Kulakta Sıvı Birikmesi Belirtileri Nelerdir ?
Kulakta Sıvı Birikmesi Belirtileri Nelerdir ? | 18 Haziran 2021

Kulakta sıvı birikmesi belirtileri ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bu durum genel olarak çocuklarda görülür. Belirtileri arasında en önemlisi ise işitme kaybıdır, eğer bir işitme kaybı var ise derhal doktora gidilmesi gereklidir. Ayrıca kulakta ağrı olması ya da vücutta ateşin çıkması gibi belirtiler de gözlemlenebilir.

Eğer çocuk için belirtiler gözlemleniyor ise çocuğun davranışlarına dikkat edilmelidir. Bilgisayarın sesini çok açıyor ise, kulağını çekiyor ise doktora gidilmelidir. Çocuğun elinin sürekli kulağında olması da belirtiler arasında yer alabilir. Derslerindeki başarının bir anda düşmesi ve yüksek sesle konuşmaya çalışması durumunda derhal kulak burun boğaz doktoruna gidilmesi gereklidir.

Kulakta Sıvı Birikmesi Nedir?

Kulakta sıvı birikmesi aslında orta kulakta sıvı birikmesi ile oluşur. Orta kulak normal zamanda az miktarda sıvı üretir ve bu sıvı çoğu zaman östaki borusundan geçer. Kulak zarı arkasında sıvı birikimi oluşur ise kulakta sıvı birikimi meydana gelir. Bu durum ise genellikle çocuklarda oluşur ve farklı sorunlara neden olabilir.

Kulakta sıvı birikmesi kimi zaman kendi kendine geçen bir durumdur. Bu nedenle birçok kişi çocuğunda bu durumun olduğunu fark etmezler ve çocuk kendiliğinden atlatır. Kendi kendine iyileşebilen bu rahatsızlık birçok çocuğun başına gelir. Ancak çocukta gözle görülen belirtiler var ise zaman kaybedilmeden doktora gidilmesi gereklidir. Özellikle işitme kaybı meydana gelir ise ilerleyen süreçlerde kalıcı olarak etkisi olabilecektir.

Kulakta Sıvı Birikmesi Nasıl Tedavi Edilir ?

Kulakta sıvı birikmesi tedavisinde doktor ilk olarak ilaç verecektir. Kişiye 10 ya da 14 gün süre ile antibiyotik tedavisi verilir. Antibiyotiğin yanı sıra kulakta biriken sıvının emilmesini sağlayacak şurup ya da spreyler de verilebilir. Doktorlar eğer gerekli görür ise farklı ilaçlarla da tedavi sürecini destekleyeceklerdir. İlaç tedavisi sonucunda kişiler yeniden kontrole gelirler ve kulak zarı muayene edilir. 3 ay boyunca hastanın kulağında bir değişim oluşmaz ise ameliyat tavsiye edilir. Kulakta sıvı birikmesi ilerleyen süreçte ameliyat ile tedavi edilebilir.

Yetişkinlerde Kulakta Sıvı Birikmesi

Genel olarak çocukların östaki borusunun açısından meydana gelen bir rahatsızlık olması nedeni ile yetişkinlerde görülmez. Ancak nezle gibi üst solunum yolunu etkileyen hastalıklar sonucunda kişilerde görülebilen bir rahatsızlıktır. Kulakta ağrının olması ve boyunda büyüyen bir kitlenin olması gibi durumlarda derhal doktora gidilmesi gereklidir. Kulakta sıvı birikmesi çoğu zaman başka rahatsızlıklar ile karıştırılır ve önemsenmez. Ancak önemsenmediği takdirde tümör oluşumu gibi rahatsızlıklar geç fark edilebilir.


Edi İşitme Cihazları
Hemen Ara