Kulak Tüpü Ameliyatı Ne Kadar Sürer?
Kulak Tüpü Ameliyatı Ne Kadar Sürer? | 17 Ağustos 2021

Kulak tüpü ameliyatı konusunda merak edilen pek çok soru var. Bunlardan ilki ameliyat sırasında yapılacak işlemlerdir. Metal ya da plastikten yapılan kulak tüpleri kulak zarına açılan küçük bir delik içerisine yerleştirilir. Kulak tüpleri havanın içeri ve dışarı akışını sağlamak amacıyla takılmaktadır. Hava basıncını korur ve kulak zarının arkasında biriken sıvının boşaltılmasına yardımcı olur. Merak edilen bir diğer soru da kulak tüpü ameliyatı ne kadar sürer sorusudur.

Orta Kulak İşitme Kaybı

Kulak zarı ve iç kulak arasındaki orta kulak tüm vücudun denge ritmini de düzenleyen bir yapıdır. Orta kulakta hava basıncı azaldığında burada sıvı birikmeye başlar. İşitme kemiklerinin hareket etmesini engelleyerek işitme kaybına neden olabilir. Kulak tüpü ameliyatında amaç, işitme kaybını ve sıvı birikmesini engellemektir. Özellikle çocuklarda soğuk algınlığından sonra oluşan kulak enfeksiyonları antibiyotik ya da ameliyat kullanmadan kendiliğinden geçer. Fakat sürekli tekrarlanan orta kulak iltihabı problem yaratabilir. Kulak zarının arkasında iltihaplanma ve sıvı birikmesi nedeniyle ağrı ve işitme kayıplarına neden olan orta kulak iltihaplarında kulak tüpü ameliyatı önerilmektedir.

Kulak Tüpü Ameliyatı

Çocuklarda kulak tüpü ameliyatından sonra tüpün çıkarılması için yeniden operasyona gerek yoktur. Kulak tüpü genellikle bir süre sonra kendiliğinden düşer ve kulak zarı iyileştikçe dışarı doğru itilir. Kulak tüpü orta kulaktaki sıvıyı boşaltır ve çocuklarda gelecekte oluşabilecek enfeksiyonları önler. Bunun yanında çocuğun tekrar sağlıklı bir şekilde duymasına yardımcı olur.

Kulak tüpü ameliyatında amaçlanan, orta kulakta hava basıncının dengelenmesi, ortak kulağa temiz hava girmesini sağlamak ve sıvıların orta kulaktan boğaza akmasına izin vermektir. Kulak tüpü ameliyatı sonrası iyileşme süreci genellikle hızlıdır. Ameliyattan sonra ağrı ya da başka yan etkiler nadiren görülür. Çocuğun işitmesinin sağlıklı bir şekilde ilerlediğinden emin olmak için altı ayda bir doktor ziyaretleri önemlidir.

Kulak tüpü ameliyatları sırasında kulak zarında küçük bir delik açılır ve orta kulaktaki sıvı alınır. Ameliyatı yapan cerrah kulak kanalından kulak zarına ulaşabilir bu nedenle de görünür bir kesik ya da dikiş olmaz. Tüpü kulak zarındaki deliğe yerleştirerek işlemi tamamlar. Kulak tüpü ameliyatı genel olarak 15 - 20 dakika sürer. Kulak tüpleri 7-10 ay içerisinde düşer ve delikler kendi kendine iyileşir. Bazı durumlarda tüplerin operasyonla çıkarılması ve deliklerin cerrahi olarak kapatılması gerekebilir. Ameliyat, çocuklarda genel anestezi yetişkinlerde ise yüzeysel anestezi ile uygulanabilir. Geniz eti de genellikle orta kulak problemlerinde etkili olduğu için çocuk hastalarda kulak tüpü ameliyatı sırasında geniz eti de alınabilmektedir. Orta kulak iltihabı riski kulak tüpü ameliyatı ile büyük oranda düşürülür. İltihap nedeniyle oluşan denge ve konuşma sorunları da böylece ortadan kalkmış olur.

Kulak tüpleri kulak içerisindeki hava akışını ve drenajı düzeltir. Bu nedenle daha az kulak enfeksiyonu geçirme görülür ve işitme kaybı en aza indirilir. İşitmenin düzelmesi ile beraber konuşmada da gelişmeler gözlenir. Sık ya da kalıcı kulak enfeksiyonlarına bağlı davranış ve uyku problemleri de iyileşme göstermektedir. Kulak tüpü ameliyatı geçirse bile çocuklar yine de kulak enfeksiyonu yaşayabilir. Kulak tüpünün çok erken düştüğü operasyonlardan sonra yeniden kulak tüpü yerleştirilmesi gerekebilir. Genel olarak 6-9 ay kalan tüpler kısa süreli tüplerdir. İlk kez kulağına kulak tüpü takılan hastalar için kısa süreli tüpler kullanılır. Tekrar eden bir kulak tüpü uygulamasında ise bir yıldan fazla kalan uzun süreli tüpler kullanılmaktadır.

Kulak zarının arkasında biriken sıvı özellikle de çocuklar için işitme kaybına neden oluyorsa ya da konuşma gelişimini etkiliyorsa kulak tüpü ameliyatı önerilmektedir. Çocuk sık sık kulak enfeksiyonu geçiriyorsa yine doktor kulak tüpü önerebilir.

Kulak tüpü ameliyatı konusunda en doğru bilgiler için Edi İşitme Cihazları Satış ve Uygulama kliniğimize gelerek bilgi alabilirsiniz. İşitme kaybınız olduğunu düşünüyorsanız doğru cihaz tespiti için gereken testler kliniğimizde yapılır ve işitme sorununuzun yaşam kalitenizi düşürmemesi için en uygun cihaz belirlenir. En iyi işitme uyarlamaları için Edi İşitme Cihazları Satış ve Uygulama Merkezi kliniklerinde uzman odyomeristler tarafından ücretsiz işitme testiniz yapılır ve buna göre cihazınız belirlenir.


Edi İşitme Cihazları
Hemen Ara