Kulak Kıkırdağı Ne Zaman İyileşir
Kulak Kıkırdağı Ne Zaman İyileşir | 30 Aralık 2020

Farklı nedenlerden dolayı kulak kıkırdağında hasar meydana gelebilir. Özellikle kepçe kulak ameliyatından sonra iyileşme süresi ameliyat olacak veya olan kişiler tarafından merak edilir. Kulak kıkırdağında iyileşme süreci ise neden hasar aldığına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Travma sonucu meydana gelen hasarlar kendiliğinden iyileşme gösterebileceği gibi iyileşme sürecinde çeşitli komplikasyon sonucu süre uzayabilir ve takip edilmesi gerekebilir. Kulak kıkırdağı ne zaman iyileşir soruna nedenleri üzerinden cevaplamak gerekir.

Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe kulak sorunu herhangi bir kayıp ve zarar sağlamadığı için hastalık olarak görülmez. Fakat kepçe kulak sorunu kişinin psikolojik olarak etkilemesi, sosyal çevresinde sorun teşkil etmesi ve estetik açısından güzel bulunmamasından dolayı kulak kepçe kısmına yani kıkırdak yapısına müdahale edilmesidir. Kıkırdaklara olması gerektiği şekli vermek amacıyla ortalama 40 dakika süren basit bir ameliyattır. Hastanın durumu ve uzmanın tercihe bağlı olarak genel veya lokal anestezi işlemi uygulanır.

Kepçe kulak ameliyatı sonrasında aynı gün içerisinde veya bir gün sonra taburcu işlemi uygulanır. Ameliyatta genellikle dikiş kullanılmaz. Kulak kıkırdağı ne zaman iyileşir? Dikiş işlemi uygulanmayan doku çok hızlı bir şekilde iyileşme süreci başlar. Ameliyat sonrasında 1-2 gün içerisinde duş alınabilecek kadar dokular kaynar. Tam iyileşme ve kulak şeklinin oturması kişiye bağlı olarak 1 veya 2 hafta sürebilir. 

Güreşçi Kulağı Sendromu

Kulak kıkırdağı çeşitli nedenlerden dolayı hasar alabilir. Bu nedenlerden birde bir künt cismin çarpması veya düşmesi sonucunda güreşçi kulağı olarak bilinen kulak kıkırdağının kırılması ile sonuçlanır.  Güreş, box gibi şiddetli sporlarla uğraşan kişilerde sık görülen kulak kıkırdağının kırılmasıdır. Ezilen, kırılan, kulak kıkırdağı morarır ve kan birikir. Bu durumda sonucunda, baş dönmesi, kulak ağrısı, mide bulantısı ve denge kaybı gibi yan etkiler görülebilir. Ezilen ve kırılan kulak kıkırdağı ne zaman iyileşir? Öncelikle darbe aldıktan sonra buz kompleksi uygulanması gerekir. Sonrasında en yakın uzman hekime gösterilmesi ve kulan içine dolan kanın boşaltılması gerekir. Kulak içine dolan sıvı eğer alınmaz ise 7 ile 10 gün içerisinde sertleşerek kıkırdak dokusu ile birleşir bu durumda cerrahi müdahale gerektirir.

Güreşçi kulağı sorunu ameliyatla düzeltilmesi durumunda, kulak arkasına kesi açılarak kulak kıkırdağına istenilen görüntüyü vermek için bazı metotlar kullanır. Bu ameliyat sırasında fazla kıkırdak çıkarttırır ve istenilen görüntü için çeşitli müdahaleler yapılır. Güreşçi kulağı ameliyatı sonrası kulak kıkırdağı 10 gün ile 15 gün arasında iyileşme gözlenir.

Delme İşlemi Sonrası Kulak Kıkırdağının Hasar Alması

Kulak kıkırdağı insan anatomisi gereği hassas bölgeler arasında yer alır. Kıkırdak dokusu kemik dokusuna göre daha kolay iyileşse de dışarıdan müdahale sonucu iyileşme süreci uzayabilir. Ameliyatlardan farklı olarak piercing veya küpe işleminde iyileşme daha uzun sürer. Piercing ve küpenin daha geç iyileşmesinin nedeni ise içerisinde metal veya plastik bir parçanın olmasıdır. Kıkırdak dokusu bütünlüğü sağlamak için sürekli kendini yenileyecek ve oluşan yarayı kapatmak isteyecektir. Bu durumda kızarıklık, kaşıntı, şişkinlik ve ağrı gözlenecektir. Şiddetli belirtilerde ise bir hekime başvurulması gerekir. Kulak kıkırdağını delme işlemi sonrasında 6 ile 8 hafta boyunca alerji veya iltihap var mı diye gözetlenmesi gerekir. Kulak kıkırdağı ne zaman iyileşir? Piercing veya küpe ile delme işlemi sonrasında kulak kıkırdağı 3 ay ile 1 sene arasında iyileşme süreci gözlenir.  Kıkırdak kaza delinmiş ve içerisinde materyal yok ise 1-2 hafta içerisinde iyileşir.


Edi İşitme Cihazları
Hemen Ara