Kanal İçi Cihazlar Gözükür Mü?
Kanal İçi Cihazlar Gözükür Mü? | 29 Eylül 2020

1960’lı yıllardan beri kullanılan işitme cihazları günümüzde çok farklı formlara büründü. Büyük kulak arkası cihazlardan ziyade artık, farklı boyutlar, renkler ve özellikleriyle seçim yapma konusunda birçok farklı alternatif bulunuyor. Teknolojinin de gelişmesiyle işitme cihazı modelleri de dijital hale geldi. 

Kanal içi işitme cihazları dışardan görünmez ve oldukça kullanışlıdır. Bu tip cihazlar için önce kulak izi alınmalıdır. Bunun ardından kulak kanalı içine sığacak şekilde kalıp alınarak üretilir. En küçük tipteki işitme cihazları arasında yer alır.  

Dışardan zorlukla fark edilen bu işitme cihazları aynı zamanda akıllı sistemlerle senkronize bir şekilde çalışabilir. Çevrenizdeki seslerin daha fazlasını net olarak duymanıza olanak tanır. Kulağınızın içine oturacak şekilde ve sadece size özel olarak tasarlanmaktadır. Kulak kanalı içine yerleştirilen kanal içi işitme cihazları göze çarpmayan ve orta dereceli işitme kaybı olan kişiler için harika bir çözümdür. Şahsi gerekliliklerinizi de göz önünde bulunduran işitme uzmanı ile birlikte ihtiyaçlarınız için en uygun işitme cihazını bulabilirsiniz.

Herkes için uygun ve ihtiyaçlarına odaklı bir işitme cihazı vardır. Yaşantınızın çoğunu nasıl ortamlarda geçirdiğiniz, hastalık geçmişiniz ve işitme kaybı türünüz incelendikten sonra işitme cihazı seçimi yapılmalıdır. Eğer genellikle gürültülü yerlerde bulunuyorsanız, spor karşılaşmaları, konserler ya da kalabalık restoranlar gibi bu durumda arka plan gürültüsünü bastıracak küçük işitme cihazları tercih edebilirsiniz. Kolay kullanılan, pratik çözümler sunan işitme cihazları arasında birçok seçeneğiniz mevcut. 

Kanal içi işitme cihazları kulak kanalının 2. kıvrımına yakın veya 2. kıvrımında kemik kısmında yer alan, kulak dışında herhangi bir parçası görünmeyen işitme cihazlarıdır. Duymak istediğiniz seslere kolayca odaklanmanızı sağlar ve çok gürültülü ortamlarda net bir duyuş sunar. 

Kanal içi kulaklıkların boyutları küçük olsa da ses kalitesi konusunda yüksek bir başarı oranına sahiptir. Bu tip cihazlar, başlangıçta kulak kanalı dar olduğu için sonrasında ise sürekli büyüdüğü ve kalıp değiştirilmesi gerektiği için çocukluk döneminde önerilmemektedir. Çocukların işitme sistemi ve kulak yapıları sürekli olarak değiştiği için yetişkinlere uygundur. 

Bu işitme cihazlarının avantajlarından biri de cihazı çıkarmadan birkaç ay boyunca sürekli kullanabilirsiniz. Ayrıca kulak zarına yakın yerleşimi olması nedeniyle arka plan gürültüsü de azaltılmış olur. Dış yapısı nedeniyle kulak içerisindeki tahrişi azaltır. Diğer cihazların aksine kanal işitme cihazı nem alma, kulakta aşınma, yıpranma ve sık bakım gerektiren diğer tüm durumları azaltması nedeniyle de tercih edilebilir.

Zamanınızın çoğunu evde veya sakin ortamlarda geçiren biriyseniz, daha iyi bir konuşma netliği elde etmek için ileri düzeyde sinyal işleme özelliğine sahip bir işitme cihazı almalısınız. Kanal içi işitme cihazları ileri derece işitme kaybı yaşayan bireyler için uygun bir seçenek değildir. 


Kanal içi işitme cihazlarının kısıtları nelerdir? 

Kulağınızın dışında bir parça görünmeyeceği için çıkarmanız gereken durumlarda sıkıntı yaşayabilirsiniz. 

Eğer kulak yapınızdan kaynaklı olarak kulak kanalınızın dar bir yapıda veya çok kısa olması gibi durumlar söz konusu ise kullanımı zor olabilir.

Kulaktaki buşonla tıkanması sonucu cihazınızda hasar meydana gelebilir.

İşitme cihazı ailesinden kanal yerleşimli belirli modellerde olan cihazlarda kullanıcıların duş alması mümkün iken cihazın suya tamamen girmesi uygun değildir.

Kanal içi işitme cihazları yalnızca hafif ve orta şiddetli işitme kaybı sorunlarında etkili bir iletişim yöntemi olabilir. Çok ileri derecede işitme kayıpları yaşayan bireyler için yeterli kazanç sağlanamaz.

Kulak akıntısı, kronik orta kulak problemleri, kulak zarı ile ilgili problemleri olan kişiler için uygun bir kullanım sunmaz. 

Eğer dijital açıdan kolay senkronize olan ve kullanım avantajı sunan bir işitme cihazı arıyorsanız kanal içi cihazlar dijital işlemleme ve 2.4 Ghz gibi bazı bağlantı özellikleri açısından kullanım kısıtı vardır. 

İşitme kaybı derecesine göre işitme cihazı muayenesi için Edi İşitme Cihazları Satış ve Uygulama kliniğimize gelerek en güvenilir sonucu alabilirsiniz. Doğru cihaz tespiti için gereken testler kliniğimizde yapılır ve işitme sorununuzun yaşam kalitenizi düşürmemesi için en uygun cihaz belirlenir. En iyi işitme uyarlamaları için Edi İşitme Cihazları Satış ve Uygulama Merkezi kliniklerinde uzman odyomeristler tarafından ücretsiz işitme testiniz yapılır ve buna göre cihazınız belirlenir.


Edi İşitme Cihazları
Hemen Ara