Kulak Ameliyatı Riskleri Nelerdir ?
Kulak Ameliyatı Riskleri Nelerdir ? | 11 Ağustos 2021

Kulak ameliyatı riskleri kulak bölgesindeki çeşitli hastalıkların giderilmesi için ameliyata girecek olanlar tarafından merak ediliyor. Her ameliyatta olduğu gibi kulak ameliyatında da çeşitli riskler bulunmaktadır. Bu yazıda kulak ameliyatı nedir ve kulak ameliyatı nasıl yapılır sorularına odaklanıyoruz.

Kulak Ameliyatı Nedir, Ne Zaman Yapılır?

Kulak ameliyatı gerektiren durumlar çok farklı olabilmektedir. Kulak için ameliyat “kepçe” olarak tabir edilen kulak yapısının düzeltilmesi için estetik amaçlarla da yapılabilir ya da kulağın iç kısmındaki işitme ve zar gibi sorunları gidermek amacıyla da yapılabilmektedir. Kulak ameliyatının riskli olduğu durumlar orta kulağa ya da kulak zarına doğru yapılan müdahalelerdir. 

Kulak zarının delinmesi, orta kulakta meydana gelen hastalıklar, mastoid kemik içindeki iltihap oluşumu gibi durumlar kulak ameliyatını gerektirir. Bu ameliyat kapsamında hastalığın boyutuna bağlı olarak kulak zarında meydana gelen deliğin onarılmasını, zar onarımının yanında orta kulaktaki ses iletimini sağlamakta olan kemikçik sisteminin onarılmasını, mastoid kemik içine ilerleyen iltihabın temizlenmesi ya da hepsinin bir kombinasyonu olarak gerçekleşir. 

Kulak zarı, dış kulağınız ile orta kulağınız arasında ses dalgaları çarptığında titreşim yapan ince bir zardır. Sürekli olarak tekrarlanan kulak enfeksiyonları, ameliyat veya travma gibi etmenler kulak zarınızda veya orta kulak kemiklerinizde ameliyatla düzeltilmesi gereken hasara neden olabilir. Kulak zarı veya orta kulak kemiklerinde hasar, işitme kaybına ve kulak enfeksiyonu riskinin artmasına neden olabilir. Ameliyattan sonra kulak bakımına dikkat etmeniz gerekmektedir. 

Kulak ameliyatının yapılışı kulak bölgesine ulaşma açısından oldukça beceri ve uzmanlık isteyen bir operasyondur. Kulak zarında delik olan ama önemli bir işitme kaybı yaşamayan ve kulağa su kaçmadıkça akıntı da yaşanmayan hastalar için bu ameliyat daha rahat geçmektedir. İltihabın oluştuğu ve burun ve sinüs bölgelerine de sıçrama yaşandığı durumlarda ise kulak bölgesine ulaşmak için farklı ameliyat teknikleri uygulanmaktadır. Orta kulak ve mastoid kemik içinde kolesteatoma ismindeki kemiğin eritilerek iltihaplı dokunun saptanma yapılması durumunda ise en kısa zamanda ameliyat ile bu iltihabın temizlenmesi gerekmektedir. İşitme sistemini kalıcı olarak zarar verecek bu durumlar için de ameliyat yöntemi farklılık göstermektedir.

Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kulak ameliyatı yapılışı için öncelikle mevcut durum teşhisi yapılır ve müdahalenin hangi duruma yönelik olarak sağlanacağına karar verilir. Hastanın durumu, deliğin zar üzerindeki yeri, kulak kanalı yapısı, ameliyat esnasında kulak arkasında mastoid kemiğe müdahale olup olmayacağı gibi durumlar ameliyat yöntemini de tayin etmektedir.

Ameliyat esnasında orta kulakta ve mastoid kemik kısmında mikroskop altında farklı cerrahi teknikler uygulanmasına karşın ciltte kesi işlemi de yapılmaktadır. Kulak ameliyatı kulak kanalının içinden, kulak içinden ya da kulak arkasından yapılacak kesiler ile yapılır. Zarda meydana gelen ufak bir deliğin onarılması için kesi olmadan da kulak kanalı yolu ile ameliyat yapılmaktadır ancak zarın orta ve arka kısmındaki deliklerde ise kulak içinden müdahale yapılması gerekmektedir. 

Kulak Ameliyatı Riskli midir?

Kulak ameliyatı riskleri açısından ancak diğer ameliyatlar kadar risk taşımaktadır. Kulak ameliyatı gerekli durumlarda yapıldığı için ameliyatın yapılması önemlidir aksi halde kulakta ya da işitme yetisinde kalıcı sorunlar oluşacaktır. Her zaman olmamakla birlikte kulak ameliyatı sonrasında şu durumlar görülebilir;

  • Dilde tat değişimi
  • İşitmenin tam olarak düzelmemesi,
  • Kulak zarında deliğin kapanmaması
  • Yüz felci, 
  • Orta kulağın iltihap kapması 
  • Menenjit oluşumu.

Her ameliyatta olduğu gibi kulak ameliyatında da öncesi, sırası ve sonrasında oluşabilecek her komplikasyonu sıralamak mümkün değildir. Kişinin yaşı, hastalık geçmişi gibi faktörler etkilemektedir. Kulak ameliyatı öncesinde merak ettiklerinizi doktorunuza danışabilirsiniz. Kulak ameliyatı sonrası işitme kaybı gelişebilir. Fakat bu çok nadirdir. Genellikle operasyon sonrası işitme daha iyi durumda olacaktır. 
Göz komplikasyonları da kulak operasyonu sonrası ortaya çıkabilmektedir. Kulak ameliyatını takiben yüz felci ile ilgili en büyük tıbbi sorun, gözün kuru ve korunmasız hale gelmesidir. Daha sonra enfekte olabilir veya tahriş olabilir. 

Kulak çınlaması sorunu yaşıyorsanız ameliyattan önce olduğu gibi genellikle ameliyattan sonra da tinnitus yani çınlama aynı kalır. Hastaların yaklaşık %30'unda tinnitus daha az görülmektedir. Kulak ameliyatı öncesi ve sonrası sorularınız için Edi İşitme Cihazları Satış ve Uygulama kliniğimize gelerek detaylı bilgiyi alabilirsiniz. 


Edi İşitme Cihazları
Hemen Ara