İşitme Olayı Nasıl Gerçekleşir?
İşitme Olayı Nasıl Gerçekleşir? | 20 Kasım 2020

İşitme sistemi düzenli bir şekilde çalışan birçok parçadan meydana gelmektedir. Dış kulak, kulak zarını titreştiren sesleri orta kulakta toplar. İç kulak bu titreşimleri alır ve işitme sinirine gönderir. Bu dürtüler beynimize gider ve onları duyduğumuz ve bir anlamı olan seslere çevirir. İşitme olayı nasıl gerçekleşir? Nasıl işitiriz? Bu soruların yanıtını ve daha fazlasını makalemizde bulabilirsiniz. 

İşitme Nedir?

Öncelikle işitmenin tam olarak neyi ifade ettiğini belirtmeliyiz. İşitme, en genel tanımıyla, seslerin varlığının farkında olma ve bu sese anlam yükleyebilmeyi ifade eder. Kulağınızdan (dış kulak, orta kulak ve iç kulak) beyninize doğru giden titreşen parçaları da kapsayan bir bütündür. 

İşitme sistemi çok çeşitli parça ve bölümden oluşur. Sağlıklı işitme, tüm bu parçaların ve bölümlerin düzgün çalışmasını gerektirir.

Dış kulak: Kulak sisteminin en dış kısmıdır ve çevreden gelen sesleri toplar. 

Orta kulak: Kulak kanalından gelen ses, dış kulağı orta kulaktan ayıran bir zar olan kulak zarına çarpar ve titreşir. Kulak zarı bir dizi kemiğe bağlıdır. Bunları çekiç, örs ve üzengi olarak tanıyor olabilirsiniz. Kulak zarı hareket ettikçe minik kemikler de hareket eder.

İç kulak: Orta kulaktaki minik kemikler dizisindeki üçüncü kemik, orta kulağı iç kulaktan ayıran başka bir ince zara bağlanır. İç kulak, koklea (salyangoz kabuğu anlamına gelir) olarak bilinen spiral şekilli bir yapıdan oluşur. Kokleanın içinde, saç hücreleri olarak bilinen binlerce minik hücrenin bulunduğu işitme organı bulunur. Saç hücreleri uyarılır ve işitme sinirine mesajlar gönderir.

İşitsel sinir sistemi: İşitme siniri, kokleadan beyin sapındaki istasyona doğru ilerler. Bu istasyondan, sinirsel uyarılar beyne gider. Özellikle sesin bir anlama dönüştüğü temporal loba gider ve biz duyarız.


Duyma Yeteneğimizi Etkileyen Durumlar

Pek çok durum, hastalıklar, yaşa bağlı meydana gelen değişimler işitme ile ilgili bir soruna neden olabilir. Bu koşulların çoğu işitme uzmanları ve kulak burun boğaz doktorları tarafından tedavi edilebilir veya yönetilebilir. 

Duyma veya anlama yeteneğinizde bir değişiklik fark ediyorsanız veya herkes mırıldanıyor gibi görünüyorsa, bir işitme uzmanıyla görüşmek için randevu ayarlayın. Edi İşitme Cihazları Satış ve Uygulama kliniğimize gelerek bir işitme testi yaptırabilirsiniz. İşitme kaybı çok kademeli olarak ortaya çıkabilir, bu nedenle işitme seviyenizi başlangıçta belirlemek ve erken tedavi önemlidir.

İşitme Duyunuzu Etkileyen Unsurlar

İlerleyen Yaş: Ne kadar uzun yaşarsak, seslere, çevresel toksinlere ve ilaçlara o kadar çok maruz kalırız ve daha büyük sağlık sorunları yaşarız. Bunların hepsi işitmemize zarar veriyor. 

Hasar / travma: Kulak içine pamuklu çubuklar veya diğer nesnelerin itilmesi kulak zarının delinmesine neden olabilir; kulağa sert bir tokat travmaya neden olabilir ve kafa travması kulakta kırıklara neden olabilir. 

Hastalık: Kardiyovasküler hastalıklar, kulağa ve işitme sistemine giden kan akışını azaltarak sizi işitme sorunları için daha fazla risk altına sokabilir.

Sese maruz kalma: Çok uzun süre çok yüksek seslere maruz kalmak iç kulaktaki yapılara zarar verir ve işitme kaybına neden olur. 

Bununla birlikte, sese bağlı işitme kaybı, kulak tıkacı veya kulak koruyucu kulaklık gibi işitme koruma cihazları kullanılarak %100 önlenebilir.

Kulak kiri: Kulak kanalınızdaki kulak kiri normal ve sağlıklıdır. Yine de bazen kulak kiri çok fazla birikerek sesin kulak zarınıza ulaşmasını engelleyerek işitme kaybına neden olabilir. 

Ne Zaman Bir İşitme Uzmanına Başvurmalıyım?

Yalnızca bir kulağınızda bile işitme kaybı olduğunu düşünüyorsanız, günlük hayatta sesler yavaş yavaş azalmaya başladıysa bir kulak burun boğaz doktoruna ya da uzman odyomeriste uğrayabilirsiniz. Erken tanı ve tedavi işitme kaybı yaşayanlar için oldukça önemlidir. 

Eğer işitme kaybınız olduğunu düşünüyor ve işitme testi yapılmasını istiyorsanız kliniğimizi her zaman ziyaret edebilirsiniz. Edi İşitme Cihazları Satış ve Uygulama kliniğimize gelerek en güvenilir sonucu alabilirsiniz. Size uygun en iyi işitme cihazı tespiti için gereken testler kliniğimizde yapılır ve işitme sorununuzun yaşam kalitenizi düşürmemesi için ihtiyacına yönelik en uygun cihaz belirlenir. En iyi işitme uyarlamaları için Edi İşitme Cihazları Satış ve Uygulama Merkezi kliniklerinde uzman odyomeristler tarafından işitme testiniz hızlı ve ücretsiz bir şekilde yapılır.`


Ücretsiz Cihaz Deneyin!

Ücretsiz işitme cihazı dene
Edi İşitme Cihazları
Hemen Ara