Kulak Uğultusu Yaşayanlar İçin En İyi Çözümler
Kulak Uğultusu Yaşayanlar İçin En İyi Çözümler | 19 Kasım 2020

Kulak uğultusu her yaş grubunda zaman zaman bazı sebeplerden dolayı yaşanan rahatsız edici bir durumdur. Bazı kulak uğuldamaları ciddi rahatsızlıklardan dolayı oluşurken bazıları ise kulakların temiz olmamasından kaynaklanmaktadır. Peki, kulak uğultusu nedir? Kulak uğultusu yaşayanlar için iyi çözümler nelerdir? Kulak uğultusuna en iyi çözümü ne olduğunu ve sebeplerini öğrenmek olacaktır.

Kulak uğultusu vücudun dışarıdan ya da içeriden almış olduğu sesleri farklı ve rahatsız edici bir frekans ile iç kulakta sürekli bir şekilde duyulmasıdır. Bu ses frekansı iç kulaktaki ağırlığa göre farlı seviyelerde olabilmektedir. Ses frekansı tizleştikçe Tinnitus yani kulak içinde çınlama olarak devam eder. Frekans kalınlaştıkça ise sesi uğultu olarak duyumsarız. Bu sesleri kişi özellikle sessiz diyebileceğimiz ortamlarda daha fazla duyumsamaktadır. Özellikle vücudun içinden gelen sesleri daha fazla duyumsaması ve bu seslerin tekdüze bir şekilde devam etmesi kişinin bu durumdan oldukça fazla rahatsız olmasına sebep olmaktadır. Kulak uğultusu nedir sorusunu cevaplamamızın bu uğultuya sebebiyet veren unsurlara bakmak gerekecektir.

Kulak Uğultusunun Sebepleri

Kulak uğultusunun sebepleri arasında en öncelikli olan elbette kulak ve ses ilişkisidir. Gürültülü bir ortamda uzun süre kalmak, anlık yüksek frekanslı seslere kulağı maruz bırakmak, ateşli silah ya da patlama sesleri kulak içindeki duyma sinirlerini zedelemesi ve hasar görmesine neden olmaktadır. Bunun yanı sıra kulak içinde meydana gelen enfeksiyonlar da kulağın tıkanmasına ve bu tıkanma ile kulağın içinde yine bir hasar oluşmasına sebep olur. Aynı zamanda kulakta işitme kaybı var ise bu işitme kaybına bağlı olarak orta kulak ve iç kulak içinde ki duyma kanallarının hasarlı oluşu sesleri olduğu gibi algılamada ciddi sorunlara yol açmaktadır. Bu algılama sorunu ise sıklıkla kulakta uğultuya sebep olabilmektedir. Yine ciddi uğultuya sebep olabilecek başka bir sebep ise kulak içinde biriken kirlerin temizlenmemesidir. Kulağın içinde biriken kirler kulakta tıkanmaya yol açarak sıklıkla kulak uğuldamasına sebep olur.

Kulak Uğultusu Sağlık Problemleri

Kulak uğultusuna yan etkisi olan ve vücutta oluşan başka hastalıklar da sebep olmaktadır. Bu rahatsızlıklar ise ciddi rahatsızlıklar olabilmektedir. Kalp damar, yüksek tansiyon, kolesterol ve nörolojik sorunların yan etkisi olarak kulak uğultusuna sıklıkla rastlanmaktadır. Vücutta oluşan bu hastalıkların kulak uğultusuna sebep olması ise direk olarak kan basıncına etkide bulunması ve bu kan basıncının yükselmesi ile kulakta uğuldama meydana getirir. Bütün bu etkilerin yanında beslenme biçimleri de dolaylı olarak etkilemektedir.

Kulak Uğultusu ve Beslenme

Kulak uğultusu ve beslenme arasında doğrudan bir ilişki olmamasına rağmen uzun vadede ve dolaylı bir şekilde bağlantı mevcuttur. Sağlıksız bir beslenme ile vücudumuzda birçok hastalığa davetiye çıkarmaktayız. Aşırı yağlı yiyecekler, az su tüketmek, düzenli beslenmemek, sigara ve alkolü aşırı tüketmek gibi başlıca yemek bozuklukları zaman içinde vücudumuzda yukarıdaki saymış olduğumuz kalp-damar, tansiyon, kolesterol gibi hastalıklara yol açarak ve bu hastalıklarında doğrudan kan basıncını etkilemesi ile kulak içinde ki uğuldamalara sebebiyet vermektedir. Öyle ki kulak içinde bir rahatsızlığımız var ise bu etkiler doğrudan da görülebilmektedir.

Kulak Uğultusunun Psikolojik Olarak Etkisi

Kulak uğultusu yaşayan kişilerin belli bir kısmında söz konusu bu uğultunun sebepleri biyolojik değil psikolojik sebeplerden kaynaklanmaktadır. Kişinin psikolojik olarak yaşamış olduğu ya da hala yaşamaya devam ettiği bir takım sorunları var ise ve bu sorunların vücutta açığa çıkma şekli olarak kulak uğuldaması yaşayabilmektedir. Bunun yanı sıra kişinin bu uğuldamadan duyduğu rahatsızlık ile bu uğuldamaya yoğun bir şekilde odaklanması ve bir çeşit kısır döngüye girmesine sebep olur. Bu kısır döngü içinde kişi psikolojik olarak oldukça zarar görebilmektedir. Aynı zamanda kişi duygu ya da duyusal olarak rahatsızlık duyduğu durumların tetiklenmesi ile anlık olarak da yaşayabilmektedir bu sorunu. Kulak uğultusunun psikolojik olarak etkisi bu şekildedir.

Kulak Uğultusunun Sebep Olduğu Diğer Rahatsızlıklar

Kulak uğultusunu sık sık ve uzun süreli olarak yaşıyorsanız vücudunuzda ki farklı bölgelerde bazı rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. Bunlardan en öne çıkan ise uğultusun sizde ortaya çıkarmış olduğu stres ve kaygıdır. Bu stres ve kaygı zaman içinde sizde kalıcı olarak psikolojik rahatsızlıkların oluşmasına neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra kulak uğuldaması baş ağrısı, baş dönmesi, denge kaybı ve kulak sinirlerinin hasar görmesine neden olmaktadır. Kulak uğultusunun sebep olduğu diğer rahatsızlıklar arasında en öne çıkan rahatsızlıklar bunlardır.

Kulak Uğultusu Yaşayanlar İçin En İyi Çözümler

Kulak uğultusunun en iyi çözümleri arasında bu uğultuya sebep olan nedeni bulmak yer almaktadır. Bu şekilde altta yatan asıl nedenin çözülmesi ile kulak uğuldamasının da kalıcı olarak önüne geçilmesine neden olunur. Peki, bu altta yatan sebebi nasıl bulacağız? Öncelikli olarak bu sorunu sıklıkla yaşıyorsanız hastanelerin Kulak Burun ve Boğaz bölümlerinden en yakın zamanda randevu almalısınız. Kulak içinde ve duyma sinirleri ile ilgili bir sorun olup olmadığını öğrenmeniz gerekmektedir. Ayrıca kulak içinde kulak kirinin birikimi ile oluşan bir uğuldama ise kulak içi temizleme yaparak sorununuzu çözebilirsiniz. Eğer kulak ile doğrudan bir bağlantı sonucunda bu uğuldamayı yaşamıyorsanız Nöroloji bölümünden bir randevu almanız gerekmektedir. Kafa içinde bulunan kan damarları ya da Kardiyovasküler gibi vücutta bulunan diğer hastalıkların bir yan etkisi olup olmadığına bakılmalıdır. Eğer ki biyolojik sebeplerden ötürü bir kulak uğultusu yaşamıyorsanız mutlaka psikolojik sebeplerine bakılmalıdır.

Kulak Uğultusu Psikolojik Çözümler

Psikolojik sebepler kimi zamanlar biyolojik sebeplerden daha fazla görülmektedir. Aynı zamanda kulak uğultusunu yaşamamak için kulak ve ses ilişkisine de dikkat edilmelidir. Kulak içinde bulunan duyma ve algılama sinirleriniz de hassas ise bu seslerden ilk önce sizin etkilenmeniz muhtemeldir. Kulaklık ile müzik dinlememeniz, gürültülü ortamlarda olabildiğince bulunmamanız, ani seslerden olabildiğince kulaklarınızı korumanız gerekmektedir. Kulak uğultusu yaşayanlar için en iyi çözümler bu şekildedir. Ancak bu uğuldamayı dikkate almaz ve kendiliğinden geçmesini ya da evde kendi yöntemleriniz ile çözümler aramanız ise kulağınız ve işitsel faaliyetleriniz için daha büyük sorunlar oluşturacaktır. Bu sebeple bu konu ile ilgili uzmanların görüşlerini ve önerilerini dikkate almanız sizin için en iyi çözüm olacaktır.


Edi İşitme Cihazları
Hemen Ara