İşitme Testi Nerede Yapılır?
İşitme Testi Nerede Yapılır? | 20 Kasım 2020

İşitme testleri ne kadar iyi işitebildiğinizi ölçmeye yarayan testlerdir. İşitme kaybı belirtileriniz olduğunu düşünüyorsanız işitme testine ihtiyacınız olabilir. İşitme testi nerede yapılır? İşitme testi acı verir mi? gibi sorular özellikle ilk kez test yaptıracaklar için merak edilen konulardan. 

İşitme Testine Gerçekten İhtiyacınız Var Mı?

Normal ve sağlıklı bir işitme, ses dalgaları kulağınıza girerek kulak zarınızın titremesine neden olduğunda gerçekleşir. Titreşim, dalgaları kulağa doğru hareket ettirir ve burada sinir hücrelerini beyninize ses bilgisi göndermeleri için tetikler. Bu bilgi duyduğunuz seslere çevrilir. İşitme kaybı durumunda kulağın bir veya daha fazla bölümünde, kulağın içindeki sinirlerde veya beynin işitmeyi kontrol eden bölümünde bir problem varsa ortaya çıkar. 

Genel olarak yaşa bağlı işitme kaybı yaygın olarak görülmektedir. 65 yaşın üzerindeki yetişkinlerin yaklaşık üçte birinde, çoğu zaman sensörinöral tip olmak üzere bir miktar işitme kaybı vardır. İşitme kaybı teşhisi konulursa, durumu tedavi etmeye ve en etkin şekilde yönetmeye yardımcı olabilecek atabileceğiniz birçok adım vardır.

İşitme testleri, bir işitme sorununuz olup olmadığını ve ne kadar ciddi olduğunu net olarak belirlemek için kullanılır. Bir işitme testi yaptırmanızın gerekip gerekmediğini aşağıdaki belirtilere bakarak anlayabilirsiniz.

  • Arka planda çok fazla gürültünün olduğu ortamlarda başkalarının ne dediğini anlamakta güçlük çekmek, 
  • İnsanlardan söylediklerini tekrar etmelerini isteme ihtiyacı,
  • Tiz sesleri duymada sorun,
  • TV izlerken sesini açmanız gerekiyorsa,
  • Kulaklarınızda çınlama sesi duyuyorsanız.


İşitme Testi Yaptırabileceğiniz Yerler

Öncelikle bu testler kulak burun boğaz uzmanı (KBB), kulak, burun ve boğaz hastalıkları ve durumlarının tedavisinde uzmanlaşmış bir doktorun yönlendirmesi ile yapılmaktadır. 
İşitme kaybının teşhisi, tedavisi ve yönetimi konusunda uzmanlaşmış bir sağlık hizmeti sağlayıcısı olan odyomeristler tarafından yapılmaktadır. 

İşitme testi yaptırmak için bulunduğunuz bölgede size en yakın devlet hastanesi, özel hastaneler ya da işitme merkezi kliniklerine gidebilirsiniz. 

Online işitme testi

Online olarak bir bilgisayar üzerinden işitmenizi test etmeniz amacıyla hazırlanmış ücretsiz programlar mevcuttur. Kendi kendinize de yapabileceğiniz bu işitme testleri kesin bir tanı koymaz. Yine de potansiyel işitme kaybı derecenizi öğrenmeniz açısından pratik ve hızlıdır. Alt satırdaki linke tıklayarak online işitme testinizi yapabilirsiniz.

Link: https://www.ediisitme.com.tr/online-isitme-testi

Yenidoğan İşitme Testi Nerede Yapılır?

Doğumun üzerinden sekiz saati dolduran her bebek için işitme testi yaptırılabilir. Bebek uyurken yapılabilen bu test sırasında dış kulak yoluna yerleştirilen küçük bir prob ile iç kulağa özel bir ses gönderilir. Birkaç dakika içerisinde test tamamlanmış olur. Bebeklere yapılan işitme testleri acı verici ya da rahatsız edici değildir. Yine de bebeğin bu teste gelirken beslenmesinin yapılması, uykusunu alması gibi onu rahat ettirici detaylara dikkat etmek gerekir. 

İşitme testleri aynı zamanda kulak enfeksiyonu, sıvı veya kulak kiri birikmesi gibi başka sorunların yanında kulak zarında delik veya yırtık olup olmadığını anlamaya da yardımcı olmaktadır. İşitme testine giderken herhangi bir ön hazırlık yapmanıza gerek yoktur. Bu testlerin duymanıza ya da sağlığınıza bir zararı yoktur. Çıkan sonuçlar işitme kaybınız olup olmadığını ve işitme kaybının sensörinöral mi yoksa iletken mi olduğunu göstermektedir. Aynı zamanda işitme kaybı derecenizi öğrenmenizi sağlar. Buna uygun tedavi yöntemleri size sunulur. 

İşitme Testi Sonuçları 

İşitme testleri ile ilgili merak edilen bir diğer nokta ise işitme testi sonuçlarının ne anlama geldiğidir. Hafif derece işitme kaybı bile normal konuşmayı anlamayı zorlaştırabilir. Bu nedenle, birçok yaşa bağlı işitme kaybı yaşayan kişi sosyal durumlardan kaçınır. Bu da izolasyona ve depresyona yol açar. İşitme kaybını tedavi etmek bu sorunların önlenmesine yardımcı olabilir. İşitme kaybı tedavisinde en sık kullanılan yöntemler, işitme cihazları ve koklear implantlardır. Bazı işitme cihazlarının daha gelişmiş işlevleri vardır.  Edi İşitme Cihazları Satış ve Uygulama kliniğimize geldiğinizde sizin için en iyi seçeneği önerecek uzman odyomeristler ile görüşebilirsiniz.

Eğer işitme kaybınız olduğunu düşünüyor ve işitme testi yapılmasını istiyorsanız kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz. Edi İşitme Cihazları Satış ve Uygulama kliniğimize gelerek en güvenilir sonucu alabilirsiniz. Size uygun en iyi işitme cihazı tespiti için gereken testler kliniğimizde yapılır ve işitme sorununuzun yaşam kalitenizi düşürmemesi için ihtiyacına yönelik en uygun cihaz belirlenir. En iyi işitme uyarlamaları için Edi İşitme Cihazları Satış ve Uygulama Merkezi kliniklerinde uzman odyomeristler tarafından işitme testiniz hızlı ve ücretsiz bir şekilde yapılır.


Ücretsiz Cihaz Deneyin!

Ücretsiz işitme cihazı dene
Edi İşitme Cihazları
Hemen Ara