Kulak Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?
Kulak Temizliği Nasıl Yapılmalıdır? | 10 Mayıs 2021

Kulak, kulağı korumak ve nemli kalmasını sağlamak, birikintileri dışarıda tutmak ve bakteri büyümesini engellemek için doğal olarak kulak kiri salgılar. Normal koşullarda vücut kulaklardaki kulak kiri miktarını kontrol altında tutar. Çok fazla kulak kiri veya sertleşmiş kulak kiri kulakta tıkanmaya neden olarak kulak ağrılarına, kulaklarda çınlamaya veya geçici işitme kaybına neden olabilir. Kulak kirinin fazla birikmesini önlemek için kulak temizliği nasıl yapılmalıdır?

Kulak kiri olarak da bilinen tıp dilindeki buşon için temizliğin iyi bir şekilde yapılması gerekir. Dış kulak yolunda yer alan bezlerden salgısı yapılan serumen ismindeki salgı, kulak zarının genel olarak zararlı maddelerden korunmasına yardımcı olur. Dış ortamlardan gelmesi söz konusu olan bakteriler, toz ve kir parçaları tehlikelere karşı korunmak için beden tarafından salgılanan bir salgıya denir. Bu salgının görevlerini yerine getirmesinden sonra kuruma ve kulak kepçesine atılmasına neden olur. Hal böyle olunca temizliklerin dikkatli bir şekilde yapılması gerekir.

Kişiler evde sert ve sivri olan cisimler ile kulak temizliği yapmaya çalıştıkları sürede oldukça tehlikeli olduğunu göz ardı etmemesi gerekir. Yapılan bu girişimlerden dolayı serumen salgının silinmesi, kulakta bulunan bakteri, toz ve kire karşı savunmasız bir hale gelmesine neden olur. Kulağa karşı sokulan sivri ve yabancı cisimler, kulaktaki pH dengesi ile yağ asidinin içeriğinin değişmesine neden olurken kulak salgının yok edilmesine ve enfeksiyonlara karşı açık hale gelmesine neden olur. Bilinçsiz bir şekilde yapılan hareketlerden dolayı kulağın iç bölümlerine itilip, kulağın tıkanmasına neden olabileceğine işaret eder. 

Kulak Temizliği Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kulak temizliği sırasında dikkat edilmesi gerekenler bilinirse aksi bir durum meydana gelmez. Kulağın çok hassas bir organ olmasından dolayı yapılan işlemlerin doktor kontrolünde olmasına özen göstermek gerekir. Her ne kadar kulak çubukları kulağın iç kısımlarını temizlemek için kullanılıyor olsa bile iç kısımlara asla bir cisim değirmemek gerekir. Sadece kulak kıvrımları bu çöpler ile temizlenmelidir. Serumen yapısına zarar verilmesi evlerde söz konusu olabilir. Bu yüzden evlerde kulak temizliği yapılacak olduğu zaman sadece dış kısımlar yapılmalı ve asla iç kısımlara ellenmemelidir. 

Kulak temizliği işlemi için doktora gittiğinizde işlem başlamadan önce, kulak burun boğaz doktorunuz kulaklarınızda kulak temizliği ile çıkarılabilecek aşırı kulak kiri ve kalıntı olup olmadığını görmek için kulağınızın içine üzerinde ampul olan otoskop adı verilen bir aletle bakacaktır.

Bazen yiyecek, böcek veya küçük taşlar gibi yabancı maddeler kulağa girebilir. Bu durumlarda amaç, kulağa daha derin girmeden veya hassas kanala zarar vermeden önce eşyaları güvenli ve hızlı bir şekilde çıkarmaktır. Bu nedenle acil olarak doktora başvurmak önemlidir. Kulak burun boğaz doktorunun uygulayabileceği kulağı yıkama işlemi ile bu cisimler zarar vermeden çıkarılmalıdır. 

Kulak Temizletmek Zararlı Mıdır?

Eğer kulakta rahatsızlığa neden olan problem balmumu birikmesi ise, doktorunuz şırınga benzeri bir alet kullanarak muayene odasında kulak temizleme işlemi yapacaktır. Bu alet, kulak kirini temizlemek için su veya tuzlu su karışımını kulağa sokmak için kullanılacaktır. Çok hafif bir baskı hissedebilirsiniz, oldukça kısa süren bir işlemdir. Doktorunuz, hassasiyet ve rahatsızlığa yardımcı olmak için size birkaç gün kullanmanız için bazı kulak merhemleri verebilir. Çok nadiren kulak temizleme işlemi yan etki oluşturabilmektedir. Bazı kişiler kulak temizlendikten sonra hafif baş dönmesi yaşayabilirler. Çoğu zaman, bu yan etkiler işlemden çok kısa bir süre sonra ortadan kalkar.

Kulak temizliği yapılması şart olduğu zaman kesinlikle her şey doktor kontrolünde olması gerekir. Doktor kontrolünde yapılması gereken kulak temizliği için evlerde bir işleme giriş yapılmaması gerekir. Aksi halde kulaklara daha büyük zarar vermek söz konusu olabileceği için dikkatli bir şekilde her işlemin doktor kontrolünde olmasına özen göstermek gerekir. Kulak temizliği ve kulak bakımı nasıl olmalıdır? Evde kulak temizliği için yapabileceğiniz uygulamalar hakkında detaylı bilgi almak için Edi İşitme Cihazları Satış ve Uygulama kliniğimiz ile iletişime geçebilirsiniz. Bunun yanında kliniğe gelerek ücretsiz işitme testi yaptırabilir ve işitme kaybı derecesi hakkında en güvenilir sonucu alabilirsiniz. İşitme cihazları hakkında birçok bilgi alabilir ve bakım, onarım hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz. 
 


Edi İşitme Cihazları
Hemen Ara