Kulak Mantarı Nasıl Geçer?
Kulak Mantarı Nasıl Geçer? | 15 Temmuz 2021

Pek çok kişinin en sık yaşadığı kulak rahatsızlıklarından birisi olma özelliğini gösteren bu durum yaşam kalitesi üzerinde ciddi ölçüde olumsuz bir durum ortaya çıkarmaktadır. Kulak mantarı, kulaklardan birini veya her ikisini de etkileyen bir mantar enfeksiyonudur. Kulak mantarı nasıl geçer ve kulak mantarı tedavisi merak edilen konulardandır.

Kulak Mantarı Nedir?

Kulak mantarı çoğunlukla sık sık yüzen, şeker hastalığı olan veya başka kronik tıbbi ve cilt rahatsızlığı olan kişileri etkilemektedir. Kulak mantarı belirtileri ağrı, kulakta kaşıntı, iltihap, şişme, pul pul olmuş deri, kulakta çınlama ve işitme sorunları olarak verilebilir. Kulak mantarı yüzücülerde sıklıkla görülen bir rahatsızlık olma özelliği taşımaktadır. Yüzme nedeniyle gelişen kulak mantarını önlemek için bir bone veya kulak tıkacı takmak da suyu kulaklarınızdan uzak tutabilir.

Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde kulak mantarı çok daha sık şekilde görülmektedir. Bu yüzden kulak mantarı sorunu oluştuğu zaman hiçbir şekilde durumu riske atmadan en yakın hekime giderek başvuru yapmak büyük bir öneme sahiptir.  

Kulak mantarına neden olan yaklaşık 60 farklı mantar türü vardır. Bu durumun rahatsız edici boyutlara ulaşmasına neden olan yaygın mantarlar arasında Aspergillus ve Candida bulunur. 

Kulak Mantarı Tedavisi

Kulak mantarı genellikle dış kulak üzerinde yer alır ve uzman hekim kontrolünde aspiratör yardımı ile burada yer alan mantarlar alınır. Mantarların alınmasının ardından uzman hekimin ön gördüğü süreler boyunca lokal müdahaleler yapılır ve müdahaleler sonrasında ise durum gözlenir ve belli aralıklarla mantar temizleninceye kadar bu durum bu şekilde devam ettirilir. Kulak mantarı nasıl geçer sorusu bu bağlamda oldukça önemli bir soru olup pek çok kişinin sürekli olarak sorduğu soruların başında gelmektedir. Kulak mantarı eğer tedavi edilmezse kulağın içindeki diğer dokulara kadar yayılma ihtimali yüksektir.  

Kulak mantarı aslında oldukça riskli olan bir rahatsızlıktır. Bu yüzden ortaya çıktığı zaman en yakın hekime giderek bu konuda başvuru yapmak büyük önem taşımaktadır. Kulak mantarı sorunu ile karşı karşıya kaldığınız zamanlarda sizler de hemen bu konuda uzman bir hekime başvuru yaparak profesyonel bir şekilde hizmet alabilirsiniz. Bunun yanında Edi İşitme Cihazları Satış ve Uygulama kliniğimize gelerek gerekli kontrolleri yaptırabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kulak mantarı tedavi edilmediği zamanlarda kulak zarının delinmesine kadar ilerleyen ciddi rahatsızlıkları beraberinde getirebilir. Bu yüzden mutlaka kulak mantarı nasıl geçer sorusunu uzman bir hekime giderek sormak en doğru tercih olacaktır.  Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde kulak mantarı görülme ihtimali çok daha yüksek olduğu bilinmektedir. Hamileler, şeker hastaları, lösemi rahatsızlığı olan kişiler, lenfoma, kemoterapi görenler gibi hastalar risk grubunda yer alan hastalardandır. Bu yüzden mutlaka bu rahatsızlığı yaşıyorsanız kulak içine herhangi bir cisim ya da parmak sokarak müdahale etmemelisiniz. Kulak temizliğine her zaman özen göstermelisiniz. Aşırı nemli, rutubetli ortamlardan uzak durmalı ve banyo sonrasında kulaklarınızı mutlaka yumuşak bir havlu yardımı ile dışarıdan kurulamalısınız. Kulak temizliği insanların yaşam kalitesi üzerinden büyük bir öneme sahiptir. 

Kulak mantarı şikâyeti ile gittiğinizde doktorunuz kir birikmesini ve mantarın neden olduğu akıntıyı gidermek için kulaklarınızı iyice temizleyebilir. Kulaklarınızı temizlemek için durulama veya başka yöntemler kullanabilirler. Kulak temizleme işlemini evde pamuklu kulak çubuğu ile denemeyin veya kulaklarınızın içinde başka aletler kullanmayın. Pamuklu çubuklar ile temizlik sadece kulağın dış kısmında kullanılmalıdır.
Kulak mantarı belirtileri arasında yer alan işitme kaybı yaşıyorsanız ücretsiz işitme testi için Edi İşitme Cihazları Satış ve Uygulama kliniğimize gelerek işitme kaybı derecesi hakkında en güvenilir sonucu alabilirsiniz. İşitme kaybınız olduğunu düşünüyorsanız, doğru cihaz tespiti için gereken testler kliniğimizde yapılır ve işitme kaybının yaşam kalitenizi düşürmemesi için en uygun cihaz belirlenir. İşitme testi sonuçlarını kullanarak, uzmanlarımız size işitme cihazları ve koklear implantlar gibi uygun işitme çözümleri hakkında öneriler sağlayabilir. İşitme cihazları hakkında birçok bilgi alabilir ve bakım, onarım hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz. En iyi işitme uyarlamaları için Edi İşitme Cihazları Satış ve Uygulama Merkezi kliniklerinde uzman odyomeristler tarafından ücretsiz işitme testi yapılmaktadır. Ürünlerimizin yeniliği ve çalışanlarımızın tutkusu aracılığıyla mümkün olan en iyi işitme deneyimini sunmak için çalışıyoruz.
 


Edi İşitme Cihazları
Hemen Ara