Kulak Tüpü Ameliyatı Sonrası Duyma Problemi Yaşanır Mı?
Kulak Tüpü Ameliyatı Sonrası Duyma Problemi Yaşanır Mı? | 20 Ağustos 2021

Gençlerde ve yetişkinlerde kulak tüpü ameliyatı uygulaması duyma problemlerine bir çözüm olması için gerçekleştirilmektedir. İnsanlarda bulunan kulak zarı bir duvar niteliği taşımakta olup, dış ve orta kulağı birbirinden ayırmaktadır. Kulak tüpü ameliyatı sonrası duyma problemi yaşanır mı sorusu ise en çok merak edilen konulardandır. Bu yazıda hem kulak tüpü ameliyatı sırasında uygulamalardan hem de ameliyat sonrası süreçten bahsedeceğiz. 

Bu duvarın dışa yakın bölümünde dış kulak yolu bulunur. Dışarıdan gelen havaya açık olup iç tarafında ise orta kulak vardır. Aynı zamanda vücudun denge ritmini düzenler ve normalde hava dolu yapısı vardır.

Ancak hava basıncı düştüğü zaman burada sıvı birikmesi meydana gelir. Bu da işitme kemikçiklerinin hareketine mani olur. Böylece işitme kayıpları meydana gelir. Bu aşamada uygulanan kulak tüpü ameliyatı, söz konusu durumu engellemek için gerçekleştirilmektedir. Böylece bir havalandırma tüpü takılır. Böylece gerekli olan hava ilavesi gerçekleştirilir.

Tüm bunların sonucunda kemikçikler, hareket yeteneğini yeniden kazanabilir. Böylece normal işitme, sağlam bir kulak zarı tekrar elde edilebilir.

Kulak Tüpünün Takıldığı Durumlar Nelerdir?

Çocuklarda ve yetişkinlerde kulak tüpü ameliyatı uygulaması için bazı durumlar gerekmektedir. Bunlar genel olarak aşağıda olduğu gibidir;

  1. Orta kulakta oluşan havalanma bozuklukları
  2. Sürekli oluşan sinüs, burun iltihapları
  3. Geniz boşluğunda meydana gelen tümörler, doku kayıpları
  4. Orta kulakta yapışkan bir sıvı varlığı
  5. Dalma veya uçuş esnasında oluşan barotravmalar

Bunlar arasında kulak zarı çökmeleri gibi farklı maddeler de bulunmaktadır.

Kulak Tüpü Nasıl Yapılır?

Çocuklarda ve yetişkinlerde kulak tüpü ameliyatı yapılmaktadır. Çocuklarda narkoz eşliğinde, yetişkinlerde ise yüzeysel veya yerel anestezi ile uygulanır. Ardından da mikroskop altında dış kulak yolundan girilmek suretiyle kulak zarının çizilmesi yapılır. Sıklıkla alt bölümüne atılarak, bu şekilde sıvı dışarı atılır.

Eğer gerekli görülürse ilgili yere tüp uygulaması gerçekleştirilir. Sıvının tamamen alınmasıyla birlikte kemikçikler, kulak zarı yeniden hareket edebilme kabiliyetine kavuşur. Tüp uygulanması durumunda zara 2 milimetre genişliğinde olan bir tüp takılır. Bir ucu orta kulakta olup, diğeri ise dış kulakta yer almaktadır. Boyutu küçük olup hava dengesinin yeniden kurulması sağlanır. Ameliyattan sonra yaklaşık 4 saat mide bulantısını önlemek için bir diyet verilebilir. Fiziksel aktivitelere ise aynı gün başlanabilmektedir. Hasta ameliyattan sonra günlük yaşantısına rahatlıkla döner ve kulak tüpü herhangi bir rahatsızlık vermez. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta tüp düşene kadar deniz havuz veya banyoya girerken kulağa su kaçırmamak için önlemler almaktır. 

Buna ek olarak çocuklarda ameliyatta geniz eti alınması da yapılmaktadır.

Kulak tüpü ameliyatı sonrası duyma problemi yaşanmamaktır. Yine de kişi işlemden önce işitme kaybı yaşadıysa, daha sonra işitmeyi değerlendirmek için doktor ayrıca bir işitme testi (odyogram) isteyebilmektedir. Normal şartlar altında doktorunuz kulak tüpü ameliyatından bir hafta sonra muayene için sizi çağıracaktır. Kulak tüpleri orta kulağa hava girmesine izin vererek kulak enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olmak için kullanılmaktadır. Su gibi diğer maddeler bazen tüpten girebilir, ancak bu nadiren bir sorun oluşturur. Ameliyattan sonraki süreçte doktorunuz banyo yapmak veya yüzmek için kulak tıkacı önerecektir.
Kulak tüpü ameliyatında hedeflenenlerden biri orta kulak iltihabına bağlı olarak gelişen, işitme kayıplarının ortadan kalkmasıdır. Kulak tüpleri burada sıvı birikmesini engellemekte ve duyma kayıplarını gidermede etkili bir önleyicidir. Kulak tüpü dışarıdan görülmemektedir.

Ameliyat sonrasında geçmeyen ağrı ve ateş, kusma gibi durumlarda doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Çocuğunuzun yeni kulak ağrısı veya ilaçla geçmeyen ağrıları varsa, doktorun reçete ettiği kulak damlalarında bir yan etki oluşursa yine doktor muayenesi gerekmektedir. Kulak tüpü ameliyatından birkaç gün sonra kulak tüpü kendiliğinden düşerse yeniden takılması için doktorunuzla görüşmeniz gerekecektir. 
Edi işitme merkezleri ile aklınıza takılan tüm işitme sağlığı konularında bilgi alabilirsiniz. Kulak tüpü ameliyatı sürecinin tüm evreleri hakkında en detaylı bilgi için kliniklerimize uğrayabilirsiniz. Ücretsiz işitme testi ile işitme cihazları hakkında birçok bilgi alabilir ve bakım, onarım hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz. En iyi işitme uyarlamaları Edi İşitme Cihazları Satış ve Uygulama Merkezi kliniklerinde uzman odyomeristler tarafından uygulanmaktadır.
 


Edi İşitme Cihazları
Hemen Ara