Kulak Çınlaması neden olur?
Kulak Çınlaması neden olur? | 6 Mayıs 2021

Kulak çınlaması tek taraflı ya da aynı anda iki kulağı birden rahatsız edici semptomlar bütününe denir. Çınlama sırasında meydana gelen sesin bir dış kaynağının olması şartı yoktur. Kişilerin o an çevrelerinde kim varsa sesi algılaması söz konusu olmaz. Her ne kadar sık görülen bir problem olsa da anatomik ve fonksiyonel değişikliklere bağlı bir şekilde meydana gelmesinden dolayı dikkat edilmesi gerekir. Kulak çınlaması neden olur ve kulak çınlaması tedavi yöntemleri nedir bu yazıda inceliyoruz. 

Uzun süre boyunca yüksek sese ya da çok sessiz ortamlara maruz kalmak zorunda kalmanın yanı sıra travma olarak meydana gelebilir. Genel olarak yaşla ilişkili olarak meydana gelen işitme kayıpları ya da dolaşım sistemi problemleri gibi sorunlar ile başlayabilen kulak çınlaması yani tinnitus kolayca tanı konulabilen bir işitme sorunudur. 

Kulak çınlaması nedenleri

Kulak çınlaması nedenleri bilinirse tedavisi de ona göre kısa sürede uygulanacaktır. En fazla bir hafta devam eden kulak çınlaması oldukça yaygın olan problemlerden bir tanesidir. Patolojik olarak meydana gelen çınlama belirtileri uzun sürerse kesin olarak doktora gitmek gerekir. Sadece hastalar tarafından duyulan çınlamalarının birçok nedeni yer alabilir. Bunlar;

 • Yüksek sese maruz kalmak
 • İç kulak hücrelerinde zarar görme 
 • Kulak zarında delinme 
 • Yabancı cisimler 
 • Şeker hastalığı 
 • Maniere 
 • Anemi 
 • Menopoz 
 • İşitmeye engel olan sinirleri etkileyen lezyolar
 • Yanlış ilaç kullanmak 
 • Nörolojik rahatsızlıklar
 •  Anevrizma denen damarlarda meydana gelen genişlemeler
 • Orta kulakta yer alan kemiklerin ya da eklemlerin sert bir hale gelmesi 
 • Orta kulak iltihapları gibi durumlardan dolayı meydana gelebilir.

Kulak çınlamaları her ne kadar ciddiye alınmıyor olsa bile beraberinde birçok sorunu meydana getirebilir. Alerji, kan basınçlarında değişme gibi birçok soruna neden olabileceği gibi ilerleyen süreçlerde duyma oranlarında kayıplara da neden olur. Bu yüzden de belirtileri meydana gelen herkesin aksi sorunlar ile yüzleşmemesi için anında doktora gitmek gerekir. Belirli sağlık sorunlarını beraberinde getirecek olmasından dolayı oldukça dikkatli olmak ilerleyen süreçlerde meydana gelecek sorunların önüne geçer. 

Özellikle kulak çınlaması işitme kaybı ile beraber gelişebilir. İç kulağınızda (koklea), kulağınız ses dalgaları aldığında hareket eden küçük, hassas tüy hücreleri vardır. Bu hareket, kulağınızdan beyninize (işitme siniri) giden sinir boyunca elektrik sinyallerini tetikler. Beyniniz bu sinyalleri ses olarak yorumlar.

Kulak Çınlaması Tedavisi

Tinnitus yani kulak çınlaması genellikle yaşa bağlı işitme kaybı, kulak yaralanması veya dolaşım sistemi problemi gibi altta yatan bir durumdan kaynaklanır. Çoğu insan için tinnitus, altta yatan nedenin tedavisi ile ya da gürültüyü azaltan ve maskeleyen diğer tedavilerle iyileşir. Bu yöntemler kulak çınlamasını tam olarak bitirmese de daha az fark edilir hale getirir.
Yüksek sese sürekli olarak maruz kalmak kulaklardaki sinirlere zarar vererek işitme kaybına ve kulak çınlamasına neden olabilir. Yüksek seslerden kaçınamıyorsanız, işitme duyunuzu korumaya yardımcı olması için kulak koruması kullanabilirsiniz.

Kardiyovasküler sağlığınıza dikkat edin. Düzenli egzersiz, doğru beslenme ve kan damarlarınızı sağlıklı tutmak için başka adımlar atmak, obezite ve kan damarı bozukluklarına bağlı kulak çınlamasını önlemeye yardımcı olabilir.

Bunun yanında işitme cihazı kullanıyorsanız birçok işitme cihazında bulunan kulak çınlamasını maskelemeye yarayan uygulamalardan faydalanabilirsiniz. Bu uygulamalar hakkında detaylı bilgi almak ve bunun yanında ücretsiz işitme testi uygulaması için Edi İşitme Cihazları Satış ve Uygulama kliniğimize gelerek işitme kaybı derecesi hakkında en güvenilir sonucu alabilirsiniz. İşitme kaybınız olduğunu düşünüyorsanız, doğru cihaz tespiti için gereken testler kliniğimizde yapılmaktadır ve işitme kaybının yaşam kalitenizi düşürmemesi için en uygun cihaz belirlenir. 

Kliniğimizde yer alan işitme cihazları, en yüksek standartlara göre programlanmış ve şirket içi odyolog ve işitme uzmanlarından oluşan ekibimiz tarafından test edilmiş, yüksek kaliteli, tıbbi cihazlardır. İşitme kalitenizi iyileştirmeye hazırsanız, uygun fiyatlı yüksek teknolojili işitme cihazlarımız hakkında daha fazla bilgi edinmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz. En iyi işitme uyarlamaları için Edi İşitme Cihazları Satış ve Uygulama Merkezi kliniklerinde uzman odyomeristler tarafından ücretsiz işitme testi yapılmaktadır. 
 


Edi İşitme Cihazları
Hemen Ara