Kulak Kiri Nasıl Temizlenir ?
Kulak Kiri Nasıl Temizlenir ? | 17 Ocak 2021

Yaygın olarak halk arasında kulak kiri olarak tanımlanan, kulak tıkanıklığı durumuna sebep olan tıptaki adı ile “buşon” vücudun doğal bir salgısıdır. Aslen vazifesi kulak zarını dışarıdan gelen bakteri, toz ve kirlerden korumaktır. Kulak kiri sanıldığı gibi zararlı bir oluşum değildir. Tıkanıklık nedeniyle oluşan rahatsızlığa bilinçsiz bir şekilde dışarıdan kulak çubuğu, sert cisimler ile kulağa müdahaleler kulak zarına zarar verebilir. Muhtemel kulak tıkanıklıkları için uzmanlardan tıbbi yardım almak gerekir.

Kulak Kirinden Korunmak

Havada bulunan toz zerrelerinin kulak sıvısı ile birleşerek katı hale gelmesi neticesinde kulakta kir ve tıkanıklıklar oluşur. Bu sebeple;

 • Kulağa yabancı cisimler ile müdahale edilmemeli,
 • Tozlu ve kirli ortamlardan uzak durmaya çalışmalı,
 • İşitme cihazı, kulaklık kullanımı gibi durumlarda dikkatli olmak,
 • Deniz ve banyo gibi su ile temas edildiği durumlarda kulak tıkanıklığı sebebine mahal vermemek

Kulak Kiri Sebepleri

Her yaş grubunda şikayete sebep olabilen kulak tıkanıklıkları insanların sosyal hayatında yaşam kalitesini düşürebilir. Bazen basit bir soğuk algınlığı, bazen de dış kulakta olan yapısal darlık sebebiyle halk tabiriyle kulak kiri tıptaki adı ile buşon kulak dışına atılamadığı zaman sıkıntılı bir süreç başlayabilir. Bazı belirtiler ile kulak tıkanıklıkları tespit edebilir ve bir uzmana başvurabilirsiniz. Kulak tıkanıklığı ile birlikte baş gösteren birtakım rahatsızlıklar olabilir. Bunlardan bazıları:

Kulakta basınçlı ağrı hissi,

 • İşitme kaybı,
 • Kulakta çınlama, uğultu, yankı,
 • Kulakta kaşınma hissi,
 • Kulaktan koyu bakır reni akıntı gelmesi

Bu ve benzeri durumlarda öncelikle kulak burun boğaz uzmanına başvurulmalıdır.

Kulak Kirine Sebep Olan Etkenler

Kulak tıkanıklıkları için yapılan en büyük yanlış kulak çubuğu ve sert cisimler ile müdahaledir. Bu durum kulakta mevcut olan kulak kirinin kulak zarına doğru itilmesine sebep olur. Kulak çubuğu, Enfeksiyon riskini artırır ve kulağı dıştan gelecek olan toz ve partiküllere karşı savunmasız bırakır.

Uzman hekimler muayene neticesinde basit ve kısa süren temizleme işlemleri ile uygun bir tedavi yöntemi belirleyeceklerdir. Genel olarak kulak kiri yumuşatmak için solüsyon püskürtülerek temizleme yapılır. Vakumlama yöntemi, küret denilen kulak içi temizleme cihazları da sıklıkla kullanılır.

Önemle dikkat edilmesi gereken bir mevzu da çocuk ve bebeklerde kulak tıkanıklıkları hafife alınmadan acil olarak tedavi edilmelidir. Yapısal bir bozukluk sebebi ile olabilecek tıkanıklıklar erken dönemde kalıcı hasar vermeden tedavi edilmelidir.

Evde Uygulayabileceğimiz Tıkalı Kulak Açma Yöntemleri

Evde doğal yöntemlerle kulak tıkanıklığına sebep olan kulak kiri temizleme yöntemleri vardır. Bunlardan birkaçı;

 • Eczaneden alacağınız kulak kiri yumuşatıcısı damla ile kirin dışarı atılmasına yardımcı olabiliriz.
 • Saf zeytinyağı ile kirin yumuşaması atılımın kolay olmasına destek olabilir.
 • Bebek yağı damlatılması da yaygın olarak kullanılır.
 • Burun delikleri kapatılarak nefes alıp vermeye çalışmak.

Bu öneriler sadece acil durumlarda destek amaçlıdır ve kesin tedavi değildir. En kısa zamanda uzman bir hekime başvurmak gerekir.


Edi İşitme Cihazları
Hemen Ara