Neden İki Tane Kulağımız Var?
Neden İki Tane Kulağımız Var? | 8 Eylül 2021

Neden iki tane kulağımız var sorusu işitme sistemini anlamak için önemlidir. Vücut, evrimsel süreç içerisinde yaşamda kalmaya en iyi şekilde kendisini ayarlamıştır ve kulaklar da çevredeki ses dalgalarını alabilmek için tasarlanmıştır. Tek bir kulakta işitme kaybının meydana gelmesi halinde sözcükleri anlamanın veya ne taraftan geldiğini anlamanın zorluğu ortadadır. İşitme cihazına sahip olan kimseler özellikle bu durumu net olarak anlamaktadır. Bu durumda tek kulak yerine iki kulağın olmasının önemi de daha iyi anlaşılmaktadır. 

Binaural ses yüksekliği toplamı olarak bilinen bir kavramda, çalışan iki kulak, beynin esasen iki kat duyusal girdi aldığı anlamına gelmektedir. Pratik olarak, sesleri bir yerine iki kulakla duyabildiğinizde daha yüksek ve algılanması daha kolaydır.

Sesin Geliş Yönü

İki kulağın olma nedenleri arasında sesin yönünün tayin edilmesi etkilidir. Kulaklar sesin yerini belirlemek için beyin ile birlikte çalışır. Bu açıdan göz görevi de görebilirler. Örneğin arkanızdan gelen sesin, arkanızdan geldiğini kulaklar sayesinde fark etmek o tarafta bir şey olduğunu fark etmenizi sağlar. İki kulağa sahip olmak bu yüzden sağ ve sol ayrımı yapmayı, çok yönlü işitme gerçekleştirmeyi mümkün kılar. 

Geniş Aralık Düzeyi 

İki kulak seslerin her iki yönden de net şekilde duyulmasını sağlar. Başın zıt taraflarında bulunan iki kulak sayesinde sesleri 180 derece yerine 360 dereceden alabilir ve bu da daha dengeli bir uyarım sağlar. Beynimiz ayrıca binaural olduğunda daha geniş bir ses bilgisini yorumlayabilir.

Vücudun salt tek bir taraftan gelen sesi duyması, diğer taraftaki seslerin algılanmasını önlemektedir. Bu da seslerin anlaşılma aralığının sınırlanmasına yol açar. Seslerin anlaşılma aralığının geniş olması yani iki kulak kapsamında işitme yapılması sesleri net ve berrak hale getirir. Bu durum sosyal ortamda seslerin daha net şekilde duyulmasına yardımcı olur. Etraftaki sesleri duymak için mücadele etmek zorunda kalmazsınız. İki kulak aynı zamanda 180 ile 360 derece arasında ses duyma kalitesinin artmasına olanak tanır. 

Ses Kalitesini Geliştirir 

Neden iki tane kulak var sorusuna daha iyi ses kalitesi olarak yanıt verilebilir. İki kulak ile sesler beyne tek kanallı değil çok kanallı olacak şekilde iletilir. Bu durum da seslerin yapısının daha net şekilde anlaşılmasına yol açar. Böylece dengeli ve doğal ses iletimi seslerin yapısının en iyi şekilde olması için yardımcı olur. Konuşma her iki kulağa da eşit olarak sunulduğunda, beynimiz her iki girişi birleştirir ve tek bir ses görüntüsünü algılarız. Çift taraf olarak dinlediğimizde normal bir ortamın yanında gürültülü ortamlarda da sözcükleri ayırt etme konusunda daha etkili dinleme yapabilmekteyiz. 

Genel olarak bakıldığında, tek kulakla dinlemek fiziksel olarak yorucu ve stresli olabilir. Sürekli olarak daha iyi duyan kulağı konuşmacıya çevirmek zorunda kalınabilmektedir. 

Yüksek Seslere Hassasiyet Geliştirir

İki kulağın olması seslere karşı yastıklama olarak adlandırılan durumun geçerli olmasını sağlar. Sesler, iki kulak arasında bölünmektedir ve bu durum daha yüksek seslerin tolere edilmesine yardımcı olur. Binaural olarak adlandırılan işitme duyusuna etki etmektedir. Yüksek sesler bu sayede bölündüğünde sarsıcı etkilerini de kaybetmektedir. İki kulak bu yüzden yüksek seslere karşı ciddi işitme kayıplarının yaşanmaması için de etki eder ve günlük işlevlerin daha kolay yerine getirilmesini sağlar.

Tek Kulak İşitme Kaybı Yaşadığında Ne Yapmalı? 

Günlük yaşam kalitesinin düşmemesi için iki kulaktan seslerin duyulması oldukça önemlidir. Ancak bazı durumlarda kulakta işitme kaybı yaşanabilir. İşitme kaybının yaşanması kulağı işlevsiz hale getireceği için bu durumu engellemek adına işitme cihazları kullanılabilir. İşitme cihazı sayesinde iki kulak da işlevlerini devam ettirebilir. Özellikle yaşam kalitesinin düşmemesi için büyük yardım sunar.

İşitme kaybı yaşayan bireyler her iki kulakta da işitme cihazı kullanımı konusunda düşünebilirler. İşitme kaybı iki kulakta da mevcutsa en doğru seçenek iki kulağa da işitme cihazı kullanmaktadır. 
Kendiniz ya da aileniz için ücretsiz işitme testi yaptırarak işitme sağlığınızı kontrol altında tutabilirsiniz. Edi İşitme Cihazları Satış ve Uygulama Merkezi kliniklerinde uzman odyomeristler tarafından ücretsiz işitme testiniz yapılmaktadır. Hızlı bir tanı sonrası tedaviye başlanır ve en uygun cihaz belirlenir. 


Edi İşitme Cihazları
Hemen Ara