Mastoidit Nedir?
Mastoidit Nedir? | 28 Aralık 2020

Mastoidit Nedir?

Mastoidit, iç ve orta kulağı çevreleyen mastoid adı verilen kemikte meydana gelen bir enfeksiyon çeşididir. Diğer kemiklerden farklı olarak mastoid, hava hücreciklerinden meydana gelir. Yapısı sünger şeklindedir. Bu makalede Mastoidit nedir? Mastoidit belirtileri nelerdir? konularına yer vereceğiz.

Mastoid Kemiği

Hava hücreleriyle dolu mastoid kemik, kafatasının temporal kemiğinin bir parçasıdır. Mastoid hava hücrelerinin kulağın hassas yapılarını koruduğu, kulak basıncını düzenlediği ve muhtemelen travma sırasında temporal kemiği koruduğu düşünülmektedir. Orta kulak içerisinde hava boşluğu sağlamaya yarayan mastoid kemiğinin şekli bal peteği gibi görünmektedir.

Mastoidit Belirtileri Nelerdir?

Kulak enfeksiyonları ile benzer semptomlar görülmektedir. Fakat hemen müdahale edilmesi gerekmektedir. Erken tedaviye başlanmazsa enfeksiyon mastoid dışına yayılabilir.

 • Etkilenen kulakta akıntı,
 • Kulak ağrısı,
 • Ateş,
 • Baş ağrısı,
 • Uyuşukluk,
 • Etkilenen kulakta işitme kaybı,
 • Kulakta şişkinlik ve sarkma
 • Etkilenen kulağın arkasında kızarıklık, şişlik ve hassasiyet şeklinde belirtileri vardır.

Çok sayıda hayati yapı mastoidden geçtiği için enfeksiyon mastoid kemiğin dışına yayılabilir ve ciddi sağlık komplikasyonlarına neden olabilir. Akut mastoidit tipik olarak çocukları etkiler, ancak yetişkinler de etkilenebilir. Bazı kişilerde kronik mastoidit, devam eden bir orta kulak enfeksiyonu ve kulaktan sürekli akıntıya neden olan mastoid vardır.

Mastoidit Nedenleri

Genel olarak orta kulakta gelişen bir enfeksiyonun sonucudur. Orta kulaktan gelen bakterilerin, hava hücrelerine girmesiyle oluşur. Daha yaygın bir neden olarak ise deri hücrelerinin orta kulakta yoğun bir şekilde birikmesi söylenebilir. Yoğun iltihaplanmaya ve enfeksiyonun mastoide daha hızla girmesine yol açan kolesteatom rahatsızlığı da mastoidit nedenleri arasındadır.

Mastoidit ile Gelişebilen Komplikasyonlar

Mastoidit tedavisi zor olabilir çünkü mastoid kemiği kulağınızın derinliklerinde bulunur. Tedavi etkili olmazsa veya enfeksiyon mastoide zarar vermeden tedavi edilmezse ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Mastoidit ile gelişebilen komplikasyonlar;

 • Yüz felci
 • Mide bulantısı, kusma, baş dönmesi
 • İşitme kaybı
 • Beyin apsesi veya menenjit
 • Görme değişiklikleri veya baş ağrıları

Teşhis

Kronik, latent ya da maskelenmiş mastoidit, kronik orta kulak enfeksiyonuna bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Kulakta hassasiyet ve ateş, kızarıklık veya şişme gibi rahatsızlıklar bir doktor tarafından değerlendirilmelidir. Doktor öncelikle kulağın içerisinde enfeksiyon olan bir bölgeye odaklanacaktır. Enfeksiyon şüphesi oluşursa röntgen, kulak sıvısından örnek ve kan tahlilleri istenebilir.

Karmaşık, şiddetli veya kronik mastoiditten şüpheleniliyorsa, mastoid alanı görüntülemek için BT taramasına yönlendirme yapılacaktır. Aynı zamanda bir enfeksiyonun varlığını doğrulamak için bir beyaz kan hücresi sayımı ve kafatası röntgeni de talep edilebilir.

Mastoid kemiğin, düzgün çalışması için östaki borusu dahil kulağın diğer kısımlarından hava almalıdır. Orta kulakta gelişen enfeksiyon ile östaki borusu tıkanabilir ve bu durumda mastoid kemikte enfeksiyon oluşabilir. Bu durum en çok çocuklarda görülmesine rağmen yetişkinlerde de görülebilir.

Mastoidit Tedavisi

Mastoidit, erken tedavi edilmez ve yayılırsa potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir durumdur. Tanı konulduktan sonra oral antibiyotik ve kulak damlası ile tedaviye başlanmaktadır. Eğer doktorunuz akut bir tedavi önerirse hastaneye yatış gerçekleştirilerek serumla antibiyotik alınabilir.

Antibiyotik tedavisinden sonra enfeksiyon geçmezse ameliyat gerekebilir. Ameliyat, enfeksiyonu boşaltmak için mastoid kemiğinizin bir kısmını çıkarmayı içerebilir. İltihaplanan kemik çıkarılmazsa hayati tehlike yaratabilecek, kan pıhtısı veya beyin absesi oluşturma riski vardır. Doktorların ayrıca enfeksiyonu başarılı bir şekilde tedavi etmek için orta kulağınızdaki enfekte sıvıyı boşaltması gerekebilir.

Tüm kulak enfeksiyonlarını etkili ve hızlı bir şekilde tedavi ederek mastoiditi önleyebilirsiniz. Erken tanı ve tedavi ile enfeksiyon yayılmadan işitme sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Mastoidit rahatsızlığınız olduğunu düşünüyorsanız en kısa sürede doktorunuza başvurmalısınız. Mastoidit hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa Edi İşitme Cihazları Satış ve Uygulama kliniğimize gelerek bilgi alabilirsiniz. İşitme kaybınız olduğunu düşünüyorsanız işitme cihazları ürün grubumuza göz atabilirsiniz. Size uygun en iyi işitme cihazı tespiti için gereken testler kliniğimizde yapılır ve işitme kaybının yaşam kalitenizi düşürmemesi için ihtiyacınıza yönelik en uygun cihaz belirlenir. En iyi işitme uyarlamaları için Edi İşitme Cihazları Satış ve Uygulama Merkezi kliniklerinde uzman odyomeristler tarafından işitme testiniz hızlı ve ücretsiz bir şekilde yapılır. İşitme uzmanlarımız, size işitme cihazı önerirken işitme kaybınızın derecesini ve türünü en iyi şekilde değerlendirecektir.


Edi İşitme Cihazları
Hemen Ara