Kulaklarım Hassas İşitme Cihaz Seçimim Nasıl Olmalı?
Kulaklarım Hassas İşitme Cihaz Seçimim Nasıl Olmalı? | 27 Ekim 2020

Kulak arkası işitme cihazları modern teknolojiyle yenileniyor. Daha hafif bir işitme cihazı deneyimlemek isteyenler için mükemmel bir seçim olan dünyanın en küçük kanal içi receiver (RIC) modelini çok seveceksiniz. Bu yazıda özellikle “Hassas kulaklar için işitme cihazı nasıl olmalı?” “Hafif bir işitme cihazı var mı?” sorularını tam olarak karşılayan bir model inceliyoruz. 

RIC İşitme Cihazı 

Kanal için alıcı (RIC) işitme cihazları, yeni nesil yüksek güçlü ve teknolojik olarak gelişmiş işitme cihazları olarak görülmektedir. En çok tercih edilen modellerden biri olmasının sebebi kısmen kulağın arkasına oturması ve teknoloji kullanımı avantajlarını bir araya getirmesidir. Model olarak daha küçük boyuttadır ve daha doğal bir ses üretirler. Aynı zamanda geri bildirimler almazlar. Burada geri bildirim dediğimiz sesler cihazın ürettiği ıslık tarzı rahatsız edici seslerdir. 

Yüksek sesleri net bir şekilde duymak için çaba harcıyorsanız bu cihaz tam size göre. İşitme kaybının ilk belirtilerinden biri yüksek ve tiz sesleri duyamamaktır. Kanal içi alıcılı işitme cihazları yüksek tiz sesleri yükseltir ve aynı zamanda doğal bir ses üretir. Özellikle hafif ila orta derecede işitme kaybı olan bireyler için oldukça uygun bir cihazdır. Bunun yanında daha şiddetli seviyelerde işitme kaybı yaşayanlar için de tasarlanmış birçok kanal içi alıcı işitme cihazı mevcuttur. Hemen hemen tüm kayıp seviyeleri bir RIC işitme cihazı ile tedavi edilebilir.

Yine iki parçalı tasarımları nedeniyle, Kanal İçi Alıcı (RIC) işitme cihazları son derece küçük ve hafiftirler, bu da onları kullanmayı epey kolaylaştırır. Özellikle ilk kez işitme cihazı kullanacaklar için oldukça pratiktir. Kolay takılır ve oldukça hafiftir. Olağanüstü doğal bir ses kalitesi sunmaktadır.

RIC İşitme Cihazının Yapısı

Tasarım açısından Kanal içi alıcı işitme cihazlarını farklı kılan özelliklerin başında, hoparlörünün veya alıcının cihazın dışında bulunması ve kulak zarının yanına yerleştirilmiş ince bir kulak telinin ucunda olmasıdır. Üretilen ses yalnızca çok kısa bir mesafeye daha düşük iletim kaybı ile gitmek zorunda olduğundan, üstün bir dinleme deneyimi oluşturmak için daha az ses enerjisi ve dolayısıyla daha az pil gücü gerekir. Neredeyse görünmez bir bağlantısı vardır. Kulağınızın arkasına oturan kasa genellikle inanılmaz derecede küçük ve incedir ve bunu kulak kubbesine bağlayan tel, birisi özellikle bakmadığı sürece neredeyse görünmezdir. 

Kulak kanalının tıkanması, kanala girişin tamamının bir işitme cihazı veya diğer yabancı nesneler tarafından kapatılması ve bloke edilmesinden kaynaklanır. Bu, kendi sesini çok yüksek sesle duymak, sesinizin bazen boğuk gibi çıkması, yiyecekleri çiğnerken veya yutarken gürültülü sesler duymak ve kulağınızın tıkanması gibi rahatsız edici his gibi sorunlara neden olabilir. 

RIC model işitme cihazlarındaki alıcı / hoparlör, kulak kanalınızın girişini kısmen açık bırakmaktadır. Bu nedenle de bu tarz sorunlar yaşamanız en aza inmiştir. Alıcı üzerinde kulağın içine farklı kulak kubbeleri takılarak çeşitli işitme kayıpları için uygun hale getirilebilir. Çift mikrofon sayesinde gürültülü ortamlarda bile konuşmanın anlaşılmasını iyileştirmeye yardımcı olur.

Kanal için alıcı (RIC) işitme cihazı, kulak kanalına bir kulak tıkacı gibi yerleştirilir. Kulak kanalına girdikten sonra neredeyse çıplak gözle görülmez. Bazı cihazlarda bunları çıkarmak için anten şeklinde bir tırnak bulunur. Kanal içi alıcı işitme cihazları boyut, performans ve uyum açısından farklılık gösteren çeşitli tasarımlarda mevcuttur.

Hangi işitme cihazının doğru olduğu, istediğiniz kişisel özellikler, kulak anatominiz, özel yaşam tarzı ihtiyaçları, bütçe, estetik olarak görünüm ve daha fazlası dahil olmak üzere birçok faktöre bağlıdır. Sizin için doğru stili belirlemek için bir işitme uzmanına danışmak en iyisidir. Hafif, sağduyulu ve pratik kullanım sunan bir işitme cihazı arayışınız varsa RIC işitme cihazı modellerini araştırabilirsiniz.

Edi İşitme Cihazları Satış ve Uygulama kliniğimize gelerek en güvenilir sonucu alabilirsiniz. Size uygun en iyi işitme cihazı tespiti için gereken testler kliniğimizde yapılır ve işitme sorununuzun yaşam kalitenizi düşürmemesi için ihtiyacına yönelik en uygun cihaz belirlenir. En iyi işitme uyarlamaları için Edi İşitme Cihazları Satış ve Uygulama Merkezi kliniklerinde uzman odyomeristler tarafından işitme testiniz hızlı ve ücretsiz bir şekilde yapılır.


Edi İşitme Cihazları
Hemen Ara