Kulak Cızırtısı Nasıl Geçer?
Kulak Cızırtısı Nasıl Geçer? | 18 Ekim 2021

Kulak cızırtısı halk arasında yaygın olarak görülen şikayetlerdendir. Böyle bir durumla karşılaşan kişi bunu basit bir rahatsızlık olarak görmeden problemin kaynağını doktora giderek öğrenmelidir. 

Kulak cızırtısı nasıl geçer sorusu merak edilen konulardandır. Bazen bu durum kişide bulunan hastalıkların veya daha büyük boyutta bir problemin oluşacağının ön belirtileri olabilir. Teknolojik cihazlarla hastane ortamında yapılacak tetkikler doğrultusunda kan değerleri üzerinden belirli bir tanıya varılır. Böyle bir sorunu sürekli yaşamakla beraber hayatının belirli bir alanında varlığını hisseden bir kişi dikkatli olmalıdır. 

Vücudunda var olan ve belirli ilaçlar kullanarak dengelemeye çalıştığı rahatsızlığında sebep olabilir. Kulak içerisinde bulunan kulak zarı kulağın genel mekanizmasının rahat bir şekilde birim faaliyetini gerçekleştirebilmek için uygun donanıma sahiptir. Ancak burada meydana gelen kulak yolu tıkanmaları ve iltihaplanmasından kaynaklı olarak huzursuzluk veren bir kulak cızırtısı hissedilebilir. Bunun dışında kişinin yaptığı meslek doğrultusunda da zamanla aşınmaya uğrayan kulak iç yapısı karıncalanma, kulak cızırtısı ve hışırtısı gibi çeşitli semptomlarla karşılaşabilir.

Yüksek seste kulak cızırtısı kulağın eski işlevini yitirmeye başladığının işaret olabilir. Bu özellikle yüksek tansiyona sahip olan bireyler başta olmak üzere şeker hastalığı bulunan kişilerde sıklıkla görülen bir durumdur. Kullanılan ilaçların etkisi düşük kaldığı süreçlerde ya da aksatılan ilaç kullanımlarında sıklıkla karşılaşabilmek de mümkündür. Yüksek seste cızırtı problemi ile karşı karşıya kalması beyinde veya kişinin damarlarında oluşan bir tıkanıklıktan kaynaklı olarak kulağın az duyması sebebiyle yaşanıyor olabilir. Kulak duyma noktasında işlevselliğini yitirir ve duyum eşiğinin sıklığı azalır. Bu zor bir şekilde kişileri anlayabilmenin dışında dışarıda oluşan yüksek sesten de büyük rahatsızlık duyulmasına sebep olacaktır. Böyle bir durumda doktora danışarak bir kulak röntgeni çektirilmeli ve gerekilen tedavilere başlanmalıdır.
Kulak cızırtısı problemi ile karşı karşıya kalan bir birey sürekli olarak cızırtı ile beraber başlayan baş ağrıları ve vücut mekanizmasındaki denge kaybı daha ileri boyutlu bir hastalığın varlığına işaret eder. Beyinde sinsi bir şekilde meydana gelmeye başlamış olan tümör kendini kulak cızırtısı belirtisi ile göstermeye başlar. Çocuklarda ve yaşlı grubunda sıklıkla görülen bu durum kulak içerisindeki sıvı kaybı veya orta kulakta yaşanan iltihaplanmadan dolayı meydana gelebilir. Sonuç itibari ile işitme kaybına sebep olabilecek bir süreci içeren bu durumdan en az riskle çıkabilmek için gerekli tedavilerin bir doktor gözetiminde yapılması gerekmektedir.

Kulak Cızırtısı Neden Olur?

Kulak cızırtısı neden olur sorusu üzerine yapılan araştırmalarda birden çok sebep ortaya çıkarılmıştır. Vücudun bağışıklık sisteminin zayıflaması doğrultusunda oluşan enfeksiyon riskleri kulak bölgesinde önemli duyusal kayıplara sebep olur. Bu yönüyle kulak içinde yaşanan iltihaplanmadan kaynaklı olarak kulak cızırtısı problemi ile karşılaşılabilir. Gündelik hayat içerisinde oluşan yüksek gürültüye maruz kalmamak veya iş yerinde oluşan gürültüden kaynaklı kulak deformasyonunu engellemek amacıyla kullanılan çeşitli tıkaçlar doğru kullanılmadığı takdirde kulak cızırtısına sebep olabilir. İlerleyen boyutta önemsenmeyen ve önlemi alınmayan kulak cızırtısı beyinde tümör gibi bir hastalığın ortaya çıkması süreci ile büyük bir risk oluşturabilir. Bunun dışında tedavi edilmeyen kulak cızırtısı problemleri önemsenmediği takdirde kişi sosyal ortama girmekten huzursuzluk duymaya başlar. Bu da bir zaman sonra kişinin yalnızlaşması ve bundan dolayı depresyon gibi çeşitli psikolojik rahatsızlıklar yaşamasına sebep olacaktır.

Müzik dinlerken kulak cızırtısı hafife alınmaması gereken bir durumdur. Uzmanların özellikle uyardıkları yüksek şiddetli desibele sahip olan sesin birebir kulaklık aracılığı ile kulak yoluna iletilmesi zaman sonra işitme kaybına yol açabilir. Bunun başlangıcı kulakta oluşan cızırtı ile kendini göster gösterir. Bu sebeple uygun olan ses şiddeti 85 desibel olarak tespit edilmiştir. 

Önlem olarak sesin şiddeti belirli bir seviyeye getirilerek kulaklık kullanımında azaltılmaya gidilmelidir. Satın alınan kulaklığın kalitesi de bu anlamda önemli olmaktadır. Gündelik hayatın içerisinde aşırı stresli bir ortamda bulunmak zorunda kalmak, vücudun vitamin ve mineralini yitirmesinden kaynaklı oluşan kansızlık, kalp ve damar bölgelerindeki çeşitli rahatsızlık ve tıkanma belirtileri, yüksek tansiyon, kolesterol ve şeker gibi rahatsızlıklar kişinin yaşamış olduğu çeşitli travmalardan kaynaklı olarak da bu problem yaşanabilir.

Kulak cızırtısı şikâyetiniz bulunuyorsa Edi İşitme Cihazları Satış ve Uygulama kliniğimize gelebilirsiniz. Bunun yanında ücretsiz işitme testi için gelerek işitme kaybı derecesi hakkında en güvenilir sonucu alabilirsiniz. 
 


Edi İşitme Cihazları
Hemen Ara