Neden Çift İşitme Cihazı Kullanmalıyım?
Neden Çift İşitme Cihazı Kullanmalıyım? | 28 Eylül 2020

Neden Çift İşitme Cihazı Kullanmalıyım? 

İşitme problemi için bir odyolog size çift işitme cihazı kullanımı önerdiğinde, aklınıza neden çift işitme cihazı kullanmalıyım sorusu gelebilir. 

Değerlendirilen tüm hastalar için iki işitme cihazı rutin olarak önerilmemektedir. Bu öneri yapıldığında, bunun nedeni uzman odyometristin iletişim becerinizin önemli ölçüde geliştirileceğini düşünmesidir. Bilateral işitme cihazı olarak bilinen iki işitme cihazı kullanımının size sağlayacağı birçok sağlık avantajı bulunmaktadır.

Çift işitme cihazı kullanmanın faydaları;

İstenmeyen gürültünün varlığında işitme kaybı olan kişinin konuşmayı daha iyi anlamasına yardımcı olur. 

İşitme güçlüğü çeken insanların çoğunun en büyük şikâyeti, gürültülü restoranlar ve sosyal toplantılar gibi arka plan gürültüsünün yüksek olduğu yerlerde söylenenleri anlamanın zor olmasıdır.

Çift işitme cihazı sessiz seslerin ve yumuşak konuşulan kelimelerin daha iyi algılanmasına izin vermektedir.

Pek çok hastada, yumuşak konuşma veya çevresel sesleri duyamama büyük bir şikayettir. Tek kulaklık bu yumuşak sesleri arttırmayabilir fakat ikinci yardımın eklenmesi, hastanın rahatça duyabileceği ses aralığını artırma etkisine sahip olabilir.

Her iki taraftan kaliteli ve senkronize ses alımı çift işitme cihazı ile mümkündür. 

İkinci bir işitme cihazının eklenmesi, başın sese bakacak şekilde çevrilmesi ihtiyacını azaltır ve iletişimi daha kolay ve daha rahat hale getirir. Yani yer yön tayini kolaylaşır.

Bir sesin kaynağını bulma yeteneği çift işitme cihazı ile geliştirilir.

Bir ses kaynağının yönünü belirleme yeteneği, işitme sorunu yaşayan kişinin çevresine daha uygun tepki vermesini sağlar.

İşitme cihazı kullanıcısının yaşam kalitesi artar, sesleri daha net duymaya başlar. 

Daha iyi bir ses kalitesi deneyimi sunar. En pürüzsüz ve keskin sesler için iki hoparlör kulaktan kullanırsınız. Böylece ses size çok daha doğal gelir. İyi bir denge ve ses kalitesi için önerilmektedir.


Benzer bir mantıkla daha doğal ses kalitesi almak için bir tane yerine iki işitme cihazı kullanmak gerekir. 

Çift taraflı işitme kaybı olup iki cihaz kullanan hastalar uzaktaki konuşmaları daha rahat algılar.

Tek taraflı kullanılan işitme cihazı ile birebir yakın mesafedeki konuşmaları rahat algılarken, iki taraflı işitme cihazı kullanımında kişi kalabalık ortamlarda ve uzak mesafelerde konuşulanları da anlayabilmektedir.

Sesleri ayırt etme ve tanımlamanız kolaylaşır. Tek taraflı cihaz kullanımı, kullanılmayan tarafta işitme kaybı ilerlemesine yol açabilir. Desteklenmeyen kulak aktif kalamaz ve yapılan araştırmalar, duyma ve anlama yeteneği kayıplarından bahseder. Çift işitme cihazı her iki kulağınızı da aktif tutar.

İşitme cihazı almayı düşünmenizin en büyük nedenlerinden biri, normal seviyelerde işitememenin yanı sıra, konuşmayı duysanız bile sesin tam olarak net ve pürüzsüz olmadığını fark etmenizdir. Bu, sağlıklı kulağınızda bile başkalarının söylediklerini anlamakta zorlandığınız anlamına gelebilir. Konuşmayı anlamak, kaliteli bir iletişimin temelidir ve işitme tedavisi önemlidir.

Yaşam kalitenizin artması, kolay hale gelmesi işitmenizin daha az yorucu olmasıyla paralellik göstermektedir. Duyma ve anlama becerisinin tam olarak sağlanması ile iletişim de daha keyifli bir hale gelecektir. Net ve berrak bir duyma yeteneği hayatınızı kolaylaştıracak, günlük iletişiminizde rahat etmenizi sağlayacaktır. 

İşitsel yoksunluk problemini hafife almayın. Kulaklarınız, vücudunuzun diğer bölgeleri gibi kaslı olmasa da, onları sesten mahrum bırakmak, işitsel sinir yollarını ve beyindeki ilgili merkezleri çevrenizdeki sesin kodunu çözmede daha az etkili hale getirebilir. Konuşmayı anlamak, özellikle yüksek ve anlaşılmaz gürültünün varlığında, oldukça zorlaşabilir. İşitme sağlığı uzmanları buna işitsel yoksunluk diyor. İki işitme cihazı takmak, her kulağın sesi aldığı ve en yüksek performansta kalması için ihtiyaç duyduğu uyaranı aldığı anlamına gelir. Kelime anlama yeteneğiniz çift işitme cihazı kullandığınızda iki katına çıkmaktadır.

Her iki kulağında da işitme kaybı yaşayan kullanıcılar arasında araştırma yapıldığında, çift cihaz kullanan bireylerin tek cihaz kullananlardan daha memnun olduğu ortaya çıkmıştır. Araştırmacılar, yalnızca bir işitme cihazı kullanan kişilerin önemli ölçüde daha fazla sayıda, iki işitme cihazı olanlara kıyasla kelime tanımada düşüş yaşadığını buldu.

İşitme kaybı derecesine göre işitme sağlığı uzmanı çift işitme cihazı için aday olup olmadığınıza en doğru şekilde karar vermektedir. Edi İşitme Cihazları Satış ve Uygulama kliniğimize gelerek en güvenilir sonucu alabilirsiniz. Doğru cihaz tespiti için gereken testler kliniğimizde yapılır ve işitme sorununuzun yaşam kalitenizi düşürmemesi için en uygun cihaz belirlenir. En iyi işitme uyarlamaları için Edi İşitme Cihazları Satış ve Uygulama Merkezi kliniklerinde uzman odyomeristler tarafından ücretsiz işitme testiniz yapılır ve buna göre cihazınız belirlenir.


Edi İşitme Cihazları
Hemen Ara