilirsiniz. İyi duyamıyorsanız, özellikle kalabalık otobüslerde veya trenlerde yabancılarla iletişim kurmak daha kafa karıştırıcı ve stresli hale gelir. 

Günlük hayatta işitme kaybı sorunları her alanda geçerlidir. Rahatlama şekliniz bile işitme kaybından olumsuz yönde etkilenebilir. Hobileriniz için insanlarla iletişim kurmakta zorluk çekebilirsiniz ve eğer sorunlar çözülmezse depresyona ya da hayal kırıklığına neden olabilir. Sinemada, sokakta ya da arkadaşlarınızla sosyalleşme konusunda sorunlar ortaya çıktığında yavaş yavaş kendinizi izole etmeye başlarsınız. 

Arkadaşlarla yüz yüze veya telefonla sosyalleşmek daha zor hale gelebilir ve bir zamanlar sevdiğiniz ve ilgi çekici olan şovlar artık bir gürültü karmaşasına dönüştüğü için TV izlemek sorun olabilir. 

İşitme Kaybı Çözümleri

Gördüğünüz gibi, işitme kaybının günlük yaşam üzerinde çok büyük olumsuz etkileri olabilir. Yemek saatlerinden ofise, şantiyelerden sinemalara, işitme duyunuz azalmaya başladığında, her şey biraz daha zor, daha az zevkli ve daha kafa karıştırıcı hale gelir.

Ancak doğru yardımı alarak bu süreci durdurabilirsiniz. Bu nedenle, işitme kaybına ilişkin belirtileri tespit ederseniz, problemler ciddileşmeden doğru tedaviyi ve işitme cihazını önerebilecek bir uzmanla görüşebilirsiniz. Edi İşitme Cihazları Satış ve Uygulama kliniğimize gelerek ücretsiz işitme testi yaptırabilirsiniz. Sizin için en uygun cihazı bulmanıza yardımcı olabiliriz. 

Teşhis edilememiş işitme kaybı özellikle sosyal yaşantıda daha cesaret kırıcı olabilir. Bu nedenle, işitme kaybına ilişkin belirtileri tespit ederseniz, problemler ciddileşmeden doğru tedaviyi ve işitme cihazını bulmak için adım atmanız önemlidir. Eğer işitme kaybınız olduğunu düşünüyorsanız geç kalmadan bir işitme testi yaptırmanız önerilmektedir. Diğer tüm sağlık sorunlarında olduğu gibi işitme kaybında da erken teşhis her zaman çok önemlidir. 

Edi İşitme Cihazları Satış ve Uygulama kliniğimize gelerek işitme kaybı derecesi hakkında en güvenilir sonucu alabilirsiniz. İşitme kaybınız olduğunu düşünüyorsanız, doğru cihaz tespiti için gereken testler kliniğimizde yapılır ve işitme kaybının yaşam kalitenizi düşürmemesi için en uygun cihaz belirlenir. En iyi işitme uyarlamaları için Edi İşitme Cihazları Satış ve Uygulama Merkezi kliniklerinde uzman odyomeristler tarafından ücretsiz işitme testi yapılır ve buna göre cihazınız belirlenir. 


Edi İşitme Cihazları
Hemen Ara